You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi İçin En İyi 4 Tedavi

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi İçin En İyi 4 Tedavi

İnsta: @bebekkocu
Doğum Sonrası Saç Dökülmesi İçin En İyi 4 Tedavi
Doğum tarihiniz yaklaştıkça, muhtemelen sonunda küçük çocuğunuzla tanışmayı dört gözle bekliyorsunuz.

Ancak kaybetmeyi sabırsızlıkla beklemeyeceğiniz bir şey var: Kalın, parlak hamilelik saçlarınız.

Bu sana özel değil. Çoğu kadın hamileliğin saçlarını kalınlaştırdığını fark eder. Ve saçınızın dökülmesine neden olan yeni doğmuş bir bebek sahibi olmanın stresi değil! İşte hamilelik saçınızla ilgili neler var, doğum sonrası neler bekleyebileceğiniz ve bu konuda neler yapabileceğiniz.
Hamilelik ve doğum sonrası hormonlarınız nasıl değişir?

Hamilelik sırasında hormonlarınız önemli ölçüde değişir.

İlk yükselenlerden biri insan koryonik gonadotropin veya hCG'dir. Bu, hamilelik testinizin ölçtüğü hormon ve yükselen seviyeleri hamile olduğunuzu gösteriyor. Hamilelik ayrıca östrojen, progesteron, oksitosin ve prolaktin dahil olmak üzere başka hormon seviyelerinin yükselmesine neden olur. Kan hacminiz de hamilelik sırasında yükseldi ve son ödeme tarihinize göre normalden yüzde 50 daha fazla hacme ulaştı.

Bebeğiniz doğduktan hemen sonra, östrojen ve progesteron dahil olmak üzere hormon seviyenizin birçoğu hızla düşer. Bu hormonlar doğumdan sonraki 24 saat içinde neredeyse normal seviyelere dönecektir, ancak emzirdiğiniz sürece prolaktin yüksek kalacaktır.

Kan hacminiz de azalır, ancak düşüşü daha kademeli olur. Bebeğiniz doğduktan birkaç hafta sonra normale döner.Hormonlar saçınızı nasıl etkiler?

Hormonlar, hamilelik saç değişikliklerinizin ve doğum sonrası saç dökülmenizin en büyük nedenidir.

Hamilelik sırasında, yüksek östrojen seviyeleriniz normal saç dökülme oranınızı önledi. Normalde saçlarınız her gün az miktarda dökülür. Hamilelik döneminde saç dökülmeniz azalır. Etki, artan kan hacminiz ve dolaşımınızla birleşir ve bu da saçınızın normalden daha az dökülmesine neden olur.

Böylece bebeğiniz doğduktan ve hormon seviyeniz düştükten sonra saçlarınız normalde olduğundan çok daha büyük kümeler halinde dökülerek kaybettiği zamanı telafi eder. Saç dökülmenizin toplam hacmi muhtemelen son dokuz ayda kaybettiğinizden daha fazla değil, öyle görünüyor çünkü hepsi aynı anda oluyor.

Doğum sonrası saç dökülmesi bebeğiniz doğduktan sonra herhangi bir günde başlayabilir ve bazen bir yıla kadar devam edebilir. Genellikle 4 ay civarında zirve yapar, bu nedenle bebeğiniz birkaç aylıksa ve hala saç dökülmesi yaşıyorsanız, bu panik yapma zamanının geldiği anlamına gelmez!


Denemek için doğum sonrası saç tedavileri

Hamilelikten sonra saçlarınızın seyrelmesi normaldir. Sizi endişelendirmiyorsa, tedavi etmek için herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur. Ve ne yazık ki, doğum sonrası saç dökülmesini önlediği veya yavaşlattığı gösterilen hiçbir şey yoktur. Ancak saç dökülmeniz sizi rahatsız ediyorsa, saçınızın daha dolgun ve sağlıklı görünmesini sağlamak için deneyebileceğiniz tedaviler vardır.


1. Stili atlayın
Saçınızı saç kurutma makinesi veya saç maşası ile ısıtmak daha ince görünmesine neden olabilir. Süslü şekillendirmeyi bırakmaya çalışın ve inceltme azalana kadar saçınızı havada kurumaya bırakın.

Çok sert fırçalamak da saçınızın daha büyük kümeler halinde dökülmesine neden olabilir, bu nedenle fırçalarken nazik olun ve günde bir defadan fazla fırçalamayın. Fazladan zamanı bebeğinizi kucaklamak veya uykuya dalmak için kullanabilirsiniz!


2. İyi yiyin
Diyetinize çeşitli meyveler, sebzeler ve sağlıklı proteinler eklemek, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri aldığından emin olmanın en iyi yoludur.

Bazıları tarafından saç sağlığını iyileştirmek için önerilen yiyecekler arasında koyu yapraklı yeşillikler (demir ve C vitamini için), tatlı patates ve havuç (beta karoten için), yumurta (D vitamini için) ve balık (omega-3 ve C vitamini için) bulunur. magnezyum).


3. Vitaminlerinizi alın
Vitaminler, özellikle bakılması gereken bir bebeği olan yeni bir anneyseniz, çeşitli bir diyetin yerini tutmamalıdır. Ancak diyetiniz dengeli değilse ek olarak yardımcı olabilirler. Spesifik hiçbir vitaminin saç dökülmesini etkilediği gösterilmemiş olsa da, genel sağlık için önemlidirler. Özellikle emziriyorsanız, bebeğiniz doğduktan sonra doğum öncesi vitaminlerinize devam etmeniz önerilir .


4. Hacim veren şampuan kullanın
Bununla ilgili hiçbir kanıt olmasa da, bakım şampuanları bazen saçınızı ağırlaştırır ve daha ince ve gevşek görünmesini sağlar. Hacim vericiler saçınıza vücut ekleyebilir ve parlak bir görünüm korumanıza yardımcı olabilir.


Doğum sonrası saç dökülmesi normal mi?

Çoğu durumda, doğum sonrası saç dökülmeniz tamamen normaldir ve endişelenecek bir şey yoktur.

Bebeğiniz 1. yaş gününe girdikten sonra hala saç fırçanızda topaklar görüyorsanız, saç dökülmesinin başka bir nedeni olmadığından emin olmak için bir dermatologla konuşmak isteyebilirsiniz.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.