Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Dental caries/dental karie

Konu

#1
[Resim: images?q=tbn%3AANd9GcQ7dK7grfRxxZcTIInfs...Bi1x9irSnZ]

Diş çürüğü (diş çürüğü) çoğu sanayileşmiş ülkede önemli bir ağız sağlığı sorunudur ve okul çocuklarının% 60-90'ını ve yetişkinlerin büyük çoğunluğunu etkiler.

Çürük sürecinin erken tezahürü, diş yüzeyinde, genellikle dişlerin çatlaklarında (oluklar) veya dişlerin arasında görünmekten gizlenmiş küçük bir minerali giderilmiş (yumuşatılmış) mine yamasıdır. Yıkım, minenin (dentin) altındaki dişin daha yumuşak ve hassas kısmına yayılır. Zayıflamış emaye daha sonra bir boşluk oluşturmak için çöker ve diş kademeli olarak imha edilir. Çürük ayrıca dişeti çekilmesi ile ortaya çıkarlarsa dişlerin köklerine saldırabilir. Bu yaşlı yetişkinlerde daha yaygındır.

Diş çürüğüne, asitlerin mine yüzeyindeki etkisi neden olur. Asit, yiyecek veya içeceklerdeki şekerler (çoğunlukla sükroz) diş yüzeyinde diş biyofilminde (plak) bulunan bakterilerle reaksiyona girdiğinde üretilir. Üretilen asit, mineden kalsiyum ve fosfat kaybına yol açar; bu işleme demineralizasyon denir.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task