You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Enjeksiyon neden sadece artere değil damara yapılır?

Enjeksiyon neden sadece artere değil damara yapılır?

Genel müdür
Enjeksiyon neden sadece artere değil damara yapılır?
1. Arterler derindir, Damarlar yüzeyseldir, ulaşılması çok kolaydır.

2. Arterler daha yüksek basınçlara sahiptir, bu nedenle kanama durana kadar basınç uygulanmazsa delinme bölgesinin kanama olasılığı daha yüksektir.

3. Genellikle bir uzvu besleyen (erişimin daha kolay olduğu) tek bir arter vardır, ancak aynı alanları boşaltan birden fazla damar vardır. Böylece, bir Arter'e karşı bir damar trombozu (içeriden pıhtı oluşursa) ne olacağını hayal edebilirsiniz.

4. Arterler daha yüksek basınçlara sahip olduğundan, aktif güç / basınç destekli enjeksiyona ihtiyacınız olacak ve yerçekimi destekli infüzörler işe yaramayacaktır (IV hattı ile bağlanan bir IV sıvı şişesi gibi). Basınçsız bir IV sıvısını arteryel hatta bağlarsanız, vücuda girmek yerine şişeye doğru geri Akmaya başlayacaktır.

5. Artere bir ilaç enjekte ederseniz (aortun kökünde olmadığı sürece) Enjekte edilen tüm ilaçlar (ilaçlar) yüksek konsantrasyonda atardamarın sağladığı belirli bir organdan geçer ve çok sayıda ilaç o dokuda emilir / filtrelenir. yerel aşırı doz / toksisiteye neden olabilir .. veya kılcal damar blokajına neden olabilir. Bu ilaçlardan bazıları (örneğin, Tiopenton sodyum) ciddi arteriyel spazmlara veya arterde çökeltiye neden olarak belirli organlara kan akışının durmasına ve tedarik edilen bölgede nekroza (iskemik ölüm) neden olabilir.

6. Damar içine enjekte ettiğinizde, İlaç, kalpteki çalkantı hareketiyle kalbe doğru sürekli kan akışında ve daha sonra, herhangi bir belirli dokuda aşırı yüksek konsantrasyondan kaçınarak pulmoner dolaşım yoluyla kalp Odacıklarına doğru seyreltilir. , geniş bir kılcal ağa ve yüksek kan akışına sahip olan) Herhangi bir organ sistemindeki ilaçların çökelmesinden veya arterlerin spazmlarından kaçının.


Bunlar, damarların arterler yerine, düzenli enjeksiyonlar için kullanılmasının Ana Sebepleridir.
UÇAK MEDİKAL İNDİRİM KODU ; TIKLA AL
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.