You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Doğum öncesi vitaminler

Doğum öncesi vitaminler

Genel müdür
Doğum öncesi vitaminler
Prenatal Vitaminler Nelerdir?

Doğum öncesi vitaminler, hamile kadınların sağlıklı bir hamilelik için gerekli vitamin ve mineralleri vücutlarına vermeleri için yapılan takviyelerdir . Doktorunuz, hamileliğinizi planlamaya başladığınız zaman ve hamileyken almanızı önerebilir.

Sağlıklı bir diyet yemek her zaman akıllıca bir fikirdir - özellikle hamilelik sırasında. Diyetinizdeki beslenme boşluklarını kapatmaya yardımcı olması için doğum öncesi bir vitamin almak da iyi bir fikirdir.


Prenatal Vitaminlerde Nelere Dikkat Edilmeli

Doğum öncesi vitaminler, sağlıklı bir hamilelik için ihtiyacınız olan besinleri almanıza yardımcı olur.

Aşağıdakiler doğum öncesi vitaminlere örnek:

400 mikrogram (mcg) folik asit
400 IU D vitamini
200 ila 300 miligram (mg) kalsiyum
70 mg C vitamini
3 mg tiamin
2 mg riboflavin
20 mg niasin
6 mcg B12 vitamini
10 mg E vitamini
15 mg çinko
17 mg demir
150 mikrogram iyot
Bazı durumlarda, doktorunuz size belirli bir tür doğum öncesi vitamin için reçete verecektir.


Folik Asit, Kalsiyum, İyot ve Demir

Folik asit

Hamile kalmak sizin için bir olasılıksa, folik asit almalısınız . Bebeğin beynini ve omuriliğini etkileyen doğum kusurlarını önleyebilir. Nöral tüp kusurları hamileliğin erken döneminde, birçok kadın hamile olduğunu bilmeden önce gelişir; tüm gebeliklerin yarısı plansızdır. Bu sebeple doktorlar gebelik planlayan anne adaylarına önceden başlayarak her gün folik asit 400 mikrogram (mcg) almayı ve gebeliğin ilk 12 hafta boyunca devam etmeyi önerir.

Nöral tüp kusuru olan bir bebeğiniz varsa, sağlık uzmanınızla folik asit hakkında konuşmalısınız. Araştırmalar, ilk üç aylık dönemden en az bir ay önce ve bu dönemde daha büyük bir doz (4000 mikrograma kadar) almanın , bu kusuru olan bir bebeğiniz varsa yardımcı olabileceğini göstermiştir. Ama sizin için neyin doğru olduğunu doktorunuzla konuşun.

Folik asit içeren yiyecekler şunları içerir:

Yeşil yapraklı sebzeler
Fındık
Fasulyeler
Turunçgiller

Yiyeceklerden folik asit alabilseniz bile, yedek olarak bir takviye almak iyi bir fikirdir.Kalsiyum

Hamile bir kadın için kalsiyum da önemlidir. Bebek kendi kemik büyümesi için kalsiyum kullandığından, kemik yoğunluğunuzu kaybetmenizi önlemeye yardımcı olabilir.


İyot

İyot, bir kadının hamilelik sırasında sağlıklı tiroid fonksiyonu için çok önemlidir . İyot eksikliği şunlara neden olabilir:

Düşük
Ölü doğum
Bodur fiziksel büyüme
Ciddi zihinsel engel
Sağırlık


Demir

Demir, vücudunuzun daha fazla kırmızı kan hücresi yapmasına yardımcı olur. Bu kan hücreleri, bebeğe gelişmesi gereken oksijeni taşır.Ya Diğer Besinler?

Hamileliğinizin sağlığını iyileştirebilecek başka besinler de vardır. Doktorunuz, aşağıdakileri içeren takviyeleri almanız gerekip gerekmediğine karar vermenize yardımcı olabilir:

Omega-3 yağ asitleri: DHA (dokosaheksaenoik asit) ve EPA (eikosapentaenoik asit) içeren bu yağlar, yalnızca yağlı balık ve fındık gibi gıda kaynaklarından gelir. Araştırmalar, omega-3'lerin erken doğum ve düşük doğum ağırlıklı bebek sahibi olma riskinizi azaltabileceğini gösteriyor. Omega-3 bakımından zengin yiyecekleri fazla yemiyorsanız, sağlık uzmanınıza sizin için uygun bir takviyenin uygun olup olmadığını sorun.

Kolin: Vücudunuz kendi başına bir miktar kolin yapabilse de, çoğunu yiyeceklerden alırsınız. Zengin kaynaklar arasında sığır eti, domuz eti, tavuk, balık ve yumurta bulunur. Pek çok hamile kadın, bebeğin sağlıklı beyin büyümesi için ihtiyaç duyduğu kadar kolin almaz.


Doğum Öncesi Vitaminleri Ne Zaman Almaya Başlamalı
Doğum öncesi vitamin almaya başlamak için en iyi zaman gebe kalmadan öncedir . Folik asit özellikle önemlidir. Doğum kusurlarını önlemek için hamile kalmaya çalışmadan en az 1 ay önce bir folik asit takviyesi almaya başlamalısınız.

Bazı doktorlar, bebek sahibi olabilecek tüm kadınların, hamilelik planlamasalar bile doğum öncesi vitamin almalarını önermektedir.


Prenatal Vitamin Yan Etkileri
Bazı doğum öncesi vitaminler, zaten mide bulantısı olan hamile bir kadında mide bulantısına neden olabilir . Bu size olursa, sağlık uzmanınızla konuşun. Bütün olarak yutmak zorunda olmadığınız farklı bir doğum öncesi vitamini reçete edebilirler. Seçenekler şunları içerir:
  • Çiğneme
  • Sıvılar
Doğum öncesi vitaminlerdeki demir de kabızlığa neden olabilir . 


Kabızsanız, size yardımcı olabilir:
  • Yüksek lifli bir diyet yapın
  • Çok su iç
  • Doktorunuz sizin için güvenli olduğunu söylüyorsa egzersiz yapın
  • Doktorunuzun onayıyla bir dışkı yumuşatıcı alın
[Resim: x3nNi.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.