You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Kızamık virüsü hayvanlardan bize bulaşabilir mi?

Kızamık virüsü hayvanlardan bize bulaşabilir mi?

Admin
Kızamık virüsü hayvanlardan bize bulaşabilir mi?
[Resim: _110287993_f0172495-measles_virus_illustration-spl.jpg]


CDV dünyaya yayıldığından, köpekler, kediler ve hatta maymunlar da dahil olmak üzere diğer türlere sıçrayan birçok örnek vardır - çoğu zaman yıkıcı etkileri vardır.

1980'lerde, bu virüs kara ayaklı gelinciklerin son vahşi popülasyonunu yok etti ve hatta nesli tükenmekte olan bazı büyük kedi türlerini tehlikeye atıyor.

Bir virüsün bir türden diğerine geçebilmesi için, bir virüsün yeni konak hücreyi kullanmak için çoğu zaman adapte olması gerekir.

Bir virüsün aşması gereken ilk engel hücre bağlanması ve girişidir. Pirbright Enstitüsü'nde çalışan bir virolog olan Dr. Dalan Bailey'e göre, morbillivirüsleri türler arası iletimde bu kadar becerikli kılan şey, bunu yapmak için komuta ettiği proteinlerin farklı memeli türleri arasında çok benzer olmasıdır, bu nedenle tür bariyeri düşüktür.

Ve bu, insan sağlığı için gelecekte potansiyel bir risk oluşturabilir

Bailey, “İnsan olmayan morbillivirüslerin insan hücrelerine kolayca adapte olabileceğine dair kanıtımız var ve bunların da çoğalabileceğinden eminiz” dedi.

İnsan hücrelerine bulaşmasına izin vermek için CDV'nin yüzey proteinlerinden birinde sadece iki basit mutasyon gerekir.

İnsanlar için bir tehdit

Peki, insanlarda hayvan morbillivirüslerini durduran nedir?

Bailey, "Önemli bir faktör, doğal enfeksiyon veya kızamığa karşı aşılamanın, bazıları çapraz reaksiyona giren ve insan olmayan morbillivirüslerin neden olduğu enfeksiyonu önleyen bir antikor havuzu sağladığı önceden varolan bağışıklık olabilir" dedi.

Ancak, aşılama oranları düştükçe, büyük kızamık salgınlarını görmeye devam edeceğiz ve bu, CDV gibi diğer morbillivirüslere yeni bir insan konakçıyı keşfetme şansı verecektir.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.