You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Devlet memuru ; amirini şikayet ve dava edebilir mi?

Devlet memuru ; amirini şikayet ve dava edebilir mi?

Genel müdür
Devlet memuru ; amirini şikayet ve dava edebilir mi?
Devlet memurları; kendilerine uygulanan idari eylem ve işlemlerden dolayı şikâyet ve dava açma hakkına sahiptirler. (md. 21)

Müracaat, şikayet ve dava açma:


Alıntı:Madde 21 – (Değişik: 12/5/1982 - 2670/9 md.)

Devlet memurları kurumlarıyla ilgili resmi ve şahsi işlerinden dolayı müracaat; amirleri veya kurumları tarafından kendilerine uygulanan idari eylem ve işlemlerden dolayı şikayet ve dava açma hakkına sahiptirler.

Müracaat ve şikayetler söz veya yazı ile en yakın amirden başlayarak silsile yolu ile şikayet edilen amirler atlanarak yapılır.657 devlet memuru kanununun 21. maddesi uyarınca size yapılan haksızlıklar karşısında şikayetçi veya davacı olabilirsiniz. Bu bağlamda silsile yani size en yakın amirden başlayarak şikayetinizi dile getireceksiniz.

Hemşire olduğunuzu varsayarsak, bölüm sorumlunuzdan başlayarak, varsa bina sorumlusu, ardından başhemşire, ardından başhekim gibi... Eğer bu silsileden biri hakkında ise şikayetiniz sıralamanızda o kişiyi atlayarak bir üste geçebilirsiniz.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.