You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Kalp hastasının kan sulandırıcıyı birkaç günlüğüne bırakmasında bir sakınca var mı?

Kalp hastasının kan sulandırıcıyı birkaç günlüğüne bırakmasında bir sakınca var mı?

Çalışkan Üye
Kalp hastasının kan sulandırıcıyı birkaç günlüğüne bırakmasında bir sakınca var mı?
Merhabalar, dedem 74 yaşında ve kalp rahatsızlığından dolayı 4 senedir kan sulandırıcı kullanıyor. Dişini çektirmek için dişçiye gittiğinde doktor ona dişini çekebilmesi için en az 4 gün kan sulandırıcı kullanmaması gerektiğini söylemiş. 4 günlüğüne kan sulandırıcı kullanmayı bırakmasının bir sakıncası var mı?
Bunu ilk beğenen sen ol.
Genel müdür
Cvp: Kalp hastasının kan sulandırıcıyı birkaç günlüğüne bırakma
(08-05-2021, Saat: 17:13)HakanBüyük Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar, dedem 74 yaşında ve kalp rahatsızlığından dolayı 4 senedir kan sulandırıcı kullanıyor. Dişini çektirmek için dişçiye gittiğinde doktor ona dişini çekebilmesi için en az 4 gün kan sulandırıcı kullanmaması gerektiğini söylemiş. 4 günlüğüne kan sulandırıcı kullanmayı bırakmasının bir sakıncası var mı?


Geçmiş olsun. 

Evet diş hekimi kan sulandırıcı kullanılıyorken diş çekmek istemez. Nedeni ni anlatmıştır ama kısaca halk tabiri ile incelmiş kan herhangi bir kanama da zor durur. Bu da sorun teşkil eder.

Aynı şekilde atıyorum Allah korusun dedeniz bir ameliyat geçirecek olsa, ne bileyim bir girişimsel işlem yapılacak olsa gene bu durumlar için 1-2 gün kan sulandırıcı kesilir.

Veya en basitinden kan sulandırıcı siz kullanıyorken dahi dedeniz gene Allah korusun düşebilir ve bir kanaması olabilir. Bu da sorun mu sorun ama çok ciddi sorunlar değil.


Sonuç olarak 4 gün biraz uzun geldi. Ama gene de biz işin uzmanı değiliz. 

Bu tür durumlarda, kalp doktoruna danışmanız gerekir. Sürekli gittiğiniz size bu ilaçları yazan kalp doktorunuza tekrar gidip durumu anlatıp konsülte olmanız gerekir.

En doğrusu budur.


Ama gene de bizler sağlık çalışanı olarak bu kan sulandırıcının 1-2 gün kesilip benzeri işlemlerin yapıldığına şahit olduk, oluyoruz. Kararı kardiyoloji doktorunuz verir.
[Resim: x3nNi.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.