Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


FDA Onaylı İlaçlar COVID-19'a Karşı Umut Verdi

Konu

#1
24 Mart 2020 (HealthDay News) - İki yeni çalışmanın her biri, ABD'de kullanımı onaylanmış düzinelerce ilacın yeni koronavirüse karşı etkili olabileceğini düşündürmektedir .

Hesham Sadek, çalışmalardan birinin ortak yazarı, "FDA onaylı bu ilaçların yerine konması, aksi takdirde seçeneği olmayan hastalara tedavi almanın hızlı bir yolu olabilir." Dedi. Houston'daki UT Southwestern Tıp Merkezi'nde iç hastalıkları, moleküler biyoloji ve biyofizik bölümlerinde profesördür.

Bununla birlikte, uzmanlar bu araştırmanın hala erken aşamalarında olduğunu vurguladı, bu nedenle insanlar COVID-19'u önlemek veya tedavi etmek için şimdi herhangi bir ilacı denememelidir.

Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre, şu anda, "yeni koronavirüsü önlemek veya tedavi etmek için önerilen özel bir ilaç yoktur". Washington Post'a göre DSÖ, "Bazı özel tedaviler araştırılıyor ve klinik deneylerle test edilecek." Dedi .

Yeni koronavirüsün neden olduğu hastalık COVID-19 olarak dünya çapında yüz binlerce hastalığa yakalanıyor, ciddi hastaları kurtarmaya yardımcı olabilecek bir ilaç bulmak için yarış devam ediyor.

UTek, hızlı hükümet onayı ile bile, virüse karşı etkili olabilecek yeni ilaçların sıfırdan geliştirilmesinin aylar sürebileceğini söyledi, Sadek UT Southwestern haber bülteninde.

Bu, ekibinin koronavirüs ile mücadeledeki potansiyellerini değerlendirmek için ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından zaten onaylanmış bazı ilaçlar üzerinde bilgisayar modelleme çalışmaları yürütmesine yol açtı.

Sonuçlar, en umut verici ilaçların, Darunavir, Nelfinavir ve Saquinavir dahil olmak üzere birkaç antiviral ilacı ve aşağıdakileri içeren diğer bazı ilaç türlerini içerdiğini gösterdi: ACE inhibitörü Moexipril; kemoterapi ilaçları Daunorubisin ve Mitoksantron; ağrı kesici Metamizol; antihistamin Bepotastin; ve antimalaryal ilaç Atovaquone.

Bir diğer umut verici aday, Crestor markası altında satılan kolesterol düşürücü statin rosuvastatindir. Sadek , dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca hasta tarafından kolesterolü düşürmenin zaten güvenli olduğunu, ucuz ve kolayca elde edilebilir olduğunu kaydetti.

Sonuçlar 19 Mart'ta ChemRxiv adlı bir ön baskı sunucusunda yayınlandı; henüz akran değerlendirmesine tabi tutulmamışlardır.

Ayrıca, bu çalışma tamamen bilgisayar tabanlı olduğu için, yeni koronavirüse karşı etkinliği teorik olarak kalmaktadır. Houston araştırmacıları, sadece ileri araştırmaların gerçek hastalarda kullanılmadan önce etkinliklerini doğrulayabileceğini vurguladı.

İkinci bir çalışma, San Francisco Kaliforniya Üniversitesi'nden biyolog Nevan Krogan tarafından yönetildi. Bazıları zaten onaylanmış, bazıları hala deneysel olan yaklaşık 70 ilacın yeni koronavirüse karşı etkili olabileceğini buldu.

New York Times , Krogan'ın grubunun bulgularını sadece bioRxiv web sitesinde yayınladı ve bulguların tıbbi bir dergiye gönderildiğini bildirdi.

Bu çabada araştırmacılar, yeni koronavirüsün genetik yapısına derin bir dalış yaptılar ve virüsün bir ev sahibi insan hücresinin genetik makinesini kaçırmak için kullandığı temel proteinlere odaklandılar. Koronavirüs, hücrenin proteinini kullanarak kendi milyonlarca kopyasını üretir.

Krogan'ın ekibi, virüsün konakçı hücre istilası sırasında da hedeflediği aynı insan hücresel proteinlerini hedefleyen ilaçları araştırdı. Kanser, Parkinson hastalığı ve yüksek tansiyon gibi çok çeşitli hastalıklara karşı FDA tarafından onaylanmış 24 ilacı ortaya çıkardılar.

Listede ayrıca bazı antibiyotikler vardı ; tip 2 diyabet için go-to-ilaç olan metformin; şizofreni ilacı haloperidol; ve sıtma ilacı klorokinidir.

İkinci ilaç, Başkan Donald Trump'ın Cuma günü bir haber brifinginde COVID-19'a karşı işe yarayabileceğini öne sürmesi üzerine geçtiğimiz hafta belirginleşti. Ancak ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü müdürü Dr. Anthony Fauci, klorokinin yeni koronavirüse karşı işe yarayabileceğine dair yalnızca "anekdot kanıt" olduğunu söyleyerek bu ifadeyi hızla nitelendirdi.

Yalnızca iyi yürütülen çalışmaların etkinliği kanıtlayabileceğini vurguladı; Times , bu tür denemelerin DSÖ ve New York eyaleti tarafından planlandığını belirtti.

Uzmanlar, yukarıda belirtilen ilaçların herhangi birini kendi başınıza denemenin potansiyel olarak ölümcül bir dezavantajı olduğunu uyardı.

Bu tehlike, sadece bu hafta meydana gelen bir trajedi ile gösterildi. Göre Washington Post , 60 yaş üzeri bir Arizona çift Trump'ın birifig izledikten sonra kendi eline aldı. Klorokin üzerindeki sözleri ile şamandıralı olan çift, daha önce koi havuzlarını temizlemek için kullandıkları ilacı kendi kendine tedavi etti.

Kimyasal maddeyi soda ile karıştırıp içtikten sonra, her biri başını döndü ve kusmaya başladı. Kocası hastanede öldü ve eşi hastanede yoğun bakıma hâlâ devam ediyor, MesajI bildirdi.

Bu nedenle, daha iyi araştırmalar yapılana kadar bu ilaçların hiçbiriyle "kendi kendine ilaç verme". New York ve Paris'te Pasteur Enstitüsü'nde Sina Dağı'nın Tıp Icahn Okulu'nda Krogan en işbirlikçileri zaten laboratuvar koşullarında, koronavirüs karşı listedeki 22 bileşiklerin cesaretini test başladık, Times söyledi.

WHO'ya göre, yeni koronavirüs ilk olarak 2019'un sonlarında Çin'de ortaya çıktı. 23 Mart itibariyle dünya çapında yaklaşık 335.000 COVID-19 vakası ve yaklaşık 14.700 ölüm meydana geldi.

Etkili tedaviler ve aşılar geliştirmek için devam eden çabalar vardır , ancak şu anda net bir tedavi veya önleme stratejisi bulunmamaktadır.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da