You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Genel müdür
epilepsi
Epilepsi, ayırt edici özelliği tekrarlayan, provoke edilmemiş nöbetler olan kronik bir hastalıktır . Bir kişiye, alkol yoksunluğu veya aşırı derecede düşük kan şekeri gibi bilinen ve geri döndürülebilir bir tıbbi durumdan kaynaklanmayan iki provoke edilmemiş nöbet (veya daha fazla olasılıkla bir provoke edilmemiş nöbet) varsa, epilepsi teşhisi konur.

Epilepsideki nöbetler beyin hasarı veya aile eğilimiyle ilişkili olabilir , ancak çoğu zaman nedeni tam olarak bilinmemektedir. "Epilepsi" kelimesi, kişinin nöbetlerinin nedeni veya ciddiyeti hakkında hiçbir şey ifade etmez.

Epilepsili birçok insanda birden fazla nöbet türü vardır ve ayrıca nörolojik problemlerin başka semptomları da olabilir. Bazen EEG (elektroensefalogram) testi , klinik öykü , aile öyküsü ve görünüm epilepsili bir grup insan arasında benzerdir. Bu durumlarda, durumları spesifik bir epilepsi sendromu olarak tanımlanabilir .


Nöbetler ve epilepsi aynı şey değil. Epileptik nöbet, beyindeki anormal aşırı veya senkron nöronal aktiviteye bağlı olarak belirti ve / veya semptomların geçici bir oluşumudur. Epilepsi, epileptik nöbetler oluşturmak için kalıcı bir yatkınlıkla ve bu durumun nörobiyolojik, bilişsel, psikolojik ve sosyal sonuçlarıyla karakterize edilen bir hastalıktır. Tercüme: nöbet bir olaydır ve epilepsi, tekrarlayan provoke edilmemiş nöbetleri içeren bir hastalıktır.

Yukarıdaki tanımlar, 2005 yılında Uluslararası Epilepsi ile Mücadele Birliği'nin (ILAE) bir görev gücü tarafından oluşturulan bir belgede oluşturulmuştur . Tanımlar kavramsaldır (teorik) ve bireysel vakalarda bir kişinin sahip olup olmadığını belirtmek için yeterince ayrıntılı değildir. epilepsi. Bu nedenle ILAE, doktorlar ve hastalar tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış pratik (operasyonel) bir epilepsi tanımı geliştirmek için ikinci bir görev gücü görevlendirdi. Bu konudaki birkaç yıllık müzakerelerin sonuçları şimdi yayınlandı (Fisher RS ve diğerleri, epilepsinin pratik bir klinik tanımı, Epilepsia 2014; 55: 475-482) ve ILAE'nin bir pozisyonu olarak kabul edildi.

Şimdiye kadar epilepsinin yaygın olarak kullanılan bir tanımı, 24 saatten fazla arayla iki provoke edilmemiş nöbet olmuştur. Bu tanımın birçok olumlu özelliği vardır, ancak aynı zamanda birkaç sınırlaması da vardır. Bu tanım, epilepsinin "büyümesi" olasılığına izin vermez. "Provoke" kelimesinin dahil edilmesi, yanıp sönen ışıklar veya desenler tarafından tetiklenen ışığa duyarlı nöbetler geçiren kişilerde epilepsi olmadığı anlamına gelir; oysa çoğu insan yaptıklarını düşünüyor. Sebepsiz tek bir nöbet geçiren bazı bireylerin, başka bir nöbet geçirme olasılığını artıran başka risk faktörleri vardır. Birçok klinisyen, bu tür bireyleri bir nöbetten sonra epilepsi varmış gibi görür ve tedavi eder. En sonunda, bazı insanlar epilepsi sendromuna sahip olabilir ve bu bireyler sadece bir nöbetten sonra bile epilepsi tanımına uymalıdır. Epilepsi sendromunuz olmamalı ama epilepsiniz olmamalıdır. Epilepsinin yeni tanımı bu noktaların her birine hitap etmektedir.

Bir Kişinin Aşağıdaki Koşullardan Herhangi Birini Karşılaması Durumunda Epilepsi Olduğu Kabul Edilir.
24 saatten fazla aralıklarla meydana gelen en az iki provoke edilmemiş (veya refleks) nöbet.
Bir provoke edilmemiş (veya refleks) nöbet ve sonraki 10 yıl içinde meydana gelen iki provoke edilmemiş nöbetten sonra genel nüks riskine benzer (en az% 60) daha fazla nöbet olasılığı.Epilepsi sendromunun teşhisi


Yaşa bağlı epilepsi sendromu olan ancak şu anda uygulanabilir yaşı geçmiş veya son 5 yıldır nöbet ilacı kullanmadan son 10 yıldır nöbetsiz kalan kişilerde epilepsinin çözüldüğü kabul edilmektedir.
Tanımda, epilepsi artık bir bozukluktan ziyade bir hastalık olarak adlandırılıyor. Bu, ILAE Yürütme Komitelerinin ve Uluslararası Epilepsi Bürosu'nun bir kararıydı. Epilepsi heterojen bir durum olsa da, kanser veya kalp hastalığı da öyledir ve bunlara hastalık denir. "Hastalık" kelimesi halk için epilepsinin ciddiyetini daha iyi ifade eder.

Revize edilen tanımın 1. maddesi, epilepsinin eski tanımıyla aynıdır. Madde 2, başka bir nöbet geçirme riski yüksekse, bir nöbetten sonra bir durumun epilepsi olarak kabul edilmesini sağlar. Çoğunlukla, risk tam olarak bilinmeyecektir ve bu nedenle eski tanım kullanılacaktır, yani epilepsi teşhisi konmadan önce ikinci bir nöbet beklemek. Madde 3, daha önce benign rolandik epilepsi olarak bilinen, genellikle 16 yaşına ve her zaman 21 yaşına kadar büyümüş, merkezi temporal sivri uçlu selim epilepsi gibi epilepsi sendromlarına atıfta bulunmaktadır. Bir kişi sendrom yaşını geçmişse, epilepsi çözüldü. Bir kişi en az 10 yıldır nöbet geçirmemişse ve en son 5 yıl tüm nöbet önleyici ilaçlardan uzak duruyorsa, epilepsisi de çözülmüş sayılabilir. Çözülmek, epilepsinin geri dönmeyeceğini garanti etmez, ancak bu, şansın düşük olduğu ve kişinin epilepsi olmadığını düşünme hakkına sahip olduğu anlamına gelir. Bu, yeni tanımın büyük bir potansiyel faydasıdır.

Bu yeni tanımın sonucu olarak neler değişecek? Tanımın revizyonu bazı tartışmalara yol açsa da, gerçek dünyadaki değişikliklerin oldukça küçük olması muhtemeldir. Bazı insanlar epilepsilerinin çözüldüğünü söyleyebilecekler. Diğerleri, iki nöbetten sonra değil, bazı durumlarda bir nöbetten sonra epilepsi geçirdiklerinin söylenmesinden kaynaklanan sorunlar ve damgalanma ile karşılaşabilirler. Tanım, çeşitli klinik koşullarda ilk nöbetten sonra başka bir nöbetin ne kadar olası olduğuna dair araştırmaları teşvik edebilir. Hükümetler ve düzenleyici kurumlar, epilepsi için terapötik denemeler yapan kişiler, sigorta şirketleri ve diğer üçüncü taraf ödeme yapanlar bazı tanımlarında değişiklik yapmak zorunda kalabilir. Değişikliklerin küçük olmasının nedenlerinden biri, bir nöbet geçiren ve diğeri için yüksek risk taşıyan bireylerin şu anda tedavi eden pek çok doktor tarafından epilepsi geçirdiklerinin düşünülmesidir. Bu süreç basitçe bu düşünceyi resmileştirir.

Epilepsi teşhisi koymak, tedavi etmeye karar vermekle aynı şey değildir. Bazı nöbetler küçüktür; bazı hastalar ilaçların yan etkilerinden kaçınmayı seçmektedir. Tedavi kararları epilepsi hastası ve doktor arasında kişiselleştirilecektir. Bazen bilgi eksiktir; örneğin olası bir nöbet gözlenmemiş olabilir. Bu koşullarda epilepsiyi herhangi bir tanım kullanarak güvenle teşhis etmek imkansız olabilir. Klinisyenler, bu tür eksik bilgilerle karşılaştıklarında en iyi muhakemeyi uygulayacaklar ve çoğu zaman gelecekteki gelişmeleri bekleyeceklerdir.

Bu pratik tanım, klinik kullanım için tasarlanmıştır. Araştırmacılar, istatistiksel olarak düşünen epidemiyologlar ve diğer uzman gruplar eski tanımı veya kendi tasarladıkları tanımları kullanmayı seçebilirler. Hangi tanımın kullanıldığı açık olduğu sürece, buna tamamen izin verilebilir. Gözden geçirilmiş epilepsi tanımını geliştirme sürecinde, yayının 19 ortak yazarının fikirlerini uydurarak fikir birliğine varılırken, beş anonim dergi eleştirmeni ve ILAE web sitesinde 300'den fazla kamu yorumcusu tarafından yapılan eleştiriler hesaba katılmıştır. Revize edilen tanım mükemmel değil. Nöbetin tekrarlama riskleri hakkında daha iyi bilgi edindikçe zamanla daha faydalı hale gelecektir. Ancak şimdilik yeni tanım, klinisyenlerin epilepsi hakkındaki düşüncelerini daha iyi yansıtıyor.

** Epilepsi hastası olmadığınızı veya olamayacağınızı düşünüyorsanız, lütfen tedavilerinizden hiçbirini değiştirmeyin ve önce doktorunuza danışmadan herhangi bir ilacı bırakmayın.

Yazan: Robert Fisher MD, PhD , 4/2014
UÇAK MEDİKAL İNDİRİM KODU ; TIKLA AL
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.