You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Hemşirelikte Lider Olan Yöneticiler Gerçekten Personellerini Dinliyor Mu ?

Hemşirelikte Lider Olan Yöneticiler Gerçekten Personellerini Dinliyor Mu ?

Admin
Hemşirelikte Lider Olan Yöneticiler Gerçekten Personellerini Dinliyor Mu ?
[Resim: n401MR.jpg]

Merhaba Değerli MediForum Ailesi

  Bugün yazımızda özellikle hemşirelikte lider pozisyonda olan süpervizör hemşire,kordinatör hemşire,sorumlu hemşire gibi pozisyonlarda çalışan yöneticilerin gerçekten personellerini dinliyor mu ona değineceğiz.
  Yönetici bir hemşire olarak personelinizin işler hakkında ne düşündüğünü bilmelisiniz.Gerek çalışma saatleri,gerek haftalık mesai programları,gerek hasta bakımı diyerek bu liste uzar gider.Ciddi manada personelinizin sorunları hakkında ne hissettiklerini biliyor musunuz ? Bunlara zaman ayırıyor musunuz ? Yoksa konuşma hazırlamak,duyuru yapmak,,toplantı yapmaktan çok daha fazla zaman alan yeni programları, politikaları veya prosedürleri denetlemek ile meşgulsünüz. 
  Liderlik, özellikle hemşirelikte kolay değildir. Talepleri bunaltıcı olabilir ve zaman zaman neredeyse aşılamaz gibi görünür. Her hemşire liderinin birçok sorumluluğu vardır ve sürekli olarak aralarında önemli olan dinleme becerisi üzerinde çalışma yapması gerekir.Dinlemek iyi bir liderlik için gereklidir.
  Bilmediğiniz şeyleri düzeltemezsiniz. Onlara sormazsanız, hangi personelin ne tür problemleri olduğunu anlayamazsınız. Ve eğer onları dinlemez ve gerçekten duymazsanız görmezden gelirseniz serviste,yoğun bakımda veya herhangi bir birimde gerçekten neler olduğunu bilemezsiniz.
 
 Peki kendinize bu soruları soruyor musunuz ?
  -Personele seslerini nasıl duyuracaklarını anlattım mı ?
  -Personel memnuniyetine önem veriyor muyum?
  -Hasta yoğunluğu ,fazla mesai,mesai planlaması,mesai zamanlaması ve iş yükünün birim moralini ve performansını nasıl etkilediğine dair geri bildirimler alıyor muyum?
  -Personelim takdir ediliyor mu? Çalışma ortamımız olumlu mu? Personele teşekkür,ödül programları ve Hemşireler Haftası kutlamalarının ötesine geçiyor mu?
  -Çalışanların neler hissettiğini ve iş hakkında neler söylediklerini öğrenmek için sosyal medya sitelerini kullanıyor muyum? En önemlisi, bu konuları personelle beraber ele alıyor muyum?
 -Bir personel bana bir sorunla geldiğinde takip edip takip ediyor muyum? Personel ile toplantılardan sonra, gerçekten duyulduklarını bilmeleri için onlara geri dönüş yaoıyor muyum ?
  
Evet bunları gerçekten personellerinize soruyor musunuz ? Belki kolay olmayabilir ancak personelinize onları dinlemeye öncelik verdiğinizi göstermek fark yaratacaktır. Onlar faydalanacak ve siz de faydalanacaksınız. 
 Ernest Hemingway bir sözü vardır.
 Eğer birbirimize yardım etmeyeceksek bu dünyaya niçin geldik? Dinlemek ve kaba bir şey söylememek de yeterince yardımdır.Dinlemeyi severim,insanları dinleyerek çok şey öğrendim.Çoğu insan karşısındakini dinlemez.Siz çoğun insan olmayın.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.