Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Gonadotrophic hormone/gonadotrofik hormon

Konu

#1
[Resim: gonadotropins-secretion-hypothalamus-pit...lation.jpg]

Gonadotropin , omurgalılarda meydana gelen ve ön hipofiz bezinden salgılanan ve gonadlara (yani yumurtalıklar veya testisler ) etki eden birkaç hormondan herhangi biri .

Hipotalamus ve hipofiz bezi, kadınlarda yumurtlama ve menstrüasyon süreçlerini düzenleyen gonadotropinlerin (luteinize edici hormon ve folikül uyarıcı hormon) salgılanmasını kontrol eder.  Gonadotropin salgılatıcı hormon, ağırlıklı olarak duygusal ve cinsel faktörlerden etkilenen beynin limbik bölgesindeki nöronal aktiviteye yanıt olarak hipotalamustan salgılanır.  Gonadotropin salgılatıcı hormon, hipofiz bezinden gonadotropinlerin salgılanmasını uyarır, daha sonra yumurtalıktaki hücreleri östrojen ve progesteron sentezlemesi ve salgılaması için uyarır.  Artmış serum östrojen konsantrasyonları ve progesteron, gonadotropin salgılatıcı hormonun daha fazla salgılanmasını önlemek için hipotalamusta negatif geri besleme sinyali sağlar.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da