You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Hemşire, ebelik alanında yüksek lisans yapar ise

Hemşire, ebelik alanında yüksek lisans yapar ise

Genel müdür
Hemşire, ebelik alanında yüksek lisans yapar ise
Ebelik yüksek lisans bölümlerinden bazıları hemşire lisans bölümü mezunlarını da yüksek lisans için alabiliyor.

Burada hemşireler ebelik bölümünde yüksek lisans yapar isem uzman ebe olabilir miyim? Sorusunu soruyorlar. 

Bizce olamazsınız.. Aşağıdaki mahkeme örneğinde bir lise mezunu ebe hemşirelik lisans tamamlayıp ardından ebelik yüksek lisans yaparak uzman ebe olmuş ancak bunu mahkeme ile kazanabilmiş. Ayrıca ilgili kişinin zaten ebe kadrosunda yani zaten bir ebe olduğunu da unutmamak gerekir.

Bu durumda olanlar var ise şanslarını deneyebilirler mahkeme ile. 

Hemşire olup ebelik alanında yüksek lisans yapacakların ise bir kez daha düşünmesi mümkün ise hemşirelik alanında yüksek lisans tercih etmesi önerimdir. Kadroları ebe olmadığından sorun ile karşılaşabilirler.


Bunun kabul edilmediği durumlar oldu daha önce ancak mahkeme kararı ile uzman ebe olabildiler.Alıntı:Aydın'da lise mezunu ebe kadrosuyla görev yaparken önce hemşirelikte lisans tamamlayan ardından da ebelik yüksek lisansı yapan üyesinin yüksek lisans diplomasını tescil etmeyen kurumun kararını, Sağlık-Sen yargıya taşıdı. Aydın 2. İdare Mahkemesi'nde görülen davada, Sağlık-Sen'in "hukuka ve mevzuata aykırı" olduğunu belirttiği kurum kararının iptaline oy çokluğuyla karar verildi.

Mahkeme kararında, "İlgili mevzuatta 'lisans mezunu ebeler meslekleriyle ilgili lisansüstü eğitim aldıktan ve diplomaları Sağlık Bakanlığınca tescil edildikten sonra uzman ebe olarak çalışırlar' denilmektedir. Söz konusu mevzuatta herhangi bir lisans programından mezun olmuş olan ebelerin yüksek lisans mezuniyetinin bulunması ve bunun davalı idarece tescil edilmesinin yeterli olduğu, lisans alanlarının ebelik olma zorunluluğunun bulunmadığı" gerekçesine yer verildi.

Kadrosu lise ebelik olan çalışanın hemşirelik lisansı bitirmesi ve üzerine bitirdiği ebelik yüksek lisansını "lisans mezuniyetinin hemşirelik olduğu gerekçesiyle" tescil etmeyen kurum kararında hukuka uygunluk bulunmadığını belirten mahkeme, istinaf yolu açık olmak kaydıyla kararı iptal etti.
UÇAK MEDİKAL İNDİRİM KODU ; TIKLA AL

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.