You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Genel Cerrahi Staj Çalışma Soruları

Genel Cerrahi Staj Çalışma Soruları

Vip üye
Genel Cerrahi Staj Çalışma Soruları
S:
Abdominal Kompartman sendromu nedir?
C:
Herhangi bir sebeple karın içi basıncının artması ve buna bağlı olarak multipl organ / sistem yetmezliklerinin meydana gelmesidir.

S:

AKS’nin klinik belirtileri nelerdir?
C:
— Gergin ve distandü bir karın
— Artmış santral venöz basınç
— Azalmış kardiyak output
— Solunum yetmezliği
— Hava yolu basıncında yükselme
— İdrar atımının giderek azalması
— Asidozun giderek derinleşmesi

S:

Karın içi basıncı nasıl ölçülür?
C:
Direkt ölçüm yöntemleri var.Ama indirekt ölçüm daha pratik. İndirek ölçümde karın içi basınç yükseldiğinde bu basınç rektum, mesane, vena kava inferior, mide gibi organlara yansır. Bu lümenlerdeki basınç ölçülerek  karın içi basınç öğrenilebilir. Mesane dışındakiler kullanılmıyor neredeyse. En kolay ve pratiği mesane.

BU TARZ SORULARI İÇERİYOR. GENEL CERRAHİDEKİ KONULARINI ÇALIŞIRKEN HEM SÖZLÜ HEM YAZILI SINAVDA GELEBİLECEK SORULARA HAZIRLANMAK VE PEKİŞTİRMEK İÇİN YAPTIM.UMARIM YARARLI OLUR.İYİ ÇALIŞMALAR
LİNK : https://yadi.sk/d/TbjLugCYaIj_FQ?w=1
Son Düzenleme: 22-10-2020, Saat: 14:51, Düzenleyen: antaios35.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.