Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Konu

#1
Maaşlarımıza yapılan zamdan sonra, medyada zam haberleri verilirken hemşire maaşlarını da yazıyorlar... 

Bizim maaşlarımız yazılırken hemşire 5/1 olarak yazılıyor. Bunu merak eden yeni meslektaşlarım veya hemşire olmayı düşünenler hemşire maaşlarını merak edenler hemşire 5/1 ne demek arayışına giriyorlar.


5/1 in buradaki anlamı derece kademe aslında, bu aslında biraz karmaşık bir konudur ama kısaca, hemşire işe başladığında bir derece kademe ile başlar sonra yıllar geçtikçe bu ilerler yani aşağı düşer....

İlerleme de 5 dereceyi, 1 kademeyi gösterir. 5 yazan yer 4,3,2,1, diye ilerler ..... Diğer kısım yani burada yazan 1 ise 1-2-3 diye ilerler her 3 e ulaştığında tekrar 1 olur ve 1 olurken baştaki 5 i aşağı çekerek dereceyi düşürür.

Derecenin düşük olması güzeldir, maaşınız artar ve deneyiminizi gösterir..


Derece kademe ilerlemesi ile ilgili daha detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz; https://hemsirelikyukseklisans.blogspot....terfi.html


Ayrıca bu derece kademe 45 A lı personelde de vardır...


Şuradaki tablo öğrenim durumuna göre başlayacağınız derece kademeyi gösterir;

[Resim: derece%2Bkademe.jpg]MEMURİYETTE DERECE KADEME HESAPLAMA NASIL YAPILIR?


Memuriyette derece kadro hesaplama işlemi başlangıçta karışık gibi görünse de aslında çok basittir. Memur olarak göreve başlayan kişinin daha önce herhangi bir yerde çalışıp çalışmadığına ve/veya mezun olduğu okula göre başlangıç derecesi belirlenir.

Tanımdan da anlaşılacağı gibi her memurun başlangıçtaki derece ve kademesi farklı olsa da genel olarak memurlar 9. derece 1. kademeden göreve başlarlar.

Bu durumda başlangıç derecesi 9 -1 ise, biri yıl memuriyetten sonra gelinecek derece yine 9.derecedir kademe derecesi 2 ‘dir. Yani 9-2 olmuştur. Bir yıl daha geçtiğinde ise ulaşılan basamak 9-3 ‘dür. Ertesi sene ise 8-1 olunur. Her derecede 3 kademe vardır.

Her 1 yılda da 1 kademe atlandığı düşünülürse bu demektir ki, her 3 yılda bir derece terfi edilir. Derece kadro hesaplama örneği aşağıda verilmiştir.

İlerleme şöyledir:

9/1
9/2
9/3
8/1
8/2
8/3
7/1
7/2
7/3
6/1….İşte hemşire 5/1 ne demek sorusundaki 5/1 budur. Umarım açıklayıcı olmuştur.
[Resim: iyeJCl.jpg]
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da