Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Enjeksiyon ve infüzyon arasındaki farklar?

Konu

#1
ENJEKSİYON

Genellikle bir şırınga ve vücuda uygulanacak materyal için yeterli derinliğe kadar deriden delinen içi boş bir iğne ile vücuda sıvı verilmesi için bir enjeksiyon yöntemidir.

İnsanlarda intradermal, subkutan, intramüsküler, intravenöz, intraosseöz, intraperitoneal, intratekal, epidural, intrakardiyak, intraartiküler, intrakavernöz ve intravitreal dahil olmak üzere kullanılan çeşitli enjeksiyon veya infüzyon yöntemleri vardır.

İNFÜZYON

İntravenöz tedavi (kısaca IV tedavisi veya iv tedavisi), sıvı maddelerin doğrudan bir damara infüzyonudur. İntravenöz, basitçe "damar içi" anlamına gelir. İntravenöz olarak uygulanan tedaviler genellikle özel ilaçların tanımlanmasına dahil edilir. Çoğu uygulama sistemi, havanın kan akışına (hava embolisi) girmesini önleyen ve akış hızının tahmin edilmesine olanak tanıyan bir damlama odası kullandığından, yaygın olarak damla olarak adlandırılır.

İntravenöz terapi, elektrolit dengesizliklerini düzeltmek, ilaç vermek, kan transfüzyonu için veya dehidrasyonu düzeltmek için sıvı replasmanı olarak kullanılabilir. Kemoterapi için intravenöz tedavi de kullanılabilir.

Diğer uygulama yollarıyla karşılaştırıldığında, intravenöz yol, vücuda sıvı ve ilaç vermenin en hızlı yoludur. IV tedavide ilacın biyoyararlanımı% 100'dür.
[Resim: hIpVW.jpg]
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da