You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Kanada'da Hemşirelik

Kanada'da Hemşirelik

Yönetici
Kanada'da Hemşirelik
[Resim: Nursing.jpg?fit=500%2C270&ssl=1]Hemşirelik Bilimleri Lisans Derecesinin size sunacağı en büyük fırsatlardan biri seyahattir. Hemşireler her zaman dünyayı gezmişlerdir. Son yıllarda Avustralya ve İngiltere muhtemelen hemşireler arasında daha popüler hale geldi. Bununla birlikte, 2021'e girerken, Kanada'da uluslararası bir hemşire olarak hemşirelik işleri gittikçe çekici bir teklif haline geldi.

Nispeten sağlam bir sağlık sistemi sayesinde Kanada, hemşirelik kariyerlerini Kanada'da büyütmek isteyen uluslararası adaylar için çekici bir destinasyondur. En çok aranan hemşireler arasında acil servislerde veya ameliyathanelerde uzmanlık becerisine sahip olanlar ve uzak veya izole bir yerel toplulukta çalışmak isteyenler yer alır.

Bununla birlikte, Kanada'da hemşirelerin işlerini güvence altına almak için iş arayanların bilmeleri gereken bazı önemli noktalar vardır. Birincisi, uluslararası kimlik bilgilerinizin değerlendirilmesi gerekeceği ve Kanada'da pratik yapmak için lisans almanız gerekeceği - daha fazlası aşağıda. İkinci olarak, prosedürler bir il veya bölgeden diğerine farklılık gösterir. Bu, araştırmanızı tamamlarken aklınızda bir veya iki hedef olması gerektiği anlamına gelir.Kanada'da hemşirelik için başvuru konusunda ilgilisiniz!!!

Öyleyse, yurtdışından hemşirelik niteliklerine sahipsiniz, ancak bu eğitimden ve deneyimden Kanada'da tatmin edici bir hemşirelik kariyerine nasıl geçebilirsiniz? Hadi bulalım!


Yurtdışında eğitim aldıysanız ve Kanada'da (Quebec ve Bölgeler dışında) aşağıdaki rollerden birinde hemşirelik işleri arıyorsanız, Ulusal Hemşirelik Değerlendirme Hizmetine (NNAS) başvurmanız gerekecektir:

Kayıtlı Hemşire (RN)Lisanslı Pratik Hemşire (LPN)Kayıtlı Psikiyatrik Hemşire (RPN)

Kayıt ucuz değil; NNAS'a kaydolmak için 765 USD tutarında bir ücret ödemeniz gerekecek. Süreç, kimlik belgelerinizin (pasaport, doğum belgesi) noter imzalı kopyalarını göndermeyi ve üniversitenizden, daha önce çalıştığınız ve kayıtlı olduğunuz hemşirelik kurumlarından ilgili kişilerin NNAS tarafından sağlanan formları doldurarak gönderilmesini içerir. Web sitesi, bu formların nasıl doldurulacağına dair video eğitimleri sağlar ve tüm belgeleri toplamak için NNAS'a kaydolduğunuz tarihten itibaren bir yılınız vardır.

Tüm belgeler gönderildiğinde NNAS tarafından onaylanacaksınız. Ancak bunun bir yıla kadar sürebileceği unutulmamalıdır. Onaylandıktan sonra, Kanada'da bulunduğunuz ilde lisans başvurusunda bulunma iznine sahip olacaksınız.

NNAS, kimlik bilgilerinizin ilk değerlendirmesini sağlayacak ve bunları karşılaştırılabilir Kanada standartlarıyla eşleştirecektir. 


NNAS'ın yanı sıra, Kanada'daki her eyalet bir İngilizce sınavına girmenizi veya Quebec'te çalışmayı umuyorsanız, İngilizce dilinde akıcı olduğunuzu kanıtlayamıyorsanız, Fransızca'yı gerektirir. NCLEX sınavı, İngilizce dil becerilerinizi belirlemek için kullanılan testtir.


NCLEX hakkında bilmeniz gerekenler

Çoğu eyalet ve bölge, pratik yapmak için güçlü İngilizce dil becerilerine ihtiyaç duyacaktır. Quebec'te, her zaman olmasa da, genellikle Fransızca bilgisi gereklidir. Kayıt işlemini tamamlamak için bir sınavı tamamlamanız gerekecek. Quebec dışında, bu sınav, Ulusal Hemşirelik Kurulları Konseyi (NCSBN) tarafından sağlanan NCLEX-RN sınavı olarak bilinir.

Ulusal Konsey Ruhsat Sınavı'nın (NCLEX) amacı, hemşire olarak uygulamaya başlamak için güvenli olmanızı sağlamaktır. Kanada'da yabancı olarak hemşirelik işleri söz konusu olduğunda, Kuzey Amerika'da eğitim almış her hemşirenin bu sınavı geçmesi gerektiğini bilmeniz gerekir. Bilgisayarlı, çoğunlukla çoktan seçmeli sezgisel bir sınavdır. 

İlk seferde geçemezseniz, sınavı tekrarlayabilirsiniz. NCLEX'i geçtiğinizde, Kuzey Amerika'daki her bölgede geçerlidir.

Başvuru ve kayıt işlemlerinin mümkün olduğunca çoğunu kendi ülkenizden tamamlamanız önerilir. İstenmeyen zaman farklılıklarından, uluslararası arama tarifelerinden ve yurtdışından bürokrasi ile uğraşırken ortaya çıkabilecek diğer zorluklardan kaçındığınız için, uluslararası kimlik bilgilerinizle ilgili belgeleri kendi ülkenizden almak genellikle daha kolaydır.


Kanada hemşirelik lisansınızı beklerken ne yapmalısınız?

Kanada'da iş arayan uluslararası nitelikli bir hemşireye tavsiyem, ülkeye geldiğiniz andan itibaren sağlık hizmetleri ortamında ağ oluşturmaya başlamaktır. Özgeçmişinizi LinkedIn ve Indeed'de güncelleyin ve sağlık hizmetleri ortamında yönetim işleri için başvurun. Alan içinde çalıştıktan sonra, tüm farklı uzmanlık ve geçmişlere sahip hemşireler ve doktorlarla konuşacaksınız; bu, lisansınızı aldıktan sonra kariyer yolunuzda gezinmenize büyük ölçüde yardımcı olabilir.


Kanada'daki hemşirelik işlerinden ne beklenir?

Şu anda küresel olarak her sağlık hizmeti gibi, Kanada da kamu hizmetlerinin eksikliği, personel sıkıntısı ve prosedürler için artan bekleme süreleri nedeniyle sağlık hizmeti sorunları yaşıyor. Bir kamu hizmeti hastanesinde Kayıtlı Hemşire (RN) olarak, hastaneler maliyet etkin personel tedbirleri olarak daha fazla kayıtlı muayenehane hemşiresi (RPN) işe alma eğiliminde olduğundan, bakımınızdaki hastaların keskinliği daha yüksek olacaktır.

Yukarıdaki zorluklar şu anda Kanada'nın her yerinde mevcut olsa da, kamu hizmetlerinde kariyer gelişimi ve büyüme potansiyeli ve ayrıca özel sektöre ait uygulamalarda çalışmak için geniş fırsat vardır.


Öyleyse neden Kanada'yı seçmelisiniz?

Kanada'da uluslararası bir hemşire olarak hemşire işlerine gelince, ülke 36-40 saatlik bir çalışma haftası için rekabetçi bir maaş sunuyor. Ontario'da yeni mezunların akut bakım maaşı, yıllık ücret artışıyla birlikte neredeyse 59.000 CAD'dir. 

Maaş, ilinize göre değişir, bu nedenle, nihai bir karar vermeden önce, yaşayacağınız şehri ve ili yakından araştırmak için zaman ayırın.

Diğer bir yararı da, genellikle ülkede üç ay yaşadıktan sonra başlayan sağlık sigortasıdır. Ayrıca, özel sektörde çalışmayı seçerseniz, işvereninizle ekstra sağlık yardımlarına ve ikramiyelere erişebilirsiniz.SONUÇ;


Kafanız karışmış olabilir... Ama merak etmeyin tüm detaylar için yakında bir seminerimiz olacak, eğer Kanada ile ilgileniyorsanız mutlaka katılın...

Seminer detayları ve katılım için link; https://mediforum.net/konu-mediforum-web...relik.html
[Resim: iyeJCl.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.