You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Gestasyonel diyabet

Genel müdür
Gestasyonel diyabet

gestasyonel diyabet


Gestasyonel Diyabet Nedir?

Gestasyonel diyabet , hamilelik sırasında kan şekeri seviyenizin yükseldiği bir durumdur . Her yıl hamile olan kadınların %10'unu etkiler. Daha önce diyabet teşhisi konmamış hamile kadınları da etkileyebilir ve hatta gebe iken glikoz testi iyi gelen kadınları dahi etkiler .

İki sınıf gestasyonel diyabet vardır. A1 sınıfı olanda kadınlar diyet ve egzersiz yoluyla bunu yönetebilir . A2 sınıfı olanların insülin veya diğer ilaçları alması gerekir .

Doğumdan sonra gestasyonel diyabet kaybolur. Ancak bebeğinizin sağlığını etkileyebilir ve daha sonraki yaşamda tip 2 diyabet olma riskinizi artırır . Siz ve bebeğinizin sağlıklı kalması için adımlar atabilirsiniz.


Gestasyonel Diyabet Belirtileri

Gestasyonel diyabetli kadınların genellikle semptomları yoktur veya bunları hamileliğe bağlayabilirler. Çoğu, rutin bir tarama sırasında öğrenir.

Şunları fark edebilirsiniz:
  • normalden daha susuzsun
  • Daha açsın ve normalden daha fazla yiyorsun
  • Her zamankinden daha fazla idrara çıkıyorsunGestasyonel Diyabet Tedavisi


Gestasyonel diyabetiniz varsa, hamilelik ve doğum sırasında kendinizi ve bebeğinizi sağlıklı tutmak için mümkün olan en kısa sürede tedaviye ihtiyacınız olacaktır. Doktorunuz sizden şunları isteyecektir:
  • Kan şekeri seviyenizi günde dört veya daha fazla kez kontrol edin
  • İdrar tahlili; ketonlar, kimyasallar için
  • Sağlıklı diyetle beslen
  • Egzersiz alışkanlığı edin
Doktorunuz kilonuzu ve bebeğinizin gelişimini takip edecektir . Kan şekerinizi kontrol altında tutmak için size insülin veya başka bir ilaç verebilirler.


Gebelikte Kadınlar İçin Hedef Kan Şekeri Düzeyleri

Amerikan Diyabet Derneği, kan şekerini test eden hamile kadınlara şu hedefleri önermektedir:

  1. Yemekten önce: 95 mg/dL veya daha az
  2. Yemekten bir saat sonra: 140 mg/dL veya daha az
  3. Yemekten iki saat sonra: 120 mg/dL veya daha az
UÇAK MEDİKAL İNDİRİM KODU ; TIKLA AL
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.