Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Hemşire olmak nasıl bir duygu?

Konu

#1
Hastanede uygulamalı hasta bakımı yapan hemşirelerden bahsediyorsak, genel cevap evet, hemşirelik zordur. Tanıdığım en şaşırtıcı, güçlü hemşirelerden bazıları eve gidip ağlıyor ya da duygusal olarak kapanıyor. (Hemşirelerin, arkadaşlarla takılmak, egzersiz yapmak ve diğer özbakım türleri gibi harika başa çıkma mekanizmaları da vardır.) 

Hemşireler, "Bu beni yaşlandırıyor ben sadece 20'li yaşlarımdayım" gibi şeyler söylerler.

Çoğumuz, gündüz vardiyalarında çalışsak bile iyi uyuyamıyoruz. Stres uyumamanı sağlar.

Hasta odasında neredeyse her zaman en kötü anlarından birinde gördüğünüz hasta bir kişi vardır. Genellikle savunmasızdırlar ve bazen içine kapanık veya mutsuzdurlar. Çok konuşmazlar ya da saldırgan olabilirler, ancak dürüst olmak gerekirse, insanlar çoğu zaman hemşirelerin derine inip en iyi benlikleri olmanın yollarını, en kötülerini hissettiklerinde bile sağladıkları için minnettar olurlar. (İnsanlar harika değil mi?) 

Çoğu zaman, zor olan, sevdikleri birini korumak için çaresiz hisseden ve hastane sistemlerinden bıkmış olan sabırlı ailelerin olmasıdır. Aileler, hastaya ve ailesine nasıl tepki verebileceği veya destek verebileceği konusunda açık sınırlamaları olan bir hemşireye çok fazla baskı uygulayabilir. Birlikte çalıştığım hemşireler, en talepkar ailelere bile her zaman, her zaman nazik ve profesyoneldir. Ama bu çok zor


Ve bir de önünüzde hasta bir kişinin olduğu gerçeği var ve bu hepimiz için hemşire olmanın en korkutucu yanı sanırım. Ya bu hastaya benim saatimde bir şey olursa? Ya bana ihtiyaç duyduklarında bu kişiye gerektiği gibi yardım etmezsem?

Odadan çıktığınızda, genellikle koridorda sizi bekleyen bir veya iki kişi vardır ve az önce sağladığınız bakımın haritasını çıkarmaya başlamak için bilgisayarınızı açarsanız, muhtemelen birisi sizi arayacaktır. 214 numaralı odada yüksek tansiyon var, harekete geçmelisin. Biri kusuyor. Birinin ağrı kesiciye ihtiyacı var. Birisi doğum gününü hatırlamayı bıraktı ve doğru kelimeleri söyleyemiyor. Birisi işleme gidiyor, serumu çıkarabilir misin? Birinin oğluyla konuşabilir misin? Hastane görevlisinin check-in yapması gerekiyor. Kata gelen yeni bir hastanız var. İlaçlar zamanı geldi. Birisi ne zaman gideceklerini bilmek istiyor.

Benim için bitmeyen yapılacak işler listesi en zor kısımdır. Hepsini nasıl takip ediyorsunuz? Ya yanlış öncelik verirseniz?

Yani bu benim gerçekliğim. Hemşire olmanın benim için stresleri bunlar. Ama hepimiz yapıyoruz. Başka bir şey yapan çok sayıda inanılmaz hemşire var, neden hala hemşireler?

Farklı nedenlerle kalıyoruz, ama en azından hepimizin bakım sağlamayı sevdiğimizi düşünüyorum. Hastalarımızı uçurumdan uzak tutmayı seviyoruz. İnme sonrası konuşmalarının geri döndüğünü görmeyi seviyoruz. Bazı hemşireler hayat kurtarmayı sever ve bunda gerçekten iyidir. Bazılarımız, değerlendirmelerimizi yaparken hastalarımızın hikayelerini dinleyerek acıyı dindirme konusunda iyiyiz. Bazılarının elleri yumuşaktır ve birini nasıl konumlandıracağını veya ağrıyan bir kalça için ne zaman sıcak bir paket getireceğini bilir. Bazılarımız insan vücudunu gerçekten anlıyor ve acil müdahale ekibi gelene kadar pulmoner ödem için ne yapacağımızı biliyoruz. Bazıları çılgın hızı ve beni geceleri ayakta tutan aynı telaşlı gün, başka bir hemşirenin daha iyi uyumasına yardımcı olan şeydir. Bazılarımız iyi (mükemmel değil) ücret karşılığında kalıyor.

Bunun sorunuzun sonu olmasına izin vermeyin, lütfen. Zor olmasına rağmen hemşirelerin neden orada kaldığını öğrenin. Hemşire olmayı düşünüyorsanız, hemşirelik okuluna para, enerji ve zaman harcamadan önce ilgilendiğiniz çevreyle tanışın. Hemşirelik harika bir alan, ancak herkese göre değil.
[Resim: hIpVW.jpg]
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da