You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Karantina otobüsünden polis eşliğinde alınan kadın

Karantina otobüsünden polis eşliğinde alınan kadın

Admin
Cvp: Karantina otobüsünden polis eşliğinde alınan kadın
17 Mart'ta İstanbul Havalimanında yaşanan olayda, bir yolcu karantina otobüsünden koruma kıyafeti olmayan polislerce indirilmiştir. Olayın videosunun sosyal medyada yayınlanmasından sonra, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, birer açıklama yapmış ve kimseye özel muamele olmayacağını belirtmişlerdir. Her iki Bakan da sorumluların bulunacağını belirtmiştir. Sonrasında Cumhuriyet Başsavcılığı bir soruşturma başlatmıştır. Başsavcılığın soruşturmaya dair açıklaması aşağıda yer almaktadır. Ancak hala, o yolcunun, karantina otobüsünden indirilme talimatını kimin verdiği, hangi bürokratın ve siyasinin bu olayda dahli olduğu açıklığa kavuşturulamamıştır. İşte Başsavcılığın "sorumluluğu bulunan ilgililer hakkında başlatılan soruşturma devam etmektedir" dediği açıklaması...

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Fransa'dan gelen yolcunun karantina otobüsünden alınmasına ilişkin, "Otobüsten indirilen G.S'nin kısa süre sonra İstanbul Havalimanı içerisinde kolluk görevlileri tarafından tekrar muhafaza altına alınarak karantinaya alınmak üzere ambulans vasıtasıyla ilgili kuruma sevki sağlanmıştır." bilgisini verdi.
Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada, 17 Mart'ta TK 1824 sefer sayılı Paris-İstanbul uçağı ile İstanbul Havalimanı'ndan Türkiye'ye giriş yapmak üzere gelen G.S'nin, yeni tip koronavirüs salgını önlemleri kapsamında tedbir amaçlı karantinaya alınmak üzere ilgili kuruma sevk edildiği hatırlatılarak, bu sırada kolluk görevlileri tarafından otobüsten indirildiğine ve karantina ihlali yapıldığına ilişkin sosyal medyada görüntülerin bulunduğunun öğrenildiği belirtildi. 
Söz konusu görüntülerin sosyal medyada yayımlanmasından sonra Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 195. maddesinde belirtilen "bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma" suçundan yolcu G.S. ve diğer sorumlular hakkında derhal soruşturma başlatıldığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi: 
"Otobüsten indirilen yolcu G.S'nin, kısa süre sonra İstanbul Havalimanı içerisinde kolluk görevlileri tarafından tekrar muhafaza altına alınarak karantinaya alınmak üzere ambulans vasıtasıyla ilgili kuruma sevki sağlanmıştır. Karantina bitiminde G.S'nin savunması da alınacaktır. Diğer bütün deliller toplanmaktadır. İhmali ve sorumluluğu bulunan ilgililer hakkında başlatılan soruşturma Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kapsamlı olarak, titizlikle yürütülmektedir. Gelişmelerden kamuoyu ayrıca bilgilendirilecektir."
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.