Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Gece geç yatıp sabah geç kalkmak sağlıksız mı?

Konu

#1
[Resim: circadian-rhythm-vector-illustration-lab...081562.jpg]Gece geç yattığınızda, günlük hormonal ritminizi bozmuşsunuzdur. Bu, insan büyüme hormonu zirvesini gece yarısı ile 03:00 arasında kaçırdığınız anlamına gelir, bu nedenle 8 saatlik uykunuza rağmen ertesi gün ihtiyacınız olan enerjiye sahip olmayacaksınız. 


Ayrıca, uykunuz sırasında normal melatonin etkisine bağlı olan optimal adrenal bez hormonlarını da oluşturmadınız. Ama aynı zamanda gün boyunca size enerji vermesi için kortizole de ihtiyacınız var.


Hormonlarınız birbirine bağlıdır; 22:00 ile 23:00 arasında yatağa gittiğinizde saat gibi çalışırlar.

Ancak bu iç ritmi bozduğunuzda, sağlığınızı etkilemeye başlar (telomer kısalması, yaşam beklentisi azalır). Günlük hormon ritminize dikkat ederseniz, sahip olduğunuz ekstra bir varlık gibidir. Gecikmiş uyku başlangıcı ve biyolojik yaş: Geç uyku başlangıcı, daha kısa telomer uzunluğu ile ilişkilidir.


Öyleyse, sorunuza cevabım şu: evet, gece geç yatmak ve sabah geç kalkmak sağlıksızdır.
[Resim: hIpVW.jpg]
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da