Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Deksametazon (dekort)

Konu

#1
DEKSAMETAZON

0.075 mg/kg (12 saatte bir 3 gün süreyle)

Ampul formu (8mg/2ml)

Antienflamatuar glukokortikoid kronik akciğer hastalığı riski olan bebeklerde akciğer fonksiyonlarını düzeltmek ve akstübasyonu kolaylaştırmak için kullanılır.

Geçimli solüsyonlar: *%5-%10 Dex *SF

İlaç seyreltilerek kullanılmalıdır. 1 dzm ilaç 1 cc SF’e sulandırılır. İçinden istenen miktar çekilip sonra 1/1 tekrar sulandırılır

Örn: 0,4 dzm order edilirse 1 dzm ilaç 1ml SF’e tamamlanır, içinden 4 dzm ilaç çekilip üzerine 4 dzm SF eklenir hastaya IV yavaş puşe yapılır.

IV olarak yavaş puşe şeklinde yapılmalıdır.

TPN, asiklovir, amikasin, aminofilin, sefepim, fentanyl, flukonazol, furosemid, heparin, lidokain,meropenem, pipersilin-tazobaktam, remifentanil, sodyum bikarbonat ile geçimlidir.

Sulandırılan ilaç buzdolabında 24 saat saklanabilir.

Midazolam ve Vancomisin ile geçimsizdir.

Kullanımı sırasında; Hiperlipidemi, GİS kanama, hiperglisemi yönünden izlenmeli. Kan basıncı takip edilmelidir. 7 günü aşan kullanımda EKG çekilmelidir.

İndometazin ile birlikte verilmemelidir.

Serebral palsi riskini arttırmaktadır. GİS perforasyan ve kanama görülebilir. Kan basıncı yükselebilir. Sodyum ve su retansiyonu, hipokalemi, hipokalsemi, sepsis riskinde artış, büyümeyi baskılayabilir.
[Resim: iyeJCl.jpg]
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task