You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Etkili Bir Yüz Maskesi için 6 Kural

Etkili Bir Yüz Maskesi için 6 Kural

Admin
Etkili Bir Yüz Maskesi için 6 Kural
[Resim: 01.jpg]


Bir noktada, hepimiz evlerimizi terk etmek ve halka açık yerlere girmek zorunda kalacağız. Şimdilik, bakkal veya hastane olabilir, ancak daha sonra sosyal izolasyon önlemleri yavaş yavaş azaldığında, kuaför veya işe geri dönebiliriz. Yeni normal farklı olacak - oturma birbirinden uzak olacak, işçileri korumak için çok sayıda bariyer olacak ve muhtemelen bir yüz maskesi takacaksınız.

Birçok yerde, zaten bir bez yüz maskesi gerekir ve bu mantıklıdır. Anthony Fauci'ye göre insanların% 25 ila% 50'si bulaşıcı olabilir ve virüsü semptomlar olmadan yayabilir. Solunum damlacıkları ile sadece konuşarak veya gülerek, öksürme veya hapşırma ile kolayca bulaşır.

Tabii ki, bir bez yüz maskesi COVID-19'dan kusursuz koruma değildir , ancak maske olmamasından çok daha iyidir.

Diğerlerinden 6 ayak mesafesi uzak kalmak, el hijyeni ile birlikte fiziksel mesafenin diğer bir önemli katmanıdır. Ne yazık ki,  herkes için yeterli N95 veya diğer tıbbi maske yok. Bu maskeleri ön cephedeki insanlar için COVID-19 hastalarına bakacak şekilde saklamamız gerekiyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kumaş yüz maskesi pazarı talebi karşılamak için katlanarak artıyor ve iyi bir kumaş yüz maskesi arkasındaki bilim yavaş yavaş ilerliyor. Bir yüz maskesi ararken hangi niteliklere öncelik verileceğini bilmek zordur.

İşte iyi bir bez yüz maskesini iyi yapan şey hakkında bildiklerimiz:

Dikiş yok : Doğru kullanıldığında ya dikiş ya da dikişsiz seçenekler uygundur. Sizin için makul olanı yapın. Eğer acil gerekli ise, dikişsiz bir seçenekle gidin. Eğer mümkünse, kendi maskenizi evde yapın. CDC gibi güvenilir kaynaklar tarafından önerilen maske tasarımlarını seçin. 

Kumaş: En iyi bez maskeleri en az 2 kat sıkı dokunmuş pamuklu kumaş kullanacaktır. Yüksek bir iplik sayısı arayın. Bu, rahat nefes almanızı sağlarken solunum damlacıklarını engelleyen bir filtre görevi görür.

Filtre: Bazılarında ek bir koruma katmanı için filtre bulunur. CDC, ev yapımı maskelere kahve filtresi eklemenizi önerir. Çevrimiçi Kullanıcılar evlerindeki ürünlerle deneme yaparken birçok filtre seçeneği gördüm. Bunlar arasında polipropilen dokuma olmayan elyaftan yeniden kullanılabilir kumaş torbaları, külotlu çoraptan naylon kumaş, kağıt havlular, mutfak havluları, sütyen pedleri, kot ve kanvastan kesikler bulunur.

Devam etmek için çok fazla bilimimiz yok, bu yüzden burada sağduyu kritik. Güvenlik ve kullanılabilirliği düşündüğünüzde filtre eklenmeye değer mi? Filtrenin, nefes alabilir ve rahat küçük, nemli parçacıkları engelleyecek kadar yoğun olması gerekir. 

Fit:  maske ile rahat bir şekilde nefes alabilmeniz gerekir. Yüz maskesinin burundan çenenin altına ve kulaklara doğru sıkıca oturması gerekir. Havaya izin veren boşluklar varsa işe yaramaz. Farklı boyutlarda gelen yüz maskeleri var. Ayrıca, örneğin sertse maske ile uğraşmak ve parmaklarınızı maskenin dış katmanına dokunarak kirletmek istemezsiniz. 

Kullanım kolaylığı: Beğendiğiniz bir yüz maskesi bulduktan sonra, onu nasıl kullandığınız önemlidir. Halkaları yüzünüzden kolayca çözebildiğinizden veya çıkarabildiğinizden emin olun ve maskenin önüne dokunmadan maskeyi kontamine olmadan yüzünüzden çekip çıkarın. 

Açık havada egzersiz yapıyorsanız, sert nefes alırken maskeye tahammül edemeyebilirsiniz. Bu durumda, diğerlerinden fiziksel bir mesafede kalabildiğinizden ve güvende olabildiğinizden emin olmak için egzersiz yerinizi dikkatlice seçin.

Dayanıklılık: Her kullanımdan sonra bez maskesini yıkamanız gerekecektir, bu nedenle maskelerin aşınması ve yıpranması hakkında yorum yapan çevrimiçi incelemelere bakın. Maske şekli kaybederse, kullanamazsınız. Bir filtre ekliyorsanız, temizlemek ne tür bir filtre kullandığınıza bağlı olacaktır. Her kullanımdan sonra bir kahve filtresi atılmalıdır. Ayrıca, büzülme konusunda endişelenmenize gerek kalmaması için kumaş önceden yıkanmalıdır.

Bir bez yüz maskesi taktığınızda, kendi sağlığınıza ve başkalarının sağlığına önem verdiğinizi gösterir. Diğerlerine fiziksel mesafeli önlemlere saygılı olmalarını ve sizden 6 metrelik bir mesafeyi korumalarını işaret eder.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.