You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Gece geç yatıp sabah geç kalkmak sağlıksız mı?

Gece geç yatıp sabah geç kalkmak sağlıksız mı?

Genel müdür
Gece geç yatıp sabah geç kalkmak sağlıksız mı?
[Resim: circadian-rhythm-vector-illustration-lab...081562.jpg]Gece geç yattığınızda, günlük hormonal ritminizi bozmuşsunuzdur. Bu, insan büyüme hormonu zirvesini gece yarısı ile 03:00 arasında kaçırdığınız anlamına gelir, bu nedenle 8 saatlik uykunuza rağmen ertesi gün ihtiyacınız olan enerjiye sahip olmayacaksınız. 


Ayrıca, uykunuz sırasında normal melatonin etkisine bağlı olan optimal adrenal bez hormonlarını da oluşturmadınız. Ama aynı zamanda gün boyunca size enerji vermesi için kortizole de ihtiyacınız var.


Hormonlarınız birbirine bağlıdır; 22:00 ile 23:00 arasında yatağa gittiğinizde saat gibi çalışırlar.

Ancak bu iç ritmi bozduğunuzda, sağlığınızı etkilemeye başlar (telomer kısalması, yaşam beklentisi azalır). Günlük hormon ritminize dikkat ederseniz, sahip olduğunuz ekstra bir varlık gibidir. Gecikmiş uyku başlangıcı ve biyolojik yaş: Geç uyku başlangıcı, daha kısa telomer uzunluğu ile ilişkilidir.


Öyleyse, sorunuza cevabım şu: evet, gece geç yatmak ve sabah geç kalkmak sağlıksızdır.
[Resim: x3nNi.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.