You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Dental caries/dental karie

Dental caries/dental karie

Eğitim forumu admini
Dental caries/dental karie
[Resim: images?q=tbn%3AANd9GcQ7dK7grfRxxZcTIInfs...Bi1x9irSnZ]

Diş çürüğü (diş çürüğü) çoğu sanayileşmiş ülkede önemli bir ağız sağlığı sorunudur ve okul çocuklarının% 60-90'ını ve yetişkinlerin büyük çoğunluğunu etkiler.

Çürük sürecinin erken tezahürü, diş yüzeyinde, genellikle dişlerin çatlaklarında (oluklar) veya dişlerin arasında görünmekten gizlenmiş küçük bir minerali giderilmiş (yumuşatılmış) mine yamasıdır. Yıkım, minenin (dentin) altındaki dişin daha yumuşak ve hassas kısmına yayılır. Zayıflamış emaye daha sonra bir boşluk oluşturmak için çöker ve diş kademeli olarak imha edilir. Çürük ayrıca dişeti çekilmesi ile ortaya çıkarlarsa dişlerin köklerine saldırabilir. Bu yaşlı yetişkinlerde daha yaygındır.

Diş çürüğüne, asitlerin mine yüzeyindeki etkisi neden olur. Asit, yiyecek veya içeceklerdeki şekerler (çoğunlukla sükroz) diş yüzeyinde diş biyofilminde (plak) bulunan bakterilerle reaksiyona girdiğinde üretilir. Üretilen asit, mineden kalsiyum ve fosfat kaybına yol açar; bu işleme demineralizasyon denir.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.