You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Hemşire evde tedavi yapabilir mi?

Hemşire evde tedavi yapabilir mi?

Genel müdür
Hemşire evde tedavi yapabilir mi?
Akıllara takılan bazı sorular var...

Hepimize hemşire olarak şu istek gelmiş olabilir; iğnemi yapar mısın? Yapsan ne olur....?

En çok tedirgin olduğumuz sorulardandır bu... Yapmak istemeyiz. Hele hele hastane ortamından uzak olduğumuz evlerde....

Soru şu;


Alıntı:Evde iv tedavi yapmak, enjeksiyon yapmak, pansuman ve sonda takma gibi işlemler için sağlık kabini açma zorunluluğu var mı ? Bireysel olarak bu gibi işlemleri yapmak yasal olarak sıkıntı çıkar mı

Lisans hemşirelik mezunuyum bilgilendirirseniz sevinirim


Bu konularda önce direk hayır yapmamalısınız dedim içimden. Ben olsam yapar mıyım ? Yapmak istemem ancak bunun için kanuna bakmak lazım. Sonuçta olası bir durumda mahkemede bakılacak şey kanunumuz değil mi?

Peki hemşirelik kanunu bu konuda bir şey söylüyor mu?



HEMŞİRELİK KANUNU

Kanun Numarası : 6283
Kabul Tarihi : 25/2/1954
Yayımlandığı R. Gazete Tarih : 2/3/1954 Sayı : 8647
Yayımlandığı Düstur : Tertip : 3 Cilt : 35 Sayfa : 460

Madde 1 – (Değişik: 25/4/2007-5634/1 md.)

Türkiye’de üniversitelerin hemşirelik ile ilgili lisans eğitimi veren fakülte ve yüksek okullarından mezun olan ve diplomaları Sağlık Bakanlığınca tescil edilenler ile öğrenimlerini yurt dışında hemşirelik ile ilgili, Devlet tarafından tanınan bir okulda tamamlayarak denklikleri onaylanan ve diplomaları Sağlık Bakanlığınca tescil edilenlere Hemşire unvanı verilir.

Madde 2 – (Mülga: 25/4/2007-5634/6 md.)
Madde 3- (DeğiĢik: 11/10/2011-KHK-663/ 58 md.)
Bu Kanun hükümlerine göre hemşire unvanı kazanmış olanların dışında hiç kimse Türkiye’de hemşirelik mesleğini icra edemez.

Madde 4 – (DeğiĢik: 25/4/2007-5634/3 md.)
Hemşireler; tabip tarafından acil haller dışında yazılı olarak verilen tedavileri uygulamak, her ortamda bireyin, ailenin ve toplumun hemşirelik girişimleri ile karşılanabilecek sağlıkla ilgili ihtiyaçlarını belirlemek ve hemşirelik tanılama süreci kapsamında belirlenen ihtiyaçlar çerçevesinde hemşirelik bakımını planlamak, uygulamak, denetlemek ve değerlendirmekle görevli ve yetkili sağlık personelidir. 

Ayrıca aile hekimliği uygulamasına ilişkin kanun hükümleri ile bu Kanuna dayanılarak yürürlüğe konulan mevzuattaki görevleri de yaparlar.


Alıntı:Yorum; kanun der ki; bir kere tedavi tabip tarafından yazılı olarak verilecek... Bunun yanında acil haller dışında diyor, burada acil durumlarda tabip tarafından yazılı bir tedavi olmasa da bize görev düşüyor izlenimi var....

Her ortamda diyerek mesleğimizi icra etme yerinin sağlık hizmeti verilen kurumlar ile sınırlı olmadığını söylüyor...



Hemşirelerin birinci fıkrada sayılan hizmetlerde çalışma alanlarına, pozisyonlarına ve eğitim durumlarına göre görev, yetki ve sorumlulukları Sağlık Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.

Madde 5 – Hemşire okulundan mezun hemşireler mecburi hizmetlerini bitirip memuriyetten ayrılınca; mecburi hizmeti olmıyan hemşire okulu mezunları istedikleri vakit sanatlarını serbestçe yapabilirler.


Alıntı:Yorum; istedikleri vakit serbest çalışırlar diyor...

Serbest çalışacak hemşireler lüzumlu vesikalarını bir dilekçeye bağlayarak mahallin en büyük sağlık amirine verirler. Serbest çalışan hemşire ev adresiyle çalışmak istediği yerde bir değişiklik olduğu takdirde bir hafta içinde aynı makama haber vermeye mecburdur.


Alıntı:Yorum; Burada da nasıl serbest çalışacağımızı belirtmiş kanun. 


Hemşirelik kanununa göre bir sorun görünmüyor. Ancak yapacağınız tedaviler tabip tarafından yazılı olmalı ve ayrıca olası acil durumlarda gerekli nakil ve müdahaleyi yapabilmelisiniz. 

Yorumu size bırakıyorum...
[Resim: x3nNi.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.