You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Eş Durumu Tayini ve 3+1 Kapsamında Yer Değişikliği

Eş Durumu Tayini ve 3+1 Kapsamında Yer Değişikliği

Yönetici
Eş Durumu Tayini ve 3+1 Kapsamında Yer Değişikliği
Eş Durumu Tayini ve 3+1 Kapsamında Yer Değişikliği

Soru: 3+1 hemşire olarak Şanlıurfa’da görev yapıyorsunuz ve 1. yılınızı tamamladınız. Eşiniz Ankara’ya hemşire olarak atanmış, ancak henüz görev süresini tamamlamamış. Eş durumundan tayin isteyebilir misiniz ve bölge durumu fark eder mi?

Yönetmelik Hükümleri

Sağlık Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği, eş durumu tayinlerini şu şekilde düzenler:

• Aile Birliği Mazeretine Bağlı Yer Değişikliği (Madde 20): Eşlerin ikisinin de Sağlık Bakanlığı’nda kamu personeli olması durumunda, astlık-üstlük sıralamasına göre astın görev yeri üste bağlı olarak değiştirilir  .
• 3+1 Kapsamındaki Personel: 3+1 kapsamındaki personelin belirli sürelerle görev yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Ancak eş durumu mazereti bu durumda dikkate alınabilir.

Değerlendirme

1. Eşinizin Görev Durumu:
• Eşinizin henüz görev süresini tamamlamamış olması, eş durumu tayininde bir engel oluşturabilir. Ancak bu, görev süresinin ne kadar kaldığına ve atanma kriterlerine bağlı olarak değişebilir.
2. Bölge Durumu:
• Görev bölgelerinin farklı olması, eş durumu tayinini etkileyebilir. Yönetmelik, aile birliği mazeretine dayalı yer değişikliklerinde, personelin görev yerinin bölgesel farklılıklarını dikkate alarak esneklik sağlayabilir.
3. Tayin Talebi:
• Şu an bulunduğunuz yerde 1 yılınızı tamamladığınız için, eş durumu tayini için başvurabilirsiniz. Bu başvuruda, eşinizin görev yerindeki durumu ve mevcut şartlar göz önünde bulundurularak değerlendirme yapılacaktır.

Sonuç

Bölge durumu ve görev süresi dikkate alınarak, eş durumu tayini talebinde bulunabilirsiniz. Ancak bu süreçte, ilgili belgelerin eksiksiz hazırlanması ve Sağlık Bakanlığı’nın ilgili birimleriyle koordineli bir şekilde başvurunun yapılması önemlidir. Tayin talebinizin kabul edilip edilmeyeceği, mevcut şartlar ve kadro durumuna bağlı olarak değişebilir.

Öneri: Başvurunuz öncesinde bağlı bulunduğunuz sağlık müdürlüğü veya personel dairesi ile iletişime geçerek detaylı bilgi almanız ve prosedürleri doğru bir şekilde takip etmeniz faydalı olacaktır.
[Resim: iyeJCl.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.