You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Kayıtlı hemşire (RN) nedir?

Kayıtlı hemşire (RN) nedir?

Yönetici
Kayıtlı hemşire (RN) nedir?
Global dünyada internetin uçsuz bucaksız denizinde dolaşırken, hemşirelerin globalde RN olarak anıldığını yani kayıtlı hemşire olaraka nıldığını duymuşsunuzdur....

Bazen insan merak ediyor nedir bu RN kayıtlı hemşire?

Biz de bu şekilde bir uygulama var mı?

Olmalı mı?

Kayıtlı Hemşire (RN), hemşirelik lisansına sahip ve kapsamlı bir hemşirelik eğitimi almış sağlık mesleği mensubudur. Pek çok hemşire türü vardır globalde. Hemşirelik asistanları veya tıbbi asistanlar da hemşireliğe hizmet eder ancak her zaman sertifikalı veya kayıtlı değildirler. Kayıtlı bir hemşire uygulamalı eğitim ve kapsamlı tıbbi bilgiye sahiptir. 

Not; bizde de son zamanlarda yardımcı hemşire modeli var, alım yapılmıyor ama var .....

Anestezist hemşire, ebe hemşire ve diğerleri gibi uzman hemşirelerin önce kayıtlı bir hemşire olması gerekiyor yurt dışında. Yani bizim gibi yönetim sizi nereye verirse orada çalışmıyorsunuz.


Nasıl Kayıtlı Hemşire Olunur (RN)

Genelde Avrupada, hemşirelik derecesi almak için 3 ana akademik yol vardır. Hemşirelik alanında lisans derecesi (BSN), hemşirelik alanında önlisans derecesi (ADN) veya bir hemşirelik okulundan bir diploma alma. Hemşirelik programları üniversitelerde, topluluk kolejlerinde ve meslek okullarında sunulmaktadır.

Hemşirelik müfredatı genellikle şunları içerir: 

beslenme, anatomi, psikoloji, mikrobiyoloji, kimya ve sosyal davranış bilimlerinin yanı sıra klinik ortamlarda pratik uygulamalı deneyimler. 

Lisans dereceleri genellikle liderlik, iletişim ve eleştirel düşünme derslerini de içerir. Hangi okulu seçtiğinize bağlı olarak bu programları tamamlamak genellikle 2-4 yıl sürer.

Hemşirelik okulunun ardından, bir RN, Kayıtlı Hemşireler için Ulusal Konsey Lisans Sınavı (veya NCLEX-RN) adı verilen bir sertifika sınavını geçmelidir. 

Ancak, sınava girebilmek için Hemşirelikte Eğitim Akreditasyon Komisyonu (ACEN) tarafından akredite edilmiş bir okuldan mezun olmanız gereklidir.

Nisan 2016 itibariyle, NCLEX-RN sınavı, içlerindeki alt kategorileri içeren 4 alandan oluşmaktadır. Alanlar şu şekildedir: Güvenli ve Etkili Bakım Ortamı (alt kategoriler şunlardır: Bakım Yönetimi, Güvenlik ve Enfeksiyon Kontrolü Sağlığı Geliştirme ve Sürdürme), Psikososyal Bütünlük ve Fizyolojik Bütünlük (alt kategoriler: Temel bakım ve konfor, farmakolojik ve parenteral tedaviler, azaltma risk potansiyeli? fizyolojik adaptasyon). 


2016 NCSBN sınavına göre, sınavın her bireye göre uyarlanması nedeniyle soru sayısı değişir. Test minimum 75 sorudan ve  max 265 sorudan oluşabilir. Bilgisayarlı (online) sınav, lisans almak için gerekli becerilere hakim olup olmadığınız belirlenene kadar özelleştirilir. 

Test formatı, video ve sesler gibi multimedyaya ek olarak çoktan seçmeli, boşluk doldurma gibi çeşitli varyasyonları vardır. İyi hazırlanmışsanız, akredite bir okula gittiyseniz ve sınava girmeden önce bir çalışma planı oluşturduysanız, bu o kadar göz korkutucu olmamalıdır.

Ocak-Haziran 2016 arasındaki son verilere göre, sınava girenlerin% 85'inden fazlası ilk seferi geçti. NCLEX-RN sınavını geçtikten sonra, kayıtlı bir hemşire olursunuz.


Bizde; KPSS var, ama kpss de eğitim durumumuzu veya hemşireliğe özel bir durumu ölçen yok. Gerçi aynı şeyler değil ama bir bölümde etkin bir hemşire olmak için hemşirelik konusunda bir dizi sınava girdiğinizi düşünün?????Kayıtlı Hemşire İş Tanımı

Kayıtlı bir hemşirenin iş profili oldukça geniştir. Kayıtlı bir hemşirenin, teşhis sırasında ve varsa iyileşme veya iyileşme aşamaları sırasında hastalara bakması gerekir. Hastalara raporları açıklamaktan, ilaç uygulamaktan, tıbbi testler yapmaktan ve test sonuçlarını yorumlamaktan bir hemşire sorumlu olacaktır.

Hemşireler doktorlarla çok yakın çalışırlar ve bu nedenle bir hastanın bakımının koordinasyonunda ve planlanmasında önemli bir rol oynarlar, ayrıca sıklıkla aile üyeleriyle iletişim kurar ve gerektiğinde duygusal destek sağlar. Sağlık bakım ortamına bağlı olarak idari görevlerden de sorumlu olabilirler.

Çalışma İstatistikleri Bürosu (BLS), hemşirelerin yüksek büyüme oranıyla talep gördüğünü ve hemşireliğin en büyük sağlık mesleklerinden biri olduğunu belirtiyor. Hemşireler, hastaneler, okullar, doktor muayenehaneleri, evde sağlık hizmetleri gibi çeşitli ortamlarda çalışır ve hatta yeterli hemşirenin olmadığı alanlarda bakım sağlamak için Amerika Birleşik Devletleri'ni gezerler. BLS'ye göre, hemşirelerin% 61'i hastane ortamında çalışıyor, ardından% 7 ile hemşirelik tesisleri ve doktor muayenehaneleri geliyor.


Hemşirelik Kariyerinize Devam Etmek

Birçok kayıtlı hemşire, bir süre sağlık alanında çalıştıktan sonra kariyerlerini ilerletmeye ve ek kimlik bilgileri almaya karar verir. Lisanslı kayıtlı bir hemşire olarak bunu yapmak için pek çok fırsat vardır.

Eğitim tesisleri genellikle RN-BSN (lisans) veya BSN'den MSN'ye (yüksek lisans dereceleri) sunar. Önlisans derecesine sahip olanlar, daha fazla liderlik ve klinik beceri kazanmalarına izin veren bir lisans derecesi kazanmak için genellikle köprü programları bulabilirler. 

Halihazırda bir lisans diplomasına sahip olanlar, bir Hemşire Uygulayıcısı olmalarına olanak tanıyan bir yüksek lisans derecesi kazanmaya kolayca geçebilirler (doktor izni olmadan ilaçları reçete etmelerine ve tıbbi testler sipariş etmelerine izin verir). Her iki yol da önceki deneyiminizden ve eğitiminizden oluşur ve bu da maaş artışlarına ve yönetim pozisyonlarına yol açabilir. Hatta bazı işverenler eğitim masrafları bile karşılar..


Not; bizde doktora da yapsan reçete yazma olayı yok. İşte duyduğunuz bu hemşire reçete yazıyor olayı yukarıdaki durumdan geliyor.....

RN olmanın üç yolu vardır: hemşirelikte lisans derecesi, önlisans derecesi veya onaylanmış bir hemşirelik programından bir diploma. Ayrıca lisanslı olmaları gerekir. Bazı hemşireler, yüksek lisans veya doktora düzeyinde bir derece kazanır ve yönetim, araştırma veya akademik ortamlarda çalışır. 
Yetkinliği şefkatle birleştiren hemşirelik, birçok yaşamı iyileştiren bir kariyerdir.


Liyakat her şeydir; ama bizde yoktur........................
[Resim: iyeJCl.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.