Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Hemşirelik Camiasının Acı Kaybı

Konu

#1
 Bu yazımıza içimiz buruk bir şekilde başlayacağız.Türkiye'nin ilk Profesör unvanını alan Prof.Dr.Leman Birol vefat etti.
 Belki bir zamanlar bakım planlarımızı hazırlarken kitap kaynaklarından yararlandığımız,çoğu zaman hemşirelik kongresi ve sempozyumlarında kendisi ile karşılaştığımız,samimi ve güler yüzlü hocamızın kaybı ile derin üzüntü içindeyiz.
[Resim: JkNbC6.png]
 
 LEMAN BİROL KİMDİR ?

  1931 yılında Samsun‘da doğmuştur. Hemşire, Akademisyen, Bilim insanıdır.
  Leman Birol, 1953 yılında Kızılay Hemşire Okulu‘ndan mezun olmuştur. 1953 – 1955 yılları arasında, Çorum Göğüs Hastalıkları Hastanesi‘nde hemşire olarak görev yapmıştır. 1955 – 1961 yılları arasında Kızılay Hemşire Okulu‘nda Eğitim Hemşiresi olarak görev yapmıştır.Hemşire Leman Birol, 1966 yılında Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu lisans programını tamamlamıştır. 
  1968 – 1974 yılları arasında aynı üniversitede Öğretim Görevlisi olarak çalışmıştır. Dahiliye – Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği alanında, 1968 yılında, Boston Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu‘ndan Yüksek Lisans, 1971 yılında Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu‘ndan doktora derecesi almıştır. 
  Dr. Birol, 1974 – 1977 yılları arasında Kızılay Hemşire Okulu Müdürü olarak görev yapmıştır.Dr.Leman Birol, 1982 – 1986 yılları arasında Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu’nun ilk hemşire müdürü olarak görev yapmıştır. 1985 yılında, Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu’nda 1. Ulusal Hemşirelik Kongresini düzenlemiştir. 1986 yılında İç Hastalıkları Hemşireliği Profesörü ünvanını almıştır. 
  1986 – 1993 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu İç Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürütmüştür. 1993 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu’na kurucu müdür olarak atanmıştır. Onkoloji Hemşireliği Yüksek Lisans Programını başlattı. Prof.Dr.Leman Birol, Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Birliği tarafından 1963 yılında “İnsanlık Hizmetinde 100. Yıl” ve 2007 yılında hizmetlerinden dolayı Florence Nightingale Madalyası ile onurlandırılmıştır. 1981 – 1983 yılları arasında Türk Hemşireler Derneği Genel Başkanlığı ve Türk Hemşireler Dergisi Editörlüğü görevlerini yürütmüştür. 1989 yılında, Onkoloji Hemşireliği Derneği kurucu başkanlığı görevinde bulunmuştur. Uluslararası Florence Nightingale Derneği üyesi ve Vehbi Koç Vakfı Hemşirelik Komitesi kurucu üyesidir. Yayınlanmış birçok kitap ve makalesi bulunmaktadır.

[Resim: JkN7d8.jpg]  [Resim: JkNdYj.jpg]

[Bağlantıları görmek için VİP üye olmanız gerekli, detaylar için Tıklayın]

Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da