Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Hemşire farmakoloji soru ve cevaplar pdf

Konu

#1
1. 2 yaşındaki bir çocuk, bir merkezi venöz katater yoluyla (TPN) alıyor. Bu TPN tedavisinin ilk günüdür. Aşağıdaki tüm hemşirelik eylemlerinin bu çocuğun bakım planına dahil edilmesi gerekmesine rağmen, şu anda hangisi öncelikli olabilir?
A. Pansuman değişiklikleri sırasında aseptik teknik kullanın
B. Santral kateter bütünlüğünü koruyun
C. Serum glikoz seviyelerini izleyin
D. Karaciğer fonksiyon testlerinin sonuçlarını kontrol edin

2. Hemşire bir hastaya ilk parenteral beslenme solüsyonunu (TPN) veriyor. Aşağıdaki değerlendirmelerden hangisi hemşirenin derhal ilgilenmesini gerektirir?
A. Ateş 37.5  derece
B. 4 saatte 300 cc idrar çıkışı
C. Zayıf cilt turgoru
D. 350 mg / dl kan şekeri


.........

20. Hasta, sol adrenalektomiyi takiben cerrahi yoğun bakım ünitesine yatırıldı. Uykulu ama kolayca uyandırılıyor. Hidrokortizon içeren bir IV mayisi var. Hasta için bakımı planlayan hemşire, şu anda aşağıdaki hemşirelik müdahalelerinden hangisini dahil etmenin gerekli olduğunu biliyor?

A. Hipo veya hiperglisemi gelişimini saptamak için her vardiyada kan şekeri seviyelerini izleyin .
B. Ameliyattan sonra kanama riskini azaltmak için minimum hareketle sırtınızı düz tutun .
C. Hayati belirtiler stabilize olana kadar hidrokortizon verin, ardından IV'ü durdurun.
D. Hastaya, ameliyat sonrası enfeksiyon geliştirme riski yüksek olduğu için yarasına nasıl bakacağını öğretin.Cevaplar..

.................

20. Cevap A. Hipo veya hiperglisemi gelişimini saptamak için her vardiyada kan şekeri seviyelerini izleyin.

Hidrokortizon, glukoneogenezi destekler ve kan şekeri seviyelerini yükseltir. Adrenalektomiyi takiben, normal hidrokortizon beslemesi kesilir ve kan şekerinin normal seviyelerde tutulması için değiştirilmesi gerekir. Adrenalektomiyi takiben hasta için bakım, herhangi bir abdominal operasyon için olana benzerdir. Hastanın pnömoni veya tromboflebit gibi postoperatif komplikasyonları önlemek için pozisyon değiştirmesi, öksürmesi ve derin nefes alması teşvik edilir . Hidrokortizonun idame dozları, hasta ağızdan alabilene kadar IV olarak uygulanacak ve altı ay ila iki yıl veya kalan bez iyileşene kadar gerekli olacaktır. Adrenalektomi geçiren hasta enfeksiyon için yüksek risk altındadır ve gecikmiş yara iyileşmesi ve yara bakımı hakkında bilgi edinmesi gerekecek, ancak şu anda yoğun bakımda iken değil.
Toplam 20 soru ve açıklamalı cevapları....

Tümü pdf şeklinde.. İlgi olursa başka sorularda eklerim..


aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

İNDİR
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da