Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Kimler koronavirüs için yüksek riskli?

Konu

#1
Coronavirus'un En Büyük Hedefleri: Erkekler, Yaşlılar, Sigara İçenler

[Resim: 1800x1200_coronavirus_jama_graphic.jpg?resize=650:*]Virüsler bir gruba diğerinden daha şiddetli vurabilir. Dünya çapında 50 milyon insanın yaşandığını iddia eden 1918 grip, özellikle genç yetişkinleri etkiledi. 2015-2016'da Brezilya'da Zika salgını, hamile kadınlar üzerinde özellikle yıkıcı bir etkiye sahipti ve taşıdıkları fetüslerin beyinlerine saldırdılar.

Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu'nda epidemiyoloji yardımcı doçenti olan Dr. Michael Mina, Çin'de ortaya çıkan yeni koronavirüsün neden olduğu COVID-19'un yaşla birlikte daha tehlikeli hale geldiğini söylüyor.

“Bu eşik var gibi görünüyor - 35 yaşın altında neredeyse sıfır [vaka] görüyoruz” diyor. “İnsanlar yaşları 40'lardan 80'lere arttıkça ölüm oranlarının arttığını görüyoruz.”

Geçen yılın sonlarında patlayan virüs, çoğunluğu Çin'de olmak üzere 80.000'den fazla vaka ve 2.700 ölüme neden oldu.

Pazartesi günü yayınlanan bir çalışmada Amerikan Tıp Derneği Dergisi'nde Çin'de ilk 45,000 vaka incelendi bildirilen vakaların% 80'i hafif olarak bulunmuş. Teşhis edilenlerin diğer% 20'sinde zor solunum, pnömoni ve organ yetmezliği gibi orta, şiddetli veya kritik semptomlar vardı. 

Genel enfeksiyonların yaklaşık% 2.3'ü öldürücüdür. Çin'de 2002 yılında başlayan benzer bir virüs olan şiddetli akut solunum sendromu ( SARS ) da 60 yaşın üzerindeki insanlara en sert vurdu . 8 aydan fazla 8 binden fazla kişi virüse yakalandı, yaklaşık% 10'u öldü.


JAMA çalışmasına göre COVID-19 ile şimdiye kadar 1-9 yaş arası çocuklar tüm Çin enfeksiyonlarının sadece% 1'ini oluşturuyor ve ölümlerin hiçbirini oluşturmuyor . Bir diğer% 1 10-19 yaş arasındaydı.

Çalışmada 70 yaşlarındaki virüsü alan kişilerin% 8'i öldü. 

Mina, “80 yaşlarındaki birisinin hastaneden ayrılmama riski oldukça yüksek” diyor.

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ne göre, erken veriler erkeklerin vakaların yarısından fazlasını oluşturdukları için daha savunmasız olduklarını ortaya koydu . Enfekte erkekler, enfekte kadınlardan iki kat daha sık öldü.

Birkaç uzman, New York Times'a , Çinli erkeklerin sigara içen kadınlardan daha fazla olmaları nedeniyle, kadınlardan daha riskli olabileceklerini söyledi. 2019'da yapılan bir Dünya Sağlık Örgütü çalışması, Çinli erkeklerin sadece% 1.8'ine kıyasla Çinli erkeklerin% 47.6'sının sigara içtiğini buldu. Kadınlar genellikle erkeklerden daha güçlü bağışıklık tepkilere sahip.

Birmingham Tıp Fakültesi Alabama Üniversitesi Bulaşıcı Hastalıklar Anabilim Dalı Başkanı Jeanne Marrazzo, kalp problemleri, diyabet veya KOAH gibi akciğer sorunları olan kişilerin de ciddi hastalık ve ölüm için daha yüksek risk altında olduğunu söylüyor. COVID-19'u, zaten zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahip insanlar üzerinde daha kötü bir etki yapma eğilimi gösteren viral pnömonilerle karşılaştırdı.


Bilim adamları çocukların neden korunduğunu bilmiyorlar, herhangi bir ebeveynin bildiği gibi, genellikle hastalık taşıyıcısıdırlar. Mina, çocukların vücutlarının virüsün etkilerini daha iyi idare edebileceğini veya belki de daha önce ilişkili bir viral enfeksiyondan bağışıklığa sahip olduklarını veya virüsün bir sebepten dolayı çoğalmadığını söylüyor.
[Resim: iyeJCl.jpg]
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da