Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Diğer insanlar sosyal mesafeyi korumuyorsa ne yapmalı?

Konu

#1
[Resim: covid-19-4940487_640.jpg?fit=640%2C284&ssl=1]


Geçenlerde markete gittim, maske giyiyor ve sosyal mesafe kurallarına uyuyordum. Aniden maskesiz bir kişi yakınımdan geçip gitti, nefes bulutunu ortak havaya üfledi ve bıraktı. Kendimizi ve başkalarını korumak için elimizden gelenin en iyisini yaparken bizi potansiyel olarak koronavirüse maruz bırakanlardan rahatsız oldum.

Sosyal uzaklığınıza sıkı sıkıya bağlıysanız, etrafınızda daha az dikkatli olan insanlar vardır. Çoğumuz koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak için başkalarıyla teması sınırlama gereğini anlıyor gibi görünse de , insanlar sosyal mesafe uygulamalarında büyük farklılıklar göstermektedir.


Sosyal mesafe konusunda bazı arkadaşlarınızdan ve komşularınızdan, hatta birlikte yaşadığınız insanlardan daha dikkatli olabilirsiniz. Belki eşiniz virüsü sizin kadar ciddiye almaz ya da genç çocuklarınız sebepsiz yere çıldırmış gibi davranır ve sosyal mesafeye olan memnuniyetinizi görmezden gelir.
Ne yapabilirsiniz?
Güvenlik Konuları

İlk olarak, bir yabancıyla sosyal mesafe tartışmasından uzak durun.

Başkalarının davranışlarını değiştirme girişimleri, birkaç kez olduğu gibi potansiyel olarak şiddetli bir tepkiyi tetikleyebilir . Ayrıca, sosyal mesafeyi göz ardı ettikleri göz önüne alındığında, koronavirüsü taşıma riski yüksek olan biriyle uzun süreli temas riski de vardır; size yaklaşıp bağırmaya başlarlarsa, enfekte olabilirsiniz.

Kalıcı bir sorun fark ederseniz, alandan sorumlu olanlarla, örneğin market yöneticisi veya denetleyen yetkililerle iletişime geçin.


Yardım Ederken Dikkat Edin

Örneğin biri düştü önünüzde; maskesi de yok evet yardım edeceğiz ama önce önleminizi alın. Başkalarının mesafelerini korumak için ellerinden geleni yapmadığını hissetmek sinir bozucu olsa da, kendinizi gereğinden fazla sıkıntıdan kaçının.


Nazik Olun

Geçenlerde bir aile üyesinin ve etkili sosyal mesafeyi neyin oluşturduğuna dair çok farklı görüşlere sahip olduğumu keşfettim. 

Başkalarının neden sosyal mesafe konusunda bu kadar titiz olmadıklarına dair en nazik yorumu yapmayı hedefleyin. "Bencil", "kibirli" veya "bilgisiz" olmayabilirler. Farklı bir risk ve önlem alma ihtiyacı konusunda farklı bir anlayışa sahip olabilirler ve aslında oldukça dikkatli olduklarını düşünebilirler.

Belki de, örneğin, maske de taktığınız için bakkalda size yaklaşmanın uygun olduğunu düşünüyorlar. Benzer şekilde, birçok insan tasmalı evcil hayvanlarının da sosyal mesafeyi sürdürmeleri gerektiğini bilmiyor gibi görünüyor . Davranışlarının ardındaki neden hakkında farklı bir yargıya varmak, sizi daha az üzgün hissetmenize neden olabilir (eylemlerin kendileri daha az riskli olmasa bile).
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da