Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Formasyon ve öğretmenlik

Konu

Heart #1
Formasyon nedir?

Formasyon kaç yıl?

Herkes formasyon alabilir mi?

Öğretmenlik nasıl maaş vb konular??

Aydınlatırsanız sevinirim. Konu burada dursun.
Cevapla
#2
1. Formasyon dershane öğretmenlerinin mağduriyetini gidermek amacıyla geçici olarak açılan öğretmen olma belgesiydi. Ama üniversiteler bu işin karlı olduğunu ve para getirdiğini görünce formasyon işini sürekli hâle getirdiler.

Matematik okuyan biri -matematik öğretmenliği okumadığı için- öğretmen olamıyordu aynı şekilde diğer bölümlerde ama bu belgeyi alınca artık olabiliyor. Hemşireler de sağlık meslek liselerinde formasyon alarak öğretmenlik yapabilirler.

2. Formasyonun okuldan okula süresi değişir. 3 ay da olabilir 6 ay da...

3. Bu konuda yeterli bilgiye sahip değilim ama 4 yıllık çoğu bölümün formasyon aldığını gördüm.

4. Özel liselerde öğretmenlik genelde asgari ücret ile çalışmak demektir. Eğer çalıştığınız kurum sahibi tanıdıksa belki asgariden fazla verir. Çalışma koşulları kesinlikle özel hastanelerin çoğundan daha rahat. Giriş saatin belli çıkış saatin belli ve haftada 36 saat civarı derse giriyorsunuz. Atanma durumu olursa da işverenle anlaşıp tazminatsız işten ayrılabiliyorsunuz.


Eksik anlattığım ya da cevaplamayı unuttuğum yer varsa affedin. Gözümden kaçmıştır. Başka sorular varsa tekrar sorabilirsiniz.
Cevapla
#3
Teşekkürler hocam

Bir soru da ben sormak isterim;

Peki özel okulda çalılıyorsunuz, devlet okullarında yani sağlık meslek liselerinde öğretmen olmak için nasıl başvuru yapıyorlar bilginiz var mı? Kpss ile mi kpss nin öğretmenlerin girdiği kısmına girecekmiyiz?

Meb mi alıyor yoksa bakanlığa bağlı mı oluyoruz?

Şimdiden teşekkürler.
[Resim: x3nNi.jpg]
Cevapla
#4
Hocam eskiden sağlık liselerinde öğretmenlik çok popülerdi ancak artık devlet nerdeyse hiç atama yapmıyor. Kpss ile alım yapılıyordu normalde. En son 6 kişi gibi bir alım yapıldı sonra ne oldu bilmiyorum. 

Son zamanlarda hiç alım yapılmadığı için hangi kpss ye girildiği konusunda yeterli bilgiye sahip değilim.
Meb alıyor. Özelde çalışırken de mebe bağlı öğretmen oluyorsunuz.

Bu kısım benim yorumum: Devlette öğretmenlik için formasyon alan meslektaşlarımın mağdur olduğunu görüyorum ben de yaşıyorum. Özelde çalısan sağlık meslek lisesi öğretmenlerinin örgütlenmesinde de sıkıntı olduğu için birlik olamadıkları için haklarını da arayamıyorlar. Ve aldıkları maaşla da geçinemiyorlar. Öğretmenliği zevk için yapanlar haricinde en kısa zamanda hemşire olarak atanma çabasında herkes. Benim gördüğüm durum bu.
Son Düzenleme: 29-11-2019, Saat: 01:11, Düzenleyen: Asil Dinçer.
Cevapla
#5
Bende sizinle hemen hemen aynı düşüncelere sahibim. Yalnız işin içinde olmadığım için çok fazla dile getirmiyordum yanlış bilgi vermemek adına.

Lakin haklısınız. Özellikle üniversiteler hala formasyon veriyor.

Meslektaşlarım da belki bir umut diyerek alayım bulunsun diyor. Yani yol kısa diye boşa kürek çekiyor.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
[Resim: x3nNi.jpg]
Cevapla
#6
(29-11-2019, Saat: 01:12)Darkwatch Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bende sizinle hemen hemen aynı düşüncelere sahibim. Yalnız işin içinde olmadığım için çok fazla dile getirmiyordum yanlış bilgi vermemek adına.

Lakin haklısınız. Özellikle üniversiteler hala formasyon veriyor.

Meslektaşlarım da belki bir umut diyerek alayım bulunsun diyor. Yani yol kısa diye boşa kürek çekiyor.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
Ben teşekkür ederim. Hayırlı geceler.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da