You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

FDA'dan N95 Solunum Maskeleri ve Cerrahi Maskeler Arasındaki Fark

FDA'dan N95 Solunum Maskeleri ve Cerrahi Maskeler Arasındaki Fark

Admin
FDA'dan N95 Solunum Maskeleri ve Cerrahi Maskeler Arasındaki Fark
N95 solunum maskeleri ve cerrahi maskeler (yüz maskeleri), kullanıcıyı havadaki parçacıklardan ve yüzü kirleten sıvıdan korumak için kullanılan kişisel koruyucu ekipmanlara örnektir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü (NIOSH) ve İş Sağlığı ve Güvenliği İdaresi (OSHA) de N95 solunum maskelerini düzenler.

Havadan bulaşmayı önlemenin en iyi yolunun, sadece ekipman değil, kontrol hiyerarşisi boyunca müdahalelerin bir kombinasyonunu kullanmak olduğunu bilmek önemlidir.


N95 Genel Halkın Kullanamadığı Solunum Maskeleri

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), genel halkın kendilerini koronavirüs (COVID-19) dahil olmak üzere solunum hastalıklarından korumak için N95 solunum cihazı takmasını önermez. Bunlar, mevcut CDC kılavuzluğunda önerildiği gibi, sağlık çalışanları ve diğer tıbbi müdahale ekipleri için ayrılmaya devam etmesi gereken kritik malzemelerdir.


Cerrahi Maskeler (Yüz Maskeleri)

Cerrahi maske, kullanıcının ağzı ve burnu ile yakın çevredeki potansiyel kirleticiler arasında fiziksel bir bariyer oluşturan gevşek oturan, tek kullanımlık bir cihazdır. Cerrahi maskeler 21 CFR 878.4040 altında düzenlenmiştir. Cerrahi maskeler paylaşılmamalıdır ve cerrahi, izolasyon, diş veya tıbbi prosedür maskeleri olarak etiketlenebilir. Yüz siperli veya sipersiz olabilirler. Tüm yüz maskeleri cerrahi maske olarak düzenlenmemesine rağmen, bunlar genellikle yüz maskeleri olarak adlandırılır.

Cerrahi maskeler farklı kalınlıklarda ve sizi sıvılarla temastan korumak için farklı yeteneklerle yapılır. Bu özellikler ayrıca yüz maskesinden ne kadar kolay nefes alabileceğinizi ve cerrahi maskenin sizi ne kadar iyi koruduğunu da etkileyebilir.

Düzgün takılırsa, cerrahi maske, büyük partikül damlacıklarını, sıçramaları, spreyleri veya mikropları (virüsler ve bakteriler) içerebilecek sıçramaları engellemeye yardımcı olur ve ağzınıza ve burnunuza ulaşmasını önler. Cerrahi maskeler ayrıca tükürüğünüzün ve solunum salgılarınızın başkalarına maruz kalmasını azaltmanıza yardımcı olabilir.

Cerrahi bir maske sıçramaları ve büyük partikül damlacıklarını bloke etmede etkili olabilirken, tasarım gereği havada öksürük, hapşırma veya belirli tıbbi prosedürlerle bulaşabilen çok küçük partikülleri filtrelemez veya bloke etmez. Cerrahi maskeler ayrıca yüz maskesinin yüzeyi ile yüzünüz arasındaki gevşek uyum nedeniyle mikroplardan ve diğer kirleticilerden tam koruma sağlamaz.

Cerrahi maskelerin birden fazla kullanılması amaçlanmamıştır. Maskeniz hasar görmüş veya kirliyse veya maskeyi solumak zorlaşırsa, yüz maskesini çıkarmalı, güvenle atmalı ve yenisiyle değiştirmelisiniz. Maskenizi güvenle atmak için plastik bir torbaya koyun ve çöp kutusuna koyun. Kullanılmış maskeye dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın.

N95 Solunum Maskeleri

Bir N95 maskesi, yüze çok yakın ve havadaki partiküllerin çok verimli bir şekilde filtrelenmesini sağlamak için tasarlanmış bir solunum koruyucu cihazdır.

'N95' tanımı, dikkatli testlere tabi tutulduğunda, solunum cihazının çok küçük (0.3 mikron) test partiküllerinin en az yüzde 95'ini bloke ettiği anlamına gelir. Doğru takılırsa, N95 solunum maskelerinin filtreleme özellikleri yüz maskelerininkinden fazladır. Bununla birlikte, uygun şekilde takılmış bir N95 maskesi bile hastalık veya ölüm riskini tamamen ortadan kaldırmaz.


Cerrahi Maskelerin ve Cerrahi N95 Solunum Maskelerinin Karşılaştırılması

FDA, cerrahi maskeleri ve cerrahi N95 solunum maskelerini kullanım amaçlarına göre farklı şekilde düzenler.

[Resim: surgical_mask_0.jpg]

Cerrahi maskeBir cerrahi maske yakın çevrede ağız ve burun takan ve potansiyel kirletici arasında fiziksel bir engel oluşturur oturmayan, tek kullanımlık bir cihazdır. Tüm yüz maskeleri cerrahi maske olarak düzenlenmemesine rağmen, bunlar genellikle yüz maskeleri olarak adlandırılır. Maskenin kenarlarının burun ve ağız çevresinde bir conta oluşturacak şekilde tasarlanmadığına dikkat edin.

[Resim: n95_respirator.jpg]

Fotoğraf N95 maske (yukarıda)


Bir N95 maskesi , yüze çok yakın ve havadaki partiküllerin çok verimli bir şekilde filtrelenmesini sağlamak için tasarlanmış bir solunum koruyucu cihazdır. Solunum cihazının kenarlarının burun ve ağız çevresinde bir conta oluşturacak şekilde tasarlandığına dikkat edin. Cerrahi N95 Solunum cihazları sağlık hizmetlerinde yaygın olarak kullanılır ve genellikle N95 olarak adlandırılan N95 Filtreli Yüz Maskeleri (FFR'ler) alt kümesidir.Cerrahi maskeler ve cerrahi N95'ler arasındaki benzerlikler şunlardır:

Sıvı direnci, filtrasyon verimliliği (partikül filtrasyon verimliliği ve bakteriyel filtrasyon verimliliği), tutuşabilirlik ve biyouyumluluk açısından test edilmiştir.

Paylaşılmamalı veya yeniden kullanılmamalıdır.

Genel N95 Solunum Önlemleri

Kronik solunum, kardiyak veya nefes almayı zorlaştıran diğer tıbbi durumları olan kişiler, bir N95 solunum cihazı kullanmadan önce sağlık uzmanlarına danışmalıdır, çünkü N95 solunum cihazı kullanıcının nefes almasını zorlaştırabilir. Bazı modellerde nefes almayı kolaylaştıran ve ısı birikimini azaltmaya yardımcı olan ekshalasyon valfleri bulunur. Steril şartlar gerektiğinde ekshalasyon valfli N95 solunum cihazlarının kullanılmaması gerektiğini unutmayın.

Tüm FDA onaylı N95 maskeleri "tek kullanımlık" tek kullanımlık cihazlar olarak etiketlenmiştir. Solunum cihazınız hasar görürse veya kirlenirse veya nefes almak zorlaşırsa, maskeyi çıkarmalı, düzgün bir şekilde atmalı ve yenisiyle değiştirmelisiniz. N95 solunum cihazınızı güvenle atmak için plastik bir torbaya koyun ve çöp kutusuna koyun. 

N95 maskeleri çocuklar veya sakalları olan kişiler için tasarlanmamıştır. Çocuklar ve sakal olan insanlar için uygun bir uyum sağlanamadığından, N95 maskesi tam koruma sağlayamayabilir.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.