Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Hemşirelikte yüksek lisans mi 2.bir üniversite mi daha mantikli

Konu

#1
Hemşirelikte yuksek lisans yapmak mi daha mantıklı io mat ogretmenligi okumak mi
Cevapla
#2
(30-11-2019, Saat: 13:38)fthsldz55 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hemşirelikte yuksek lisans yapmak mi daha mantıklı io mat ogretmenligi okumak mi

Hocam sanırım hali hazırda hemşiresiniz. Yüksek lisans yapmak veya farklı bir bölüm olarak öğretmenlik okumak istiyorsunuz.

Bu bağlamda size benim önerim artı ve eksileri ile hayatınızı ve mesleğinizi karşılaştırmak ve buna göre kazanan tarafa şans vermek.

Bu ne demek hemen anlatayım; ben bunu her konuda kişisel hayatımda kullanıyorum.

Bir liste yaparsak, (liste kendi düşüncelerime göre)

Hemşirelikte lisansüstü eğitim;
 • Mesleki kariyer şansım olur, sadece bir meslek icra etmek yerine o meslekte uzmanlaşırım
 • Hemşirelikte uzman olmanın da henüz tam tanımı yok
 • Akademik kadrolar genelde torpille oluyor umudum yok
 • Meslektaşlarım arasında uzmanlaşmış kişilerin de bir değeri yok
 • Mesleki anlamda daha saygın olurum
 • İnsanlara daha faydalı olabilirim
 • İşimi severek yapıyorum ve uzmanlaşmak istiyorum
 • Mesleğimi sevemedim değiştirmek istiyorum
.
.
.
.
.
.Matematik öğretmenliği;
 • Yeni bir mesleğe geçerim, mesleki anlamda yeni bir meslek edinirim (hemşirelik gibi)
 • Uzmanlaşmak istersem herşeye baştan başlamış olurum
 • Aile kurmak, çocuk sahibi olmak gibi hayatımın aile kısmını ya geri planda tutmak zorunda kalırım yada stres altında geçirmek
 • Öğretmen olacaksam hemşire iken de olurum
 • Öğretmen olmayı çok istiyorum özellikle çocuklara eğitim vermek istiyorum
 • Matematik hayat felsefem onsuz olamam
..
..
..
..
.

Ben bu listeyi kafama göre yaptım, tam oturtamamış olabilirim sadece örnek, neden çünkü ben matematik öğretmenliği istemediğim için duygularım sizin ki gibi değildir. Siz bu listeyi yapın. Maddelere + ve - koyarak hangisinin ağır bastığını bulun.


Gelelim şahsi fikrime;

Öğretmenlik elbette güzel meslek, nasıl hemşire olarak birilerinin hayatını güzelleştirebiliyorsak, öğretmen olarak da çocuklarımızın hayatlarına dokunabiliriz. İnsan yaptığı meslek ile değil de içindeki insan ile var olur bence.

Eğer hemşirelik mesleği içinize sinmiyor veya sevemiyorsanız elbette değiştirmek elinizde ise değişmeli, çünkü bu meslek gerçekten sevilmediği zaman çile gibi olabiliyor.

Bunun yanında matematiğe bir ilginiz var ise çalışırken de gayet rahat okuyabilirsiniz, duruma göre bitirip geçiş yapar olmazsa zaten mevcut olan mesleğiniz ile devam edersiniz.

Hayat hayallerinizin peşinden giderken güzel ve anlamlıdır. Son olarak ne olursa olsun hayallerinizi bırakmayın.

VE eğer sorunuzda anlamadığım bir yer var ise daha açık şekilde sorabilirsiniz. Sevgilerle..
[Resim: x3nNi.jpg]
Cevapla
#3
Ben de izninizle bir yorum yapayım; hemşire ve bayansanız hastanede (sözel) taciz kaçınılmaz,kurum amiri hemşire değil,sizi anlamaz;yok sayar. Prof. Hemşire olsanız dahi değeriniz yok,toplumda saygınlık çok az. Öğretmen iseniz kurum amiriniz de öğretmen,toplumda hemşireden kat kat fazla saygınlığı var. Karar sizin...
Cevapla
#4
(03-12-2019, Saat: 22:07)sacid55 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben de izninizle bir yorum yapayım; hemşire ve bayansanız hastanede (sözel) taciz kaçınılmaz,kurum amiri hemşire değil,sizi anlamaz;yok sayar. Prof. Hemşire olsanız dahi değeriniz yok,toplumda saygınlık çok az. Öğretmen iseniz kurum amiriniz de öğretmen,toplumda hemşireden kat kat fazla saygınlığı var. Karar sizin...


Söylediklerinize kısmen katılıyorum. Benim yorumum sanırım lisansüstü bir hemşire olmam kaynaklı yanlı olmuş olabilir.

Ancak söylediğim gibi durum mesleğe bakış açınıza göre değişir.

Farklı kişiler farklı düşüncelere sahip olabilir (karşılaştığı durumlardan dolayı)

Forumun amacıda bu zaten, farklı düşünceleri görmek.

Teşekkürler.
[Resim: x3nNi.jpg]
Cevapla
#5
Donanımlı bir hemşire istediği değeri bulacaktır özellikle bugün hemşirelik kendi arasında dallaşmaya bile başlıyor yoğun bakım hemşiresi acil hemşiresi diyabet eğitim hemşiresi gibi. Akedemisyenlerin de daha saygın bir ortamlarının olduğu farklı çalışmalarla hemsirelik meslegine bilimsellik kattığı aşikar. Bir-çok meslekte olduğu gibi bizlerde zorlanıyoruz ve fedakârca çalışıyoruz ama birazda mesleki konum ve koşulları değiştirmek için çaba göstermeli uzmanlaşmalıyız. En azından demek istemiyorum ki en fazlasıyla işimizi düzgün yapmalıyız. Mesleğimizin bedenen ve psikolojik acıdan büyük yükler yüklediğinin farkındayız ama hepimiz böyle düşünüp ayrılırsak mesleğe elbette değer biçilmez. Bugün öyle hastanelerde öyle hemşire arkadaşlarımız varki doktor onlar olmadan vizit gezmek istemez. Nacizane görüşüm budur. Sevgiler
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da