You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Grip ve salgın için en iyi maskeler

Grip ve salgın için en iyi maskeler

Admin
Grip ve salgın için en iyi maskeler
Maske Takmak Gripten Korur mu?

Amerika Birleşik Devletleri 2009 yılında domuz gribi salgını yaşadığında, herkes enfeksiyonun yayılmasını nasıl azaltacağından bahsediyordu. GöreHastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri Güvenilir Kaynak (CDC), aşıların kullanılabilirliği o yıl sınırlıydı çünkü üreticiler yıllık aşıyı üretmeye başlayana kadar virüs tanımlanmadı.

Sağlık kuruluşları, insanlara ılık su ve sabunla düzenli el yıkamanın önemini hatırlattı. Grip gelişen kişilere, virüsü başkalarına yaymaktan kaçınmak için evde kalmaları tavsiye edildi. Sonra, bazı insanlar daha önce görmediğimiz bir şey yapmaya başladı: cerrahi maskeler giymek. 


Yüz maskelerinin gribin yayılmasını gerçekten engelleyip engelleyemeyeceği ve hangi maskelerin en etkili olduğu hakkında bilgi vereceğiz.

Bilim adamları uzun yıllar boyunca maske takmanın virüslerin yayılmasını önlemede etkili olup olmadığından emin değildi. Bununla birlikte, son çalışmalar yardımcı olabileceklerini göstermektedir.

İlk olarak, Uluslararası Enfeksiyon Hastalıkları Dergisi'nde yayınlanan 2008 tarihli bir çalışma  , doğru kullanıldığında, maskelerin viral enfeksiyonların yayılmasını önlemede oldukça etkili olduğu sonucuna varmıştır. Maskeleri doğru şekilde kullanan grip benzeri hastalıkları olan çocukların aile bireylerinin hastalık tanısı koyma olasılığı yüzde 80 daha azdı. Şaşırtıcı bir şekilde, kullanılan maske türleri arasındaki fark önemsizdi.

Annals of Internal Medicine'de yayınlanan bir başka çalışmada da  benzer sonuçlar bildirilmiştir. Araştırmacılar grip olan 400 kişiye baktı. Aile üyelerinin, ellerini sık sık yıkadıklarında ve cerrahi maske taktıklarında grip olma riskini yüzde 70 oranında azalttığını tespit ettiler .


Diğer çalışmalar hanehalkı dışında ümit verici sonuçlar buldu. Örneğin, böyle bir çalışma,Michigan Üniversitesi Güvenilir Kaynak1000'den fazla öğrenci yurdunda. Öğrenciyi gruplara atadılar: maske takanlar, maske takanlar ve el hijyeni uygulayanlar ve hiçbirini yapmayanlar. Sonuçlar, rezidans salonlarında maske takan ve iyi el yıkama uygulayanların grip benzeri hastalık risklerini yüzde 75 gibi şaşırtıcı bir şekilde azalttığını gösterdi.

Yine de, çalışma sadece maske kullanımı için semptomlarda bir azalma bulamadı. Bu bulgu, maske kullanımının her zaman düzenli el yıkama ile eşleştirilmesi gerektiğini göstermektedir.Farklı Maske Türleri

Enfeksiyonlara karşı korunmak için maske takmayı düşünüyorsanız, bilmeniz gereken iki tür vardır.Yüz maskeleri (cerrahi maske)

[Resim: maske-50lik-cerrahi-maske-yuz-agiz-maske...293105.jpg]
Yüz maskeleri, ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından tıbbi cihaz olarak kullanılmak üzere onaylanmış oldukça gevşek, tek kullanımlık maskelerdir. Doktorlar, diş hekimleri ve hemşireler hastaları tedavi ederken sıklıkla giyerler. Bu maskeler, virüs içerebilecek büyük vücut sıvı damlacıklarının burun ve ağızdan kaçmasını önler. Yüz maskeleri ayrıca hapşırma ve öksürük gibi başkalarının sıçramasına ve spreylerine karşı korur. Dezavantajı, bu maskelerin küçük, havadaki kirleticilerin solunmasını engellememesidir.Gelişmiş özel maskeler (N95, N100.....)

[Resim: 3m-9332-toz-maskesi-500x500.jpg]

N95 solunum maskeleri olarak da adlandırılan maskeler, kullanıcıyı havadaki virüs içerebilecek küçük parçacıklardan korumak için tasarlanmıştır. CDC ve Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü tarafından onaylanmıştır. Adı, havadaki partiküllerin yüzde 95'ini filtreleyebileceklerinden geliyor.

N95 maskeleri ayrıca potansiyel olarak toksik maddelerin boyanması veya işlenmesi sırasında da kullanılır.

Solunum maskeleri yüzünüze uyacak şekilde seçilir. Hiçbir boşlukta havadaki virüs bulunmasına izin vermeyecek şekilde mükemmel bir sızdırmazlık sağlamalıdırlar. Sağlık çalışanları bunları tüberküloz ve şarbon gibi havadaki bulaşıcı hastalıklara karşı korumak için kullanır. Normal yüz maskelerinin aksine, solunum maskeleri hem büyük hem de küçük parçacıklara karşı koruma sağlar.

Genel olarak, grip virüsünü önlemede normal yüz maskelerinden çok daha etkili olduğu düşünülmektedir. Yine de, çalışmalar her iki maskeye de fayda sağlamıştır.
Maskeyi düzgün takmak için bazı yönergeler:

 • Hasta bir kişinin altı metreye yaklaşırken bir yüz maskesi takın.
 • Maskeyi burun, ağız ve çene üzerinde sıkıca yerinde tutacak şekilde yerleştirin. Maskeyi çıkarana kadar tekrar dokunmamaya çalışın.

 • Gripiniz varsa başkalarının yanına gitmeden önce bir yüz maskesi takın.

 • Gripiniz varsa ve doktora görünmeniz gerekiyorsa, bekleme alanındaki diğerlerini korumak için bir yüz maskesi takın.

 • Grip toplumunuzda yaygınsa veya grip komplikasyonları açısından yüksek risk altındaysanız, kalabalık ortamlarda maske takmayı düşünün.

 • Maskeyi takmayı bitirdiğinizde, atın ve ellerinizi yıkayın. Bir yüz maskesini asla tekrar kullanmayın.

Giymek veya Giymemek


Grip söz konusu olduğunda, önlem hala kendinizi bu bulaşıcı virüsten korumak için en iyi yöntemdir. Bir yüz maskesi hastalanmaya karşı ek koruma sağlayabilir. Bu cihazları satın almanın maliyeti dışında, bilinen herhangi bir risk yoktur.

Maskeler umut vericidir, ancak diğer önleyici tedbirleri de kullanmak önemlidir. Grip mevsiminde ellerinizi sık sık yıkadığınızdan emin olun - özellikle hasta olabilecek başkalarının yanındaysanız. Ayrıca, kendinizi ve başkalarını virüsü yaymaktan korumak için yıllık grip aşınızı yaptırdığınızdan emin olun.Bonus;

Virüs ve bakteriler için en önemli korumayı N95 ve N100 maskeler yapar. En bilinen marka 3M dir. Fiyatları 30-50 tl arasındadır. Eczaneler ve internet mağazalarından alınabilir.


Bakteri ve Virüs Maskesi (N95,100) Farklılıkları 


“N95” ve “N100” terimi, Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü (NIOSH) tarafından oluşturulan bir standartı ifade eder. Bu, ABD Hastalık Kontrol Merkezi'nin bir alt kümesidir. Standartlar, maske takan kişi için koruma anlamına gelir. Aksine, bir "cerrahi" maske hastayı bir sağlık çalışanının aerosol kontaminasyonundan korur ve çok daha düşük bir standarda sahiptir.

Yağ Direnci. N95 ve N100 maskeleri yağa dayanıklı değildir. Bu, yağ bazlı bir madde ile süspanse edilen veya karıştırılan partiküllere karşı koruma sağlamayacakları anlamına gelir. Örneğin, yağ bazlı boyadan gelen spreye karşı koruma sağlamazlar.

Partikül Koruması. N95 maskeleri havadaki partiküllerin% 95'ine karşı koruma sağlar. N99 maskeleri havadaki partiküllerin% 99'una karşı koruma sağlar. Verimlilik parçacık büyüklüğünü değil, sızıntı miktarını ifade eder. N95 maskesinin N99 maskesinden biraz daha fazla sızıntısı var. Test, bu CDC yayınında tarif edildiği gibi 200 mg sodyum klorür ile yapılır  . 3M N100 % 99.97 korumaya sahiptir ve neredeyse sızdırmaz olan en yüksek seviyede koruma sağlar.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Hemşire
RE: Grip ve salgın için en iyi maskeler
Biz n95 maske yerine en149 2001 maske kullanıyoruz. Bu ayrım nasıl oluyor 2001olunca son düzenleme yapılıp geliştirilmiş olduğunu öğrendim ancak en149 n95 den farklı mı alt tipi olduğunu bulamadım. En149 sis toz maskesi olarak geçiyor bu şekilde satılıyor ancak n95 diye satışa sunulanların da n149 olduğunu farkettim.Bilgisi olan var mı?
Bunu ilk beğenen sen ol.
Admin
RE: Grip ve salgın için en iyi maskeler
SOLUNUM KORUYUCULAR İÇİN EN STANDARTLARI VE TEKNİK BİLGİ

EN 136 Bu standard, solunumla ilgili koruyucu cihazlara ait tam yüz maskeleri için en az özellikleri kapsar.
EN 140 Bu standard, solunumla ilgili koruyucu cihazların bir parçası olarak kullanılan yarım maskeler ve çeyrek maskelere ait en az özellikleri kapsar.
EN 143 Bu standard, koruyucu solunum cihazları olarak kullanılan toz filtrelerin özellikler, deneyler ve işaretlemelerini kapsar.
EN 149 Bu standard, ortamdan uzaklaşılamayan durumlarda, parçacıklara karşı koruma amaçlı kullanılan solunumla ilgili koruyucu cihazlardan filtreli yarım maskelere ait asgarî özellikleri kapsar.
EN 14387 Bu standard, solunumla ilgili desteksiz koruyucu cihazların bileşeni olarak kullanılan gaz filtrelerini ve birleşik filtreleri kapsar.
EN 12941 Hava destekli solunum cihazları – Sürekli akışlı basınclı hava hatlı solunum aparatı – Kurallar, deneyler, işaretlemeler.
EN 12942 Solunumla ilgili koruyucu cihazlar – Kask veya başlıkla kullanılan güçlendirilmiş filtreli cihazlar – Özellikler, deney ve işaretlemeler.
EN 14594 Bu standard solunumla ilgili bir koruyucu cihaz olarak bir başlıkla birlikte basınçlı hava borulu solunum cihazına ait minimum özellikleri kapsar.
EN 1835 Bu standard, gaz veya parçacık halinde veya her ikisinin karışımı şeklinde kirleticilerin bulunduğu ortamlarda kullanılması amaçlanan, hafif işler için imâl edilmiş basınçlı hava hatlı, baret veya başlıkla kullanılan solunum cihazlarında bulunması gereken en şartları kapsar.


Sizinki sanırım toz maskesi hocam, biyolojik partikül maskesi gerekli bu tür salgın durumlarında ama korur mu korur.

[Resim: 3m-k113-particulate-respirator.jpg]


Ürün Özellikleri

Ayarlanabilir burun klipsi: İş yerinde doğru korumanın kullanıldığından emin olmak için, sarı renk kodlu kolay kontrol: EN 149:2001+A1:2009'a göre FFP1, Metal detektöründe algılanabilir

Renk kodlu burun klipsi: EN 149:2001+A1:2009'a göre kırmızı FFP3

Metal detektör ile algılanabilir - üretim güvenliği sağlamak için gömülü metal burun klipsi

Üç panelli toz maskelerinin özel şekilleri, kullanılmadıkları zaman saklanmasını sağlar

Klasik soluk verme valfı: Sıcak ve nemli ortamlar ile çalışma koşullarının zor olduğu ortamlarda terlemeyi engeller. Uzun sürede solunum konforunu artırır


3M™ Toz Maskesi,FFP3 K113 olarak geçiyor ürün

Ancak şunu unutmamak gerekir ki, N149 kodlu teknolojiyi kullanan maskeler virüsler için de yapılmış olabiliyor;

[Resim: 23376_a.jpg]


FFP3 SL 23376 / Domuz Giribi Maskesi
 • İç ve dış poliproplen katmanlar ile kuvvetlendirilmiştir.
 • Doğal kauçuk esnek bağlantı kuşakları
 • Polietilen kaplı metal burun aparatı
 • Toksik tozlar ve likit aerosollara karşı koruyucudur (40xOEL)
 • Koruma Faktörü :Virüsler, Bakteriler, Mikro Bakteriler ve Enzimlere Karşı Koruyucu Maskedir.
 • Kullanıldığı Endüstriler:Hastane, Laboratuvarlar, İlaç Üretim Tesisleri, Toksik Arıtma Tesisleri, İçin Uygun Koruyucu Virüs Maskesidir.
 • CE - EN 149:2001

Domuz gribi sonrası ; Virüsler, Bakteriler, Mikro Bakteriler ve Enzimlere Karşı Koruyucu Maske olarak En 149:2001 kodlu maskeler oldukça fazla kullanılmış ve alınmış yani doğru maske kullanabilirsiniz.

3M FFP3 N95'e uyumlu Ventilli Maske

Klasik cerrahi maskelere göre üstün koruma sağlar. Klasik cerrahi maskeler yüze tam oturmadığından havadaki alerjenleri filtrelemede yetersiz kalmaktadır. Güvenliği ve konforuyla yüksek performanslı kullanım sunan maskesidir. Düşük solunum direnci içermesiyle rahat solunumu sağlar.

[Resim: n-95-maske-cerrahi-maske.jpg]

Genel Özellikleri
 • FFP3 koruma sınıfı maskesidir (N95 standartına uygun).
 • Ventilli solunuma sahiptir.
 • Katlanabilir özellik taşır.
 • Bakteri, virüs, toz, sis ve duman gibi kirleticileri filtreleme konusunda uzmandır.
 • Yıkanıp tekrar kullanılamaz.
 • Düşük solunum direnci özelliği, solunumu rahatlatır ve konforu artırır.
 • Yüz bölgesini 3 noktadan destekleyerek, kolay ve hızlı şekilde yüz bölgesine oturur. Takımı da kolay ve hızlı şekilde gerçekleştirilir.
 • Maskenin hızlı şekilde takılmasını sağlayan ayarlanabilir özellikteki çene kayışı içerir.
 • Buğu oluşumunu önleyici kabartmalı üst paneli hava akışını sağlayarak fazla nemi dışarıya atar. Yüz bölgesini serin ve kuru tutar.

Drager Karbonlu Biyolojik Risk ve Etmenlerden Koruma Maskesi (FFP2)

Solunum yoluyla bulaşan bakteri virüs gibi hasta edici organizmaların korunmasında kullanılabilir.

Genel Özellikleri
 • FFP2 koruma sınıfı toz maskesidir.
 • Ventilli solunum özelliği gösterir.
 • Konik tasarıma sahiptir.
 • Toz, duman ve sis içeren çalışma ortamlarında kullanılabilir.
 • EN 149:2001 + A1:2009 standardına uygundur.
 • CE belgesi onaylıdır.
 • Dayanıklı tasarımı sayesinde güvenli ve uzun süreli çalışmayı destekleyici niteliktedir.
 • Serinlik ve rahatlığı sağlayan ventil özelliği, ısının yüz bölgesinde birikmesini engelleyici özellik taşır.
 • Baş bandı, yüz, baş ve boyun bölgesi iyi şekilde destekleyerek güvenli solunum sağlar.
Son Düzenleme: 28-01-2020, Saat: 15:22, Düzenleyen: Demet.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Hemşire
RE: Grip ve salgın için en iyi maskeler
Anladığım kadarıyla n95 numarası en149 ve diğerleri alt çeşidi. En149 hastanede viral biyolojik koruma amaçlı kullanılabiliyor. Tereddütüm vardı bulamamıştım çok teşekkür ederim kaynak bilgisi verirseniz sevinirim

(28-01-2020, Saat: 15:36)Nursen Göktaş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Anladığım kadarıyla n95 numarası en149 ve diğerleri alt çeşidi. En149 hastanede viral biyolojik koruma amaçlı kullanılabiliyor. Tereddütüm vardı bulamamıştım çok teşekkür ederim kaynak bilgisi verirseniz sevinirim
FFP3 SL 23376 / Domuz Giribi Maskesi nin altında yazan en 149-2001  çeşidi mi sadece koruma sağlıyor. Bizim maskeler tam olarak şu şekilde 1310 FFP3 V NR D EN149:2001+A1:2009 viral koruyuculuk bu çeşitte yok sanırım 🙄
Son Düzenleme: 28-01-2020, Saat: 15:42, Düzenleyen: Nursen Göktaş.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Admin
RE: Grip ve salgın için en iyi maskeler
Hocam kaynak koymadım sebebi çok fazla kaynaktan karma yararlandım. Yani dediğiniz gibi konu ile ilgili açıklayıcı bilgi çok az. Yabancı kaynaklar genelde yararlanırım hep. ICN ve sağlık koruma derneklerine baktım. Makaleler ingilizce pdf eklemem mantıksız olurdu.

Bunun yanında anladığım şu. N standartları önemli yukarıda bazılarını yazdım.

Ancak üretici bu N standartını maskesine ekliyor. Şu daha iyi diyemeyiz.

Örneğin biyolojik koruma amaçlı yapılmış bir maske N 95 kullanıyorsa ama bu amaçla yapılmamış maske bunun daha üstü N kullanıyorsa siz gene N 95 seçmelisiniz.

Üretici de önemli maske olayı şu an 3M firmasında fiyat/performans oranı en iyi olan da.

Firma hastanenize bilgi vermiştir. Ancak ihale konusunda ucuz olanı seçme huyumuzu göz ardı edemiyorum elbette.

Maske kodu ile firmadan sorgulamak gerek.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Çalışkan Üye
Cvp: RE: Grip ve salgın için en iyi maskeler
(28-01-2020, Saat: 13:22)Nursen Göktaş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Biz n95 maske yerine en149 2001 maske kullanıyoruz. Bu ayrım nasıl oluyor 2001olunca son düzenleme yapılıp geliştirilmiş olduğunu öğrendim ancak en149 n95 den farklı mı alt tipi olduğunu bulamadım. En149 sis toz maskesi olarak geçiyor bu şekilde satılıyor ancak n95 diye satışa sunulanların da n149 olduğunu farkettim.Bilgisi olan var mı?
Biri Avrupa diğeri Amerika standartlarını ifade ediyor, en149 2001 Avrupada üreticilerin uyması gereken standartlar. N95 ile benzer olan ffp3 olanı.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.