You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Eş durumu tayini; esnaf ve 45a personel

Eş durumu tayini; esnaf ve 45a personel

Yönetici
Eş durumu tayini; esnaf ve 45a personel
Soru

Merhabalar, 45/A kapsamında sözleşmeli hemşireyim ve 18.01.2023 tarihinde işe başladım. Eşim Mersin’de esnaf ve şahsına ait işyeri var. Ben ise Alanya Araştırma Hastanesi’nde hemşire olarak çalışıyorum. Eşimin iş yerini taşıması mümkün değil. Bu durumda nasıl bir yol takip etmeliyim? Lütfen bilgi verebilir misiniz?

Cevap

Sağlık Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ne göre, 45/A kapsamında sözleşmeli personel olarak çalışan hemşirelerin eş durumu mazeretiyle yer değiştirme talepleri belirli şartlar ve prosedürler çerçevesinde değerlendirilmektedir.

Yönetmelik Hükümleri

1. Aile Birliği Mazeretine Bağlı Yer Değişikliği (Madde 20):
• Eş durumu tayini için eşinizin çalışma durumunu belgeleyen evrakların sunulması gerekmektedir.
• Eşinizin Mersin’deki işyerinin taşınmasının mümkün olmaması, tayin talebinizin değerlendirilmesinde önemli bir faktör olabilir  .
2. Sözleşmeli Personelin Yer Değişikliği:
• 45/A kapsamında çalışan sözleşmeli personelin, eş durumu mazeretine dayanarak yer değişikliği talepleri, kadro durumu ve diğer şartlara bağlı olarak değerlendirilmektedir.

Sonuç

Eşinizin Mersin’de esnaf olması ve iş yerini taşıyamaması durumunda, eş durumu mazeretiyle Mersin’e tayin talebinde bulunabilirsiniz. Bu talep, Sağlık Bakanlığı’nın ilgili birimleri tarafından kadro durumu ve mevcut şartlar göz önünde bulundurularak değerlendirilecektir.

Öneri

1. Başvuru Belgeleri:
• Eşinizin iş yerinin Mersin’de olduğunu belgeleyen evrakları (vergi levhası, işyeri açma ruhsatı vb.) hazırlayın.
• Evlilik cüzdanı ve diğer gerekli belgeleri tamamlayın.
2. Başvuru Süreci:
• Tayin talebinizi içeren dilekçeyi ve belgeleri bağlı bulunduğunuz il sağlık müdürlüğüne veya personel dairesine iletin.
• Talebinizin değerlendirilme sürecini yakından takip edin ve gerekirse ek bilgi veya belge sağlayın.

Bu adımları takip ederek eş durumu mazeretine dayalı yer değişikliği talebinizi iletebilir ve süreci yönetebilirsiniz.
[Resim: iyeJCl.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.