You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Enjeksiyon ve infüzyon arasındaki farklar?

Enjeksiyon ve infüzyon arasındaki farklar?

Genel müdür
Enjeksiyon ve infüzyon arasındaki farklar?
ENJEKSİYON

Genellikle bir şırınga ve vücuda uygulanacak materyal için yeterli derinliğe kadar deriden delinen içi boş bir iğne ile vücuda sıvı verilmesi için bir enjeksiyon yöntemidir.

İnsanlarda intradermal, subkutan, intramüsküler, intravenöz, intraosseöz, intraperitoneal, intratekal, epidural, intrakardiyak, intraartiküler, intrakavernöz ve intravitreal dahil olmak üzere kullanılan çeşitli enjeksiyon veya infüzyon yöntemleri vardır.

İNFÜZYON

İntravenöz tedavi (kısaca IV tedavisi veya iv tedavisi), sıvı maddelerin doğrudan bir damara infüzyonudur. İntravenöz, basitçe "damar içi" anlamına gelir. İntravenöz olarak uygulanan tedaviler genellikle özel ilaçların tanımlanmasına dahil edilir. Çoğu uygulama sistemi, havanın kan akışına (hava embolisi) girmesini önleyen ve akış hızının tahmin edilmesine olanak tanıyan bir damlama odası kullandığından, yaygın olarak damla olarak adlandırılır.

İntravenöz terapi, elektrolit dengesizliklerini düzeltmek, ilaç vermek, kan transfüzyonu için veya dehidrasyonu düzeltmek için sıvı replasmanı olarak kullanılabilir. Kemoterapi için intravenöz tedavi de kullanılabilir.

Diğer uygulama yollarıyla karşılaştırıldığında, intravenöz yol, vücuda sıvı ve ilaç vermenin en hızlı yoludur. IV tedavide ilacın biyoyararlanımı% 100'dür.
UÇAK MEDİKAL İNDİRİM KODU ; TIKLA AL
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.