You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

İkinci Doz COVID-19 Aşınızı Olmak Önemli mi?

İkinci Doz COVID-19 Aşınızı Olmak Önemli mi?

Genel müdür
İkinci Doz COVID-19 Aşınızı Olmak Önemli mi?
Uzmanlar, insanların ikinci doz Moderna ve Pfizer COVID-19 aşılarını takip etmelerinin önemli olduğunu söylüyor.

İkinci bir aşıdan sonra hastaneye kaldırılma veya ciddi şekilde hastalanma ihtimalinin önemli ölçüde düştüğünü söylüyorlar.

İlk aşıdan 6 hafta sonrasına kadar ikinci bir doz uygulanabilir. 


"İkinci dozunu al."

Bu uzmanlara göre, endişe verici bir eğilim ortaya çıktı. Bazı insanlar, hem Pfizer hem de Moderna aşıları için gerekli olan iki aşılı serilerden ilkini yapmayı tercih ediyor, ancak ikinci aşıyı tercih etmiyorlar.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) , iki kez olunması gereken aşıların ilkini olan kişilerin yaklaşık yüzde 8'inin ikinci aşılarını olmadığını bildiriyor . 


İkinci dozun yalnızca sürü bağışıklığı oluşturmadığını, aynı zamanda ciddi COVID-19 hastalık ve komplikasyonlarından korunmayı da güçlendirdiğini söylüyor uzmanlar.
İkinci aşının gücüVirüs ve çeşitleri,  "konaklar" arıyor. Bu, aşılanan daha fazla insan oldukça virüsün, tam olarak aşılanmamış olanlara bile ulaşabileceği anlamına gelir.

Güçlü varyantların devreye girmesiyle, herkesin her iki dozu da olması çok daha önemli oluyor.

COVID-19'dan kaynaklı ölümler iki doz aşı olanlar için neredeyse tamamen önlenebilir.İnsanlar neden ikinci dozu atlıyor?

Bir dozun onları yeterince koruduğuna inanmak, ikinci dozda yan etkilerden korkmak, meşguliyet ve zamanlama zorluğu ve “COVID yorgunluğu” gibi şeyler olabilir. En büyük neden ilk doz da beklediklerinden daha fazla yan etki yaşamaları da olabilir.
UÇAK MEDİKAL İNDİRİM KODU ; TIKLA AL
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.