You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Hemşire
Dua Reçetesi
Beynim dehşet bir anı yaşamak için hazırlanıyordu, sanki minik nöronlarım saniyeler sonra yaşanacak ana hazırlık yapıyordu. 
18 Şevval, günlerden cuma, bereketi üzerimize olsun diye dualar ediyor; kendime, bugün her günden daha fazla dua almalıyım, diye telkin veriyordum. 
Önümde sarı ve mor tüpler var, anladığınız gibi bugün laboratuvardayım. Bir ninem geliyor. Kapıdan önce bastonun ucu görünüyor eskimiş ve topraklanmış. Sonra hafif kırışmış yüzü "Selamünaleyküm" deyip gülünce iyice kırışıveriyor.      
Hemen koltuğa oturtuyorum. Yüzüme bakıp "Rabbim sana uygun horanta versin, yanına yakışan edepli, ahlaklı bir eş nasip etsin." diyor. Memnuniyetim anlaşılmış olacak ki dualarına biraz daha devam ediyor. 
Evimi, işimi ve ne zamandır çalıştığımı soruyor. Niyetinin kız bakmak olmadığını anladığım için tutuyorum elinden, konuşuyoruz bir, iki dakika. Bir yandan pamukla kan çıkmasın diye  basarken  koluna, bir yandan da benim kalbimin boşluğuna basıyor.
   "Güzel kızım 83 yaşındayım. Ana yola bakan evde oturuyorum. Balkona çıkar, yoldan geçen kız olsun, erkek olsun, araba olsun hepsine dua ederim. Rabbim hayırla karşılaştır, Rabbim seni sevmesine izin ver, onu sev ve gönlündekini hayra çevir, derim. İşim bu benim. "
Tabii nine çıktı odadan çıkmasına da ben çıkamadım.                                              
Dedim ki kendime; rahat ol kalbim, geçtiğin sokaklarda bir teyzenin duasına denk gelmek nasipse o dua seni balkondan yakalayıverir. Dua almak bile nasip işi vesselam. 
Şimdi bu nineyi bulup ellerinden öpesimiz geldi değil mi Smile
  Diyorum ki böyle nineler bulalım duasını alalım, böyle nineler olalım, böyle nineler yetiştirelim.
Hiç tanımadığın birine dua edecek kadar merhametli olsun kalbimiz, içine dışına bakmadan dua edebilecek kadar zengin olsun dilimiz. Yüreğimizde atan ses sadece kalp ritmi olmasın, samimiyet olsun. 
Hani hep diyoruz ya "Kalbi sökülmüş bu çağ için ne yapalım?" 
El cevap; Müslümanca yaşayalım, bir mü'mine en çok yakışan merhameti kuşanalım. Mümin kardeşlerimizi sevelim ayırt etmeksizin. Bu çağı kardeşlikle aydınlatalım. O bembeyaz önlüğe bembeyaz bir amel defteri yakışır değil mi?                                
    Haydii şimdi  sevmediğin kişiler için dua etmekle başla! 
Sonra bana da edersin değil mi?
Bunu ilk beğenen sen ol.
Hemşire
Cvp: Dua Reçetesi
Gerçekten harika bir anı😊 her yönümüz ile örnek olmalıyız insanlara🐣 tükendiğimiz yerde böyle hastalar ilaç niyetine, miss😊
Bunu ilk beğenen sen ol.
Hemşire
RE: Dua Reçetesi
İyi niyeti ve vermek istenilen mesajınızı aldım elinize sağlık. Lakin 'mümin kardeşlerimizi sevelim ayırt etmeksizin' demişsiniz evrensel olup din dil ırk ayrımı yapmadan işini yapması gereken hemşireler için eksik bir cümle olmuş kanımca. Yine de dua almak çok güzel burda hemfikiriz 😊
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.