You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Kişisel Koruyucu Ekipman Yeterli mi?

Kişisel Koruyucu Ekipman Yeterli mi?

Admin
Kişisel Koruyucu Ekipman Yeterli mi?
[Resim: _111191775_femalemedicinmaskgetty.jpg]

Kişisel koruyucu ekipman (KKE) - koronavirüsün yayılmasını durdurmak için maskeler, eldivenler ve diğer kıyafetler hayat kurtarır.

Hastanelerde ve toplumda hastaları tedavi eden sağlık personelinin işlerini güvenli bir şekilde yapabilmesi gerekir.

Hükümetler bu "değerli kaynağın" yeterli olduğunu söylüyor. Ülkemiz de de bakanımız koruyucu ekipman stoğumuz yeterli açıklamasını yaptı.

Ancak İngiliz Tabipler Birliği (BMA) doktorlar birliği, ülkenin bazı bölgelerinde malzemelerin tehlikeli derecede düşük olduğunu ve personelin risk altında olduğunu söylüyor.


KKE nedir ve kim giymelidir?


Koronavirüsü olan veya şüphesi olan hastalarla yakın temasta bulunan herkes bir tür koruma giymelidir. Bakım evlerinde, hapishanelerde ve diğer toplum ortamlarında ve ayrıca hastanelerde çalışan personel de buna dahildir.

Gereken KKE türü risk düzeyine bağlıdır.

Yönergeler , onaylanmış veya şüphelenilmiş bir Covid-19 hastasının 2m (6ft) yakınında çalışan herkesin önlük, eldiven, cerrahi maske ve göz koruması giymesini önermektedir.

Virüs yüklü havadaki tükürük damlacıkları üretebilecek görevleri yerine getiren klinisyenler, tek kullanımlık önlükler, filtreleme maskeleri ve yüz koruyucu vizörler dahil olmak üzere daha da yüksek bir koruma standardı kullanmalıdır.

Örneğin, yoğun bakım doktorlarının bir hastayı entübe etmesi sırasında.[Resim: _111071111_facemask_comparison_640-nc.png]
Ambulans personeli ve eczacılar ne olacak?

Ambulans sürücüsünün herhangi bir KKE giymesine gerek yoktur, ancak att ve paramedikler olası maruz kalma seviyelerine ve karşılaştıkları riske bağlı olarak uygun miktarda giymelidir.

Olası hastaları 2 m uzakta tutamayan eczane personeli cerrahi maske takmalıdır.

[Resim: _111446127_personal_protective_equipment_v3_640-nc.png]
Arz talebi karşılayabilir mi?Bu ekipman için küresel talep daha önce görülmemiş seviyelerde ve birçok ülke KKE satışına ihracat yasakları koydu.

Burberry dahi koruyucu ekipman yapacak devlet için düşünün.

Ülkemizde durum açıklamalara göre iyi deniliyor, stok var deniliyor yalnız her gün yoğun bir şekilde kullanılan bir malzemeden bahsediyoruz.


Sağlık personeli ne diyor?

Sağlık personellleri eğer riskli birimlerde iseler ekipman bir şekilde bulabiliyor, ancak çok kolay olmuyor ve bir ekipmanı öngörülen süredenbiraz daha uzun kullanmaları gerekebiliyor. Bunu anlayabiliyoruz.

Bunun yanında diğer sağlık personelleri, riskli birimlerde olmayanlar ekipman sayısının yetersiz olduğunu söylüyor. Bu elbete yok alamına gelmesin. Sabah sayı ile verilen maskeler, personel kimlik numarası üzerine günlük iki tane verilen maskeler gibi olaylar yaşanmadı değil, yaşandı bunu kimse inkar edemez.

Son zamanlarda Sağlık bakanının bu konudaki sert söylemi üzerine (ekipmanı olmayan direk bize ulaşsın) biraz daha ekipman bulunabilir hale geldi sanırım.


Ayrıca bizler ekipman olmalı dediğimizde bazı meslektaşlarımız dahi riskli olmayan birimlerde ekipmana gerek yok dediler. Bu konuda eleştiri aldık. Yalnız bu dönemde hastaneye ayak bastığınız andan itibaren ekipmana gerek var özellikle sağlık çalışanı iseniz.

Kaldı ki şu an normal vatandaş dahi, toplu taşımaya en azından maskesiz giremiyor.

Yani bazı meslektaşlarımızı da anlamakta güçlük çektiğimiz zamanlar oluyor, bizler burada devleti veya bir kurumu kötülemek adına ekipman lazım demiyoruz. Bizler meslektaşlarımızı korumak yanlarında olmak adına bunu dile getirmeye çalışıyoruz. Bir sağlık çalışanı ekipman konusuna itiraz etmemeli. 

Ayrıca bir sağlık çalışanına önlük, maske , eldiven, gözlük, siperlik verilmeli derhal. Bu sağlık çalışanı bunun kullanımının gerekli olup olmadığını zaten bilir ve gerektiğinde kullanır. Ancak elinde olmalı.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.