Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Kızamık virüsü hayvanlardan bize bulaşabilir mi?

Konu

#1
[Resim: _110287993_f0172495-measles_virus_illustration-spl.jpg]


CDV dünyaya yayıldığından, köpekler, kediler ve hatta maymunlar da dahil olmak üzere diğer türlere sıçrayan birçok örnek vardır - çoğu zaman yıkıcı etkileri vardır.

1980'lerde, bu virüs kara ayaklı gelinciklerin son vahşi popülasyonunu yok etti ve hatta nesli tükenmekte olan bazı büyük kedi türlerini tehlikeye atıyor.

Bir virüsün bir türden diğerine geçebilmesi için, bir virüsün yeni konak hücreyi kullanmak için çoğu zaman adapte olması gerekir.

Bir virüsün aşması gereken ilk engel hücre bağlanması ve girişidir. Pirbright Enstitüsü'nde çalışan bir virolog olan Dr. Dalan Bailey'e göre, morbillivirüsleri türler arası iletimde bu kadar becerikli kılan şey, bunu yapmak için komuta ettiği proteinlerin farklı memeli türleri arasında çok benzer olmasıdır, bu nedenle tür bariyeri düşüktür.

Ve bu, insan sağlığı için gelecekte potansiyel bir risk oluşturabilir

Bailey, “İnsan olmayan morbillivirüslerin insan hücrelerine kolayca adapte olabileceğine dair kanıtımız var ve bunların da çoğalabileceğinden eminiz” dedi.

İnsan hücrelerine bulaşmasına izin vermek için CDV'nin yüzey proteinlerinden birinde sadece iki basit mutasyon gerekir.

İnsanlar için bir tehdit

Peki, insanlarda hayvan morbillivirüslerini durduran nedir?

Bailey, "Önemli bir faktör, doğal enfeksiyon veya kızamığa karşı aşılamanın, bazıları çapraz reaksiyona giren ve insan olmayan morbillivirüslerin neden olduğu enfeksiyonu önleyen bir antikor havuzu sağladığı önceden varolan bağışıklık olabilir" dedi.

Ancak, aşılama oranları düştükçe, büyük kızamık salgınlarını görmeye devam edeceğiz ve bu, CDV gibi diğer morbillivirüslere yeni bir insan konakçıyı keşfetme şansı verecektir.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da