Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Koronavirüs evde kalmak nasıl olmalı?

Konu

#1
italya’da yaşayan birinin yazdığı bir yazıyı paylaşmak istedim. Benzer durumlar yaşanma olasılığına karşı örnek olmalı. 
Buyrun;

Biz Milano'da yaşıyoruz, Italya'nin Coronavirus'den en çok etkilenen bölgesinde! Kızım 13 yasinda, okullar kapali oldugu için evden dersleri takip ediyor, eşim de evden çalışıyor. Şu anda 3. Haftasini bitirmek uzere oldugumuz karantina günlerinde neler yapmaya çalıştığımı birkaç ana başlıkta toparlayacağım.. 

Ev Durumları ve Stoklama

Herkes evde olduğu için her zamankinden çok daha fazla yemek ve bağlantılı isler var. Yemek yapmak epeyce bir vakit alıyor. Ayrica evdeki ozellikle meyve ve sebze ve gunluk gerekli malzemenin hızlı tükeneceğini bilmek lazım.

Stoklama konusu ile ilgili çok şey yazıldı ama özetle kuru gıda (bakliyat), derindondurucuda yer varsa et, tavuk, donmuş sebze, makarna, pirinç, sevilen atıstirmaliklar, su, kuruyemiş. Reçeteli ilaç kullanılıyorsa 1 ay yetecek kadar bu ilaçtan, C Vitamini, diğer kullanılan vitaminler. Herkes aldigi icin tuvalet kagidi 😊 1 ay yetecek kadar temizlik malzemesi ve dezenfektan urunler...

Hijyen - Ev

1. Her sabah bütün odalar en az 30 dk. Havalandiriyorum. Italyan komşulardan öğrendiğim, yorgan ve yastık havalandırmayı haftada 2 kere yapıyorum. Herşey balkon veya pencereden sarkitilarak havalandiriliyor. 2 saat kadar 😊

2. Hergün kapı kolları, elektrik anahtarları ve lavabo armatürleri alkol ile siliniyor (90° ama 60°da olur diyorlar). Ayrıca mouse, laptop klavyeleri de hemen hemen her gün siliniyor. Alkol ile ilgili 1-2 not : 1.Alkol yerine kullanılabilecek başka dezenfektanlar da mevcut. 2. Alkol yanıcı olmasi nedeni ile dikkatli kullanilmali. Iyi havalsndirilan bir ortam olmali, eldiven takmak şart!

Bunlardan başka evin normal temizliği dışında birşey yapmıyorum ama en önemli an dışarıdan eve giriş. Ama önce dışarı çıkışı anlatalım.

Dışarı Çıkış

Çantada maske ve 3-4 çift eldiven var. Ben kolay silinebilir ve alkolün zarar vermeyeceği bir çanta ve cuzdan kullanıyorum. Evden çıkar çıkmaz eldivenler takılıyor. Maske henüz kullanmadık. Mümkün mertebe biryerlere dokunmadan hareket ediyoruz. Alışverişte ise dükkandan çıkar çıkmaz eldiveni degistiriyorum. Eldiven taktığımda yüzüme daha az dokunuyorum. Bu da avantaj 😊
Alışverişe kendi alışveriş çantalarımızla gidiyoruz.

Eve giriş

1. Bütün alışverişler kapının dışında bırakılıyor.
2. Evin girişinde bir alan belirledik, içeri girer girmez telefon, kulakliklar, canta, eldiven, şapka gibi elimizde ne varsa buraya birakiyoruz ve eller 1 dk.ya yakın yıkanıyor.
3. Bu alana bırakılan herşey siliniyor.
4. Girişte dokunduğumuz kapı kolu vb. siliniyor.
5. Alışverişleri içeri alırken paketlerden çıkararak alıyorum. Meyve ve sebze mesela. Silinebilir olanları da tabii ki siliyorum.

Kendim ve ailemin fiziksel ve ruhsal sağlığı için neler yapıyorum??

Biz özellikle bol bol meyva yiyoruz. Hergün C vitamini alıyoruz. Sebze ve bakliyat ağırlıklı besleniyoruz. Bunun dışında listem aşağıda 😊

1. Hergün 30 dk. Yürüyüş yapmaya çalışıyoruz. (Önlemler sıkılaştı bu daha zor olacak sanki artık!)
2. Yoga yapmaya başladım. 20 - 25 dk. Bile yeterli. Dışarı çıkamazsam yoga ve veya stretching iyi geliyor. Evde ağırlıklarla da çalışılabilir.
3. Hergün en az 20 dk. Meditasyon yapıyorum.
4. Eğer evden çalışıyorsanız zaten günün büyük bir kısmı ise ayrılacak. Ben çalışmadığım için resim yapıyorum veya Italyanca çalışıyorum.
5. Herkes evde olduğu için günün belli zamanlarında tek başına kalacak bir yer belirlemek lazım. Kitap okumak, bulmaca çözmek, sevdiğin ne olursa. Benim bu ara dikkatli çok çabuk dağılıyor bu nedenle kitap okumakta zorlanıyorum. Ama Italyanca'yi geliştirmek için kısa kısa okumalar yapıyorum.
6. Ailece her akşam 1 film seyrediyoruz. Çocukların yaşına göre film seçilebilir. Biz şu anda Karayip Korsanlarını bitirdik. Bu haftasonu Star Wars serisini seyredeceğiz 😊
7. Kızımla puzzle yapmak gibi planımız var mesela! Beraber muhallebi veya kek yapıyoruz arada. O da resim çiziyor, şu anda bir ev yapıyor kartondan. Yanı okul dışında ufak yaratıcı projeler yapıyor. Onun morali bizim kadar cok bozulmuyor, daha çok cani sıkılıyor, kitaplar, resim çizmek, arkadaşları ile online sohbetler, oyunlar, yürüyüş ile hafifletiyor sıkıntısını.
8. Gün içinde telefonu sürekli yanında tutmuyorum. 2-3 saatlik aralıklarla bakıyorum yazışmalara veya haberlere, aksi takdirde kendimi haberler içinde kaybediyorum ve moralim bozulabiliyor..
9. Aile ve arkadaşlar en büyük destek tabii ki 💗 buradaki birkaç arkadasimla dün ilk online kahve oturumu yaptık whatsapp üzerinden mesela.😊

Moralim bozulmuyor mu ? Tabii ki bozuluyor. Her sabah aynı güne uyanıyorum. Bir nevi Groundhog Day..(bugün aslında dündü) derin nefes alıyorum ve bugün daha güzel olacak olacak diyorum. Yeni birşeyler öğrenmek ve yapmak için çok vaktim var. En zorlu saatler Italya'nin günlük rakamlari açıkladığı 18:00 - 18:30 arası. Bilgileri alip, kendimi mekanik bir ise veriyorum. Ya yemek yapıyorum, ya balkonda çiçeklerle ilgileniyorum.

En önemlisi hergün neden bunu yaptığımızı kendime hatirlatiyorum.

1. Kendimizi korumak
2. Etrafımızda hastalıktan daha çok etkilenecek kişileri korumak
3. Sağlık sistemini ayakta tutabilmek

Şimdi Italya'nin sloganı "io resto a casa"
yani evde kaliyorum, evde oturuyorum!

Biz 3 haftadır evde oturuyoruz. Ilk 2 hafta tedbirler bu kadar sert değildi, restoranlar ve barlar acıktı mesela. Biz yine de dışarı çıkışlarımızı en aza indirdik. Market alışverişi dışında hicbir alışveriş yapmadık, dışarıda yemek yememeye özen gösterdik, kahve içtiğimiz de sayılı (bir kere 😷) bugün Italya'nin tamamında eczane ve marketler hariç bütün dükkanlar ve restoranlar kapalı! Ilk hafta herkes evde otursaydı belki de tablo biraz daha farklı olurdu.

Sevgiyle ve sağlıkla (evde) kalın 💗 hepimiz için 💗💗
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da