Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Kalıplarla yaşıyoruz! Yaşatılıyoruz!

Konu

#1
[Resim: 80993795_2524274211147683_45212702695825...e=5EA1DB28]


Hiç düşündünüz mü, bugünün aslında salı değil de cuma olduğunu?

Ya da Ocak'ta değiliz de, Şubat ayının 8. gündeyiz belki?

Bize hangi kalıplar öğretiliyorsa, elimize hangi bilgi-belge tutuşturuluyorsa; aksini iddia edecek konumumuz ve yeterliliğimiz yoksa, onu kabul etmek zorundayız. Aksini veya alternatifini ortaya dökemeyecek kadar cahil olduğumuz konuda, bize ne öğretiliyorsa onu koşulsuz kabul ediyoruz.

Ya bugün 5 Cemâziyel Evvel 1441 değilse meselâ?

Hiç düşünmediniz değil mi?

Yüzyıllardır, bütün medeniyetler 1 yılı bir şekilde hep 12'ye bölmüşler.

Yazı bile yokken, şimdiki astronomi biliminin i'sindeki nokta kadar bilginin zerreciğine sahip olmayan insanlık, her yılı nasıl 12'ye bölebilir?

Bize bi şeyler eksik anlatılıyor, şayet anlatılıyorsa!

Belki, 4 Şevval 389 yılında takvim mühendisleri tarihlerle oynadılar!? Yahut, 12 Kasım 1003 tarihi salıya değil de çarşamba ertesine denk geliyor belki!?

Sallıyorum, şu an Rumî takvime göre Kasım'ın 54'ünde değil de, 52'sindeysek?!

Üç aşağı beş yukarı, 8 günün hesabı çok önemli değil, HER GECEYİ KADİR BİL, HER GELENİ HIZIR BİL anlayışında olan bir medeniyetin evladı isen. En garantisi, her gece farklı hâli ile ortaya çıkan aya bakarak ayın kaçıncı günü olduğunu tayin edersin. Ama ya Cemâziyelevvel değil de, Muharrem'in 5'i ise dışarda mevsim?

Ayları yılları günleri kalıplara sokmak zarurî. Ama bize bu kalıpları sunanlar, ipin ucunu baştan yanlış verdilerse? Ya gömleğin düğmesini en baştan yanlış iliklediysek?

Evet, bu resim bir dolunay ve bir ayın muhtemelen 14'ünde çekilmiş. Ve ay, hâlden hâle girmeye devam ediyor her ay. 

Ama ya bize bu tarihleri en başta verenler yalancı ise ve takvimler, bizi kumanda edilebilir birer köle yapmak için kalıplara sokanların oyunu ise..

Daha uzatmıyım. Varın gerisini siz düşünün.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da