You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Hizmet bölgeleri, hizmet grupları

Hizmet bölgeleri, hizmet grupları

Yönetici
Hizmet bölgeleri, hizmet grupları
[Resim: personel-dagilim-cet-1a945b60a2fef5d5e194.jpg]


Merhaba eğer bir tama yer değiştirme konusundan bahsediyor isek hizmet bölgeleri ve hizmet puanı konusunu bilmemiz gerekir;

Yönetmelik maddelerine göre bunu açıklayalım;

Hizmet bölgeleri

İller 6 hizmet bölgesine ayrılır. Bu bölgeler zaman zaman güncellense de çok fazla değişiklik olmaz.

Hizmet grupları

PDC doluluk oranına göre iller, her unvan ve branşta en yüksekten en düşüğe doğru A, B, C ve D olarak dört hizmet grubuna ayrılır. 
  • Doluluk oranı en yüksek ilk 20 il A, 
  • ikinci 20 il B, 
  • üçüncü 20 il C ve 
  • diğer iller ise D hizmet grubu olarak belirlenir. 
İllerin doluluk oranlarının eşit olması hâlinde (Mülga ibare:RG-9/2/2019-30681) (…) Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Endeksinde üst sıralarda yer alan il, doluluk oranı daha yüksek olan il olarak kabul edilir. Ancak istihdam edilen personel sayısı 200’den az olan veya ülke genelinde tüm illerde PDC veya standart öngörülmeyen unvan ve branşlar için İstihdam Planlama Komisyonunca iki ayda bir Ek 2’deki cetvelin 9 uncu ilkesi doğrultusunda hizmet grupları belirlenerek ilan edilir.

PDC çalışmaları sonucu unvan ve branşlara göre personelin illere dağılım sayısını gösteren il dağılım cetveli ve bu personelin il içi birimlere dağılım sayısını gösteren il içi dağılım cetveli Bakanlık internet sitelerinde duyurulur. 


Unvan ve branşlara göre il dağılım cetvelinde belirlenen sayı ile illerde istihdam edilen personel sayısının karşılaştırılması sonucu bulunan doluluk oranı cetvelleri ile buna göre belirlenen hizmet grupları ise her iki ayda bir yenilenerek Bakanlık internet sitelerinde duyurulur ve Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünde iki yıl süreyle muhafaza edilir. 

Hazırlanan cetveller personel planlama çalışması niteliğinde olup müteakip dönemlerde atamaya açılacak yerler, aktif çalışan personel doluluk oranları en düşük illerden ve birimlerden başlamak üzere belirlenir. 

Aktif çalışan personel sayısının belirlenmesinde izin, eğitim gibi nedenlerle üç aydan fazla süreyle görevi başında bulunmayan personel hesaba katılmaz.

Hizmet grupları ile atamaya nasıl bir etkisi olduğu hakkında daha detaylı bir yazı için <<link>>
[Resim: iyeJCl.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.