You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

En İyi Koronavirüs Yanıtı Olan Ülkelerin Ortak Özellikleri Kadın Liderler

En İyi Koronavirüs Yanıtı Olan Ülkelerin Ortak Özellikleri Kadın Liderler

Genel müdür
En İyi Koronavirüs Yanıtı Olan Ülkelerin Ortak Özellikleri Kadın Liderler
[Resim: 960x0.jpg?fit=scale]Bir krizde gerçek liderlik örnekleri mi arıyorsunuz? İzlanda'dan Tayvan'a ve Almanya'dan Yeni Zelanda'ya kadınlar dünyaya nasıl yönetileceğini göstermek için adım atıyorlar. Finlandiya, İzlanda ve Danimarka'yı ekleyin ve bu salgın, Devlet evlerimizde kadınların ne yaptığını ortaya koyuyor. Birçoğu bunların küçük ülkeler, adalar veya diğer istisnalar olduğunu söyleyecektir. Ancak Almanya büyük ve Birleşik Krallık çok farklı sonuçlara sahip bir adadır. Bu liderler bize gücü kullanmanın çekici bir alternatif yolunu veriyor. Bize ne öğretiyorlar?

Hakikat

Almanya Angela Merkel erken kalktı ve sakin bir şekilde vatandaşlarına bunun nüfusun % 70'ini enfekte edecek ciddi bir hata olduğunu söyledi . “Ciddi,” dedi, “ciddiye al.”

 Testler başlangıçtan itibaren başladı. Almanya, başka yerlerde gördüğümüz inkar, öfke ve haksızlık safhalarının üzerinden atladı geçti. Ülkenin rakamları Avrupalı komşularının çok altında ve nispeten yakın zamanda kısıtlamaları gevşetmeye başlayabileceklerine dair işaretler var .

Belirleyicilik[Resim: 960x0.jpg?fit=scale]


İlk ve en hızlı hamleler arasında Tayvan'daki Tsai Ing-wen'in vardı. Ocak ayında, yeni bir hastalığın ilk belirtisinde, başka bir yerde yaygınlaşan kilitlenmelere başvurmak zorunda kalmadan yayılmayı engellemek için 124 önlem aldı. Şu anda ABD ve Avrupa'ya 10 milyon yüz maskesi gönderiyor. Ing-wen, CNN'nin “ dünyanın en iyi ” yanıtları olarak adlandırdığı şeyi başardı , salgını kontrol altında tutarak sadece altı ölümü rapor etti.

Yeni Zelanda'daki Jacinda Ardern , ülkeyi ve salgın nedeni ile koyduğu maksimum alarm seviyesine erken gelmişti . Yeni Zelanda'ya giren insanlara şaşırtıcı bir şekilde, tüm ülkede sadece 6 vaka olmasına rağmen öz izolasyon uyguladı ve yabancıların kısa bir süre sonra tamamen girmelerini yasakladı. Netlik ve kararlılık Yeni Zelanda'yı fırtınadan kurtarıyor. 


Nisan ortasından itibaren sadece dört ölüme maruz kaldılar ve diğer ülkelerin kısıtlamalarını kaldırmalarından bahsetmelerine rağmen, Ardern bunlara ekleyerek, geri dönen Yeni Zelandalıları 14 gün boyunca karantinaya alıyor.

Başbakan Katrín Jakobsdóttir önderliğinde İzlanda, tüm vatandaşlarına ücretsiz koronavirüs testi sunuyor ve Covid-19'un gerçek yayılma ve ölüm oranlarında önemli bir vaka çalışması olacak. Çoğu ülke aktif semptomları olan kişiler için sınırlı testlere sahiptir. Ülke, nüfusuyla orantılı olarak, Güney Kore'den beş kat daha fazla insanı taradı ve kapsamlı bir izleme sistemi kurdu.


Sanna Marin, geçen Aralık ayında Finlandiya'da seçildiğinde dünyanın en genç devlet başkanı oldu. Koronavirüs kriziyle mücadelede kilit aracı olarak sosyal medya etkileyicilerini kullanarak öncü oldu . Herkes basını okumadığını bilerek, herhangi bir yaştaki etkileyicileri pandemiyi yönetme hakkındaki gerçeklere dayalı bilgileri yaymaya davet ediyorlar.


Aşk


Norveç Başbakanı Erna Solberg, ülkesinin çocuklarıyla doğrudan konuşmak için televizyon kullanma konusunda yenilikçi bir fikre sahipti. Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen'in birkaç gün önce düzenlediği kısa, 3 dakikalık basın toplantısı üzerine inşa edildi . Solberg, yetişkinlere izin verilmeyen özel bir basın toplantısı düzenledi. Ülke genelinde çocukların sorularına cevap verdi ve korkmanın neden iyi olduğunu açıklamak için zaman ayırdı . Fikrin özgünlüğü ve açıklığı kişinin nefesini keser. Daha fazla kadın liderliği daha kaç basit, insancıl yenilik ortaya çıkaracak?

Genel olarak, tüm bu kadın liderlerin iletişim kurdukları empati ve özen, alıştığımızdan farklı bir evrenden geliyor gibi görünüyor. Sanki kalpleri ve sevgi dolu bir kucaklamaya yakın tutmak için kolları videolarından çıkıyor gibi. Liderlerin böyle ses çıkarabileceğini kim bilebilirdi? 


Kadınların liderlik stillerinin farklı ve faydalı olabileceğini düşündüren yıllarca araştırma yapıldı. Bunun yerine, çok fazla siyasi örgüt ve şirket, kadınlara liderlik etmek veya başarılı olmak istiyorlarsa, daha çok erkek gibi davranmaları gerek dedi. Ancak bu ulusal liderler, erkeklerin kadınlardan öğrenmek isteyebilecekleri liderlik özelliklerini incelemelidirler .

Bunu fark etmenin zamanı geldi.
[Resim: x3nNi.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.