Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Endoscopy/endoskopi

Konu

#1
Endoskopi, bir kişinin sindirim sistemini incelemek için kullanılan cerrahi olmayan bir prosedürdür. Bir endoskop, bir ışık ve ona bağlı bir kamera bulunan esnek bir tüp kullanarak, doktorunuz sindirim sisteminizin resimlerini renkli bir TV monitöründe görüntüleyebilir.

Bir üst endoskopi sırasında , bir endoskop ağız ve boğazdan ve yemek borusuna kolayca geçirilir ve doktorun yemek borusu, mide ve ince bağırsağın üst kısmını görmesini sağlar .

Benzer şekilde, endoskoplar bağırsağın bu alanını incelemek için rektum yoluyla kalın bağırsağa ( kolon ) geçirilebilir . Bu prosedüre, kolonun ne kadar incelendiğine bağlı olarak sigmoidoskopi veya kolonoskopi denir .

Endoskopik retrograd kolanjiyopankreatikgrafi veya ERCP adı verilen özel bir endoskopi formu , pankreas , safra kesesi ve ilgili yapıların resimlerinin çekilmesine izin verir. ERCP ayrıca stent yerleştirilmesi ve biyopsiler için de kullanılır.

Endoskopik ultrason veya EUS , sindirim sisteminin çeşitli bölümleri hakkında görüntü ve bilgi elde etmek için üst endoskopi ve ultrason muayenesini birleştirir .
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da