Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


İl içi eş durumu tayini olur mu?

Konu

#1
Bu soru gelmiş bize, 


Sağlık bakanlığı olmaz diyor ama daha önce 100 km üzeri aralarında mesafe olan bir kişi dava açarak davayı kazanmış, bu emsal karar olarak kabul ediliyor.....


663 sayılı KHK’nın 45/A maddesine tabi sözleşmeli sağlık çalışanının il içi, eş durumu tayin talebinin bakanlıkça reddedilmesi üzerine açmış olduğu dava olumlu sonuçlandı.

Mahkemeye konu olan olay, Kastamonu’da iki farklı kamu kuruluşunda çalışan eşlerden birinin tayin başvurusu üzerine yaşandı. 3+1 statüsünde görev yapan sözleşmeli sağlık çalışanı, aynı ilde ceza infaz kurumunda çalışan eşiyle arasında 100 km mesafe olması sebebiyle il içi eş durumu tayin talebinde bulundu. 


Sağlık Bakanlığı bu talebi “eş durumu tayini sadece iller arasında gerçekleşir” gerekçesiyle reddetti. 

Bakanlığın bu cevabı üzerine sağlık çalışanı adına dava açarak idarenin tasarrufunun iptalini istedi. Kastamonu İdare Mahkemesi, aile birliğinin sağlanması adına 45/A maddesine tabi 3+1 sözleşmeli sağlık çalışanlarının eş durumu tayininde il içi veya iller arası gibi bir ayrıma gidilmesinin hukuka uygun olmadığı kararına vardı.
[Resim: hIpVW.jpg]
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da