You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Korona Uygulaması Aplikasyon nedir? Nasıl olacak?

Korona Uygulaması Aplikasyon nedir? Nasıl olacak?

Admin
Korona Uygulaması Aplikasyon nedir? Nasıl olacak?
[Resim: _111392616_mediaitem111392612.jpg]


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın koronavirüs ile mücadele için geliştirildiğini duyurduğu cep telefonu uygulamasının ayrıntılarını Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı açıkladı.

'Pandemi İzolasyon Takip Projesi' (İTP) adı verilen uygulama salgının zayıflatılması ve hastaların izolasyonunun denetiminde kullanılacak.

Yapılan açıklamada; projenin, kanuni yetki çerçevesinde gerekli izinler alınarak Sağlık Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı ve tüm GSM operatörlerinin işbirliğiyle uygulandığı belirtildi.

Proje kapsamında koronavirüs testleri pozitif çıkanların, hem kendilerinin hem yakınlarının hem de toplumun sağlığı için gerekli izolasyon kuralına uyup uymadıklarının takip edilmesinin planlandığı vurgulandı.

Uygulamanın ayrıca, 6698 sayılı kişisel verilerin korunması kanununa aykırı olmadığı belirtildi.


[Resim: haberler-turkiye-52207917]
Pandemi İzolasyon Takip Projesi'yle;

Covid-19 riski nedeniyle evde izolasyon altında bulunması gereken kişiler evlerini terk ederse, telefonlarına uyarı mesajı gelecek.
Ayrıca otomatik çağrı teknolojisi aracılığıyla bu kişilerle anında iletişime geçilecek ve kendilerinden izolasyon altında bulunmaları gereken yere dönmeleri istenecek.
Uyarıya riayet etmeyen ve ihlale devam edenlerin durumu ilgili emniyet birimleriyle paylaşılacak, gerekli idari önlem ve yaptırım uygulanması sağlanacak.
Yol kontrolü yapan emniyet ekipleri, kişinin bilgilerini sorgulayarak izolasyon ihlali yapıp yapmadığını öğrenebilecek.
'Veriler başka amaçla kullanılmayacak, risk bitince imha edilecek'
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, proje kapsamında elde edilen verilerin salgınla mücadele dışında hiçbir amaçla kullanılmayacağını ve salgın riski sona erdiği tarihte imha edileceğini vurguladı.

Açıklamada verilerin başka hiçbir amaçla kullanılamamasının devlet güvencesinde olacağı ve sistemin güvenliğinin sıkı bir şekilde kontrol edileceği belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın açıklamasında ayrıca "Amaç, kamu sağlığının korunması Pandemi İzolasyon Takip Projesi, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa kesinlikle aykırılık teşkil etmiyor" ifadesi yer aldı.

Bakan Koca:

Bakan Koca, Salı günkü basın toplantısında "Burada hem takip hem de kendi durumlarını görebilecekleri bir sisteme geçmiş oluyoruz" demişti.[Resim: _111491952_social_contacting_app_2_640-nc.jpg]

Evde izole edilmesi gereken hastaların 'dijital yöntemle takip edileceğini' ifade eden Bakan Koca uygulamayı "Gerekirse hemen kendisini uyaracağım bir sistem" olarak tanımladı.

Uygulamada 'aile takibi' ile 'risk bölgeleri' kategoriler de var.[Resim: _111687042_app.png]Bakan basın toplantısında yeni uygulamayı şu sözlerle açıklamıştı:

"Vakalarımızı takip etmek için, izole olmalarını görmek üzere bir çalışma yaptık. Bu üç operatör ve BTK'nın (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) işbirliğiyle olan bir tablo. Önümüzdeki 1-2 gün içerisinde devreye girecek. Bir aplikasyon geliştirildi, hastalarımız indirmek zorundalar.

"Hem takip, hem de kendi durumlarını anlık görebilecekleri bir sisteme geçmiş oluyoruz. Hareketliliği gördüğünde bir mesajla kendisini uyaran, evde izole olmasını hatırlatan ve devamında gerektiğinde emniyet kuvvetlerinin de devreye gireceği bir sistemden bahsediyorum. Önümüzdeki bir iki gün içerisinde İletişim Başkanlığımız da açıklamalar yapmış olacak."

İngilizcede 'contact-tracing app' olarak bilinen cep telefonu uygulamaları, Çin, Güney Kore, Singapur, Tayvan, Hindistan ve İsrail'de de kullanılıyor. Avrupa ülkelerinin de benzer uygulamalar arayışında olduğu bildiriliyor.

Cep telefonlarındaki verilerin kullanıldığı bu sistemler, siber güvenlik uzmanları ile bireysel verilerin korunması kampanyaları yürütenler tarafından ise 'veri ihlali, bireysel gizlilik ihlaline' neden olabileceği 'devletlerin vatandaşlar üzerinde denetimini güçlendireceği' gerekçesiyle eleştiriliyor. Diğer yandan ise salgınla mücadelede bu yöntemin etkili olacağı görüşü de sıkça dile getiriliyor.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ise salgın riski sona erdiğinde uygulamanın devre dışı bırakılacağını ve koronavirüs salgını dışında herhangi bir amaç için kullanılmayacağını duyurdu.BBC
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.