Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Konu

#1
Belirli bir yaştaki herhangi bir yetişkine kabakulağın ne olduğunu sorun;


“Elbette, evet… çocukken olduk. Öyle değil mi? Şişmiş boğaz, değil mi? Kabakulak? Anneni ara ve ona sorsan iyi edersin ”

Ama gerçekten, kaçımız kabakulak olduğumuzu biliyoruz?

Kabakulak Nedir?

Tükürük ve mukus yoluyla kolayca yayılan bir virüsün neden olduğu bir enfeksiyondur . Genellikle aşılanmamış çocuklarda görülür.

Kabakulak vücudun herhangi bir bölümünü etkileyebilir, ancak çoğunlukla kulakların altında ve önünde tükürük oluşturan bezleri etkiler  (parotis bezleri olarak adlandırılır). Bu bezler enfekte olursa şişebilir. Aslında, kabarık yanaklar ve şişmiş çene, virüsün en belirgin belirtileridir.


Kabakulak yaygındı. Ancak kızamık , kabakulak ve kızamıkçık (MMR) aşısının 1967'de piyasaya sürülmesinden bu yana neredeyse tamamen yok edildi.


CDC, çocukların iki doz aşı almasını önerir . İlki 12 ila 15 aylıkken, ikincisi 4 ila 6 yaşlarında olmalıdır. Gençler ve yetişkinler MMR aşılarının güncel olduğundan emin olmalıdır.

Aşılanmadıysanız kabakulak olabilirsiniz. Bazı insan kabakulak olduğunu dahi bilmez. Çoğu birkaç hafta içinde tamamen iyileşir.


Nasıl Yayılır?

Tükürük veya mukus yoluyla . Enfekte insanlar bunu başkalarına yayabilir:

Öksürme , hapşırma veya konuşma
Fincanları ve eşyaları başkalarıyla paylaşma
Ellerini düzgün yıkamamak ve diğer insanların dokunduğu öğelere dokunmak

Kabakulak olursanız tedavi olmaz. Çünkü antibiyotikler bir virüs üzerinde çalışmaz. Sadece kendi geçer. Ancak kabakulak ayrıca ergenlik döneminden geçmiş erkeklerde beyin , yumurtalıklar, göğüs dokusu ve testislerin iltihaplanması da dahil olmak üzere bir dizi soruna neden olabilir .

Kabakulak olduğunuzu düşünüyorsanız veya yanınızda olan biri varsa, hemen test için doktorunuza danışın.
[Resim: x3nNi.jpg]
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task