You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Dorothea Dix; ruh sağlığınınn temelllerini atan hemşire

Dorothea Dix; ruh sağlığınınn temelllerini atan hemşire

Genel müdür
Dorothea Dix; ruh sağlığınınn temelllerini atan hemşire
Dorothea Dix

1802-1887


Dorothea Dix, yaşamı boyunca tıp alanını büyük ölçüde değiştiren 19. yüzyılın başlarında bir aktivistti. 

Mutsuz bir çocukluk geçiren Doro, dışlanmışlığı kemiklerine kadar hisseden bir kız imiş..

Öğretmenlik yapmaya başlamış bir çokları gibi. Gönüllü olarak çoğu hapishane de öğretmen olarak çalışmış bir dönem.

[Resim: dorothea-dix-asylums1024.jpg]Bir hapishane de öğretmenlik yaparken akıl hastalarının bulunduğu bölüme şahit olur. Soğuk buz gibi bir alan ve sorar bu mahkumların sobaları neden yok üşümüyorlar mı?

Aldığı cevap basit ama hiç insancıl değildir; soba olursa ancak kendilerini yakarlar, deliler soğuğu hissetmezler derler kendisine.

[Resim: DorotheaDix.jpg]

Bu gördükleri duyduklarından sonra Doro, kendini hem akıl hastaları hem de yerli halk için ruh sağlığını savunmaya adar. Bu savunması ile, açıkça 19. yüzyıl reform ve hastalık kavramlarına meydan okur . 

Ruh sağlığı hemşireliğindeki rolleri bu şekilde başlar. Fonlar almak içi çeşitli devlet kurumlarına yazılar yazar, sunumlar yapar vazgeçmeden çalışır.


Dix, 1802'de Maine, Hampden'de doğdu. Çocukluğu hakkında çok az şey biliniyor. Ancak tarihçiler, ailesinin alkolizmden muzdarip olduğuna ve babasının istismarcı olduğuna inanıyor. Genç yaşta bu taciz nedeniyle büyükannesinin yanında kalmak için Boston'a taşınır. 

Dix, Boston'da okula gider ve daha sonra çocuklara eğitim verir. Daha sonra hapishanelere de gönüllü eğitime gider ve yukarıda bahsedilen olaylara şahit olur. Bu sırada kendisi de rahatsızlanır ve doktorları hava değişimi önerir.

Yurtdışını ziyaret ederken Dix, akıl hastalarının bakılma şeklini değiştirmek isteyen reformcu gruplarıyla bir araya geldi. Dix, Amerika Birleşik Devletleri'ne döndüğünde, ülke çapındaki akıl hastanelerini gezmeye başladı. Bulgularını sık sık birkaç politikacıya bildirdi. Dix, devletleri bu insanlarla ilgilenmeye zorladı. Pek çok politikacı işine katılmasa da, o ilerledi. Sonunda New Jersey, Kuzey Carolina ve Illinois'de akıl hastaneleri kurdu. 

Tasarı kabul edilmese de, ulusal bir sığınma yaratacak federal yasayı çıkarmak için çalıştı. Dix ayrıca denizaşırı gezdi ve çeşitli ülkelerdeki hastanelerin durumu hakkında bilgi aldı.

İç Savaş başladığında, Dix kendini tamamen Birlik davasına adadı. Birlik Ordusu için Ordu Hemşirelerinin Baş Müfettişi olarak atandı. Birçoğu, işe alınan hemşireler için imkansız derecede yüksek standartlar koyduğuna inansa da, hemşire ordusu son derece başarılıydı ve hemşirelerin savaşta ve tıp alanındaki rolünü ilerletmede çok önemliydi. 

Dix, hem Konfederasyon hem de Birlik askerlerini tedavi etmesiyle tanınıyordu, bu da birçoklarının saygısını kazanan bir uygulama. Erkek doktorların kadın hemşireleri açıkça küçümsediklerini ifade ettikleri bir dönemde Dix, kadın hemşirelere daha fazla fırsat için ısrar etmeye devam etti. Savaş boyunca 3.000'den fazla Birlik Ordusu hemşiresi atadı. 1865'te görevinden ayrıldı.

Savaştan sonra Dix, ölen askerleri onurlandırmak için bugün Virginia'daki Fort Monroe'da bulunan ulusal bir anıtın inşası için para topladı. Hayatı boyunca sosyal reform için savaşmaya devam etti. Akıl hastaları için daha iyi bakımı desteklemek için yaptığı çalışmalar, hem Amerika Birleşik Devletleri'nde hem de yurtdışında birçok hastanenin yeniden yapılandırılmasıyla sonuçlandı. Hastalıktan muzdarip olan Dix, New Jersey'e döndü ve hayatının geri kalanını New Jersey Eyalet Hastanesinde özel olarak tasarlanmış bir süitte geçirdi. 17 Temmuz 1887'de öldü ve Cambridge Massachusetts'e gömüldü.
UÇAK MEDİKAL İNDİRİM KODU ; TIKLA AL
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.