You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Eriksen'in Euro 2020 maçı sırasında yere yığılması, kalp krizi ve CPR

Eriksen'in Euro 2020 maçı sırasında yere yığılması, kalp krizi ve CPR

Genel müdür
Eriksen'in Euro 2020 maçı sırasında yere yığılması, kalp krizi ve CPR
[Resim: thnakDenmarkFinlandEuro2020Soccer53830jpg-44271jpg]


Danimarkalı orta saha oyuncusunun sahada birden bire yere düşmesi, Finlandiya ile oynanan maçın 43. dakikasında oluyor.

Christian Eriksen sahada baygın yatıyor , nabzı yavaşlıyor, Danimarkalı takım doktoru Morten Boesen kaybedecek bir saniye bile olmadığını fark ederek müdahaleye başlıyor.Alıntı:"Nefes alıyordu ve nabzını hissedebiliyordum. Ama aniden bu değişti, ”diyor Boesen. "Ve herkesin gördüğü gibi, ona CPR yapmaya başladık."


Burada anında müdahale iyileşme adına büyük bir şans, elbette orada hazır bulunan sağlık ekipleri olması ve bu olayın sağlık ekipleri yanında gerçekleşmiş olması iyileşme şansını artırıyor. Zaman çok büyük öneme sahip.


Sonraki 10 dakika, Avrupa Futbol Şampiyonası'ndaki bir maç sırasında ortaya çıkabilecek en korkunç dakikalar arasındaydı. Birkaç sağlık görevlisi, Eriksen'e göğüs kompresyonları yapmak için çılgınca çalışırken, takım arkadaşları gözyaşlarını tutamadı ve sahneyi halkın gözünden korumak için orta saha oyuncusunun etrafında bir daire oluşturdu.


[Resim: eriksen-denmark]
Ve nihayetinde, Parken Stadyumu'nun etrafına çöken ürkütücü sessizliğin yerini büyük alkışlar alıyor.


Alıntı:Boesen, "Christian'ı geri döndürmeyi başardık" diyor. "Ve hastaneye götürülmeden önce benimle konuştu."


Eriksen'in eski kardiyoloğu, kalp rahatsızlığı geçmişi olmadığını söylemiş.


Danimarka futbol federasyonu, Eriksen'in Cumartesi gecesi bir Kopenhag hastanesine kaldırıldıktan sonra uyanık ve stabil durumda olduğunu söyledi.


Elbette olayın ardından ilk yardım eğitimi olsun, kalp krizi müdahalesi olsun, Otomatik Eksternal Defibrilatör denilen OED aleti yani otomatik şok aleti olsun gündeme geliyor ve herkes az çok kullanımını bilsin deniliyor.


Yukarıdaki olay sağlık çalışanlarının olay anında orada olması neticesinde bu kadar başarılı sonuçlandı, ancak elbette farklı bir ortamda, sağlık çalışanlarının bulunmadığı bir ortamda, elinizden geldiği kadar müdahale edebilirseniz bu şekilde insanların hayatı kurtulmuş olur.


Yani bu olayın eğitimi yani ilk yardım eğitimi ehliyet alırken veya başka mecralarda halka veriliyor olabilir, ama elbette yapmadığınız bir uygulamayı unutursunuz ne kadar bilseniz de. Ayrıca korkabilirsiniz, yanlış bir şey yapmayayım daha çok zarar vermeyeyim diye. 


Ben okuyabilmeniz için aşağıya bir kaç kaynak bırakayım gene de;


CPR; https://hemsirelikyukseklisans.blogspot....i-cpr.html

Yabancı cisim aspirasyonu ve cpr; https://hemsirelikyukseklisans.blogspot....a-cpr.html

Kalp krizi belirtileri; https://hemsirelikyukseklisans.blogspot....linen.html
UÇAK MEDİKAL İNDİRİM KODU ; TIKLA AL
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.