You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Koronavirüs hastalığını açıklayan sorular ve yanıtlar

Koronavirüs hastalığını açıklayan sorular ve yanıtlar

Admin
Koronavirüs hastalığını açıklayan sorular ve yanıtlar
⁃ Neden Ferritin duzeyi yuksek?

⁃ Neden infeksiyon siddeti ile orantılı olmayan bir D- Dimer yüksekliği var?

⁃ Neden hastalarda ARDS yüksek PEEP ve FiO2 ye yanıt vermiyor?

⁃ Neden tüm akciğer CT kırılmış cam göruntüsü ve bu bulguların büyükiüğü ile orantılı olmayan hızve yoğunlukda hipoksemi gelişiyor?

⁃ Neden COVID için erken Çin protokolü yüksek doz steroid tavsiye ederken WHO bu protokole karşı cıkdı?

⁃ Neden vücudun COVID infksiyonuna bağılşıklık yanıtı diger viruslere karşı olan lenfositoz( Sitotoksik T hücreleri ve Natural Killer Hücreler) şeklinde olmayıp fagositoz ( monositoz) seklinde gelişiyor?

⁃ Neden COVID içinde çekırdek ve DNA olmayan olgun kırmızı kan hücrelerine saldırıyor?

⁃ Neden kritik durumda olan hastalar antikoagulasyona Hydroxychloraquine ve yeni antiviral  olan Favipiravir’ e yanıt veriyor?Aşağıdaki moleküler patojenez bu sorulara yanıt olabilecek yegane açıklama simdilik,

COVID 19 beiki de tipik veya atipik zatürre veya ARDS yaratmıyor ve belki de yanlış hastalığa odaklanıyoruz.

SARS- COV2 nin anahtar moleküler basamağı Hemoglobin’ in 1- Beta zincirine saldırarak porfirinleri avlayıp, Demir molekülünü ayırarak, bu demiri dolaşıma sürüklemek.

Böylece, Hb oksijen ile bağlanma kapasitesini kaybedince oksijen önemli organlara ulaşamıyor ve rezistan hipoksi ile birlikte multi- organ iflası görüyoruz.

Dahası, serbest kalan demir dolaşıma salınarak akciğerlere yoğun oksidatif hasar veriyor.

Serbest demir hasarı aynı zamanda akciğer makrofajlarının enflamasyonuna  neden olup karakteristik tomografi bulgularına yol açıyor.

Vücudun Hemoglobin üretim hızını  artırıp bu durumu kompanse etmeye çalışması hastalardaki Hb yüksekliğini açıklar.

Bu demir yükü ile başa çıkmaya çalışan diğer mekanizmalar Ferritin ( depo demiri ) üretiminin yükselmesi de hastaların yüksek Ferritin değerlerini acıklar.

Monositoz nedeni de vücudun Demir moleküllerini cevreleyip yok etmeye çalişan makrofaj üretme çabasıdır.

Lenfopeni  nedeni de beyaz kan hücrelerinin monosit oluşturma yönünde farklılaşma eğilimidir.

Bu da Ferritin’i kötu prognoz işareti olarak belirleyebilir ( Fazla Demir  oksijen taşıma yeteneğini kaybetmiş olan Hb anlamına gelir.)

Aynı zamanda bu Demir yükü ve  artan Hemoglobin üretimi kan yoğunluğunu ve tekrarlayan makro ve mikro pıhtı riskini artıracağı için sporadik  hastalarda yüksek D Dimer düzeyleri, hızla  kötüleşme ve ölüm süreci açıklanabilir.

DIC ( yaygın tromboz gelşimi) ARDS hastalarının otopsilerinde gozlenmiştir. ( Bu gerçek ARDS değildir)

Bu teori bazı hastaları neden hızla kaybettiğimizi ve yapay solunumun ve ARDS yapay solunum protokollarının bu hastalarda neden yarar sağlamadığını açıklayabilir.

Hatta bu tedaviler sonuçsuz olup akciğerlere zararlı bile olabilir.

Diğer yandan bu bazı hastaların terapotik antı- koagulasyon  ile neden hızla iyileştiğini de izah eder.

Anti- Malaria ilacı olan Chloraquıne Hemoglobin’in sıtma paraziti tarafından işgal edilmesini engelleyerek etki eder.Bu durumda da Hemoglobinin virüs tarafından işgaline engel olmaktadır.

Chloraquine Fosfatdaki kimyasal bileşikler porphyin ile yarışarak viral proteine bağlanır ve bu şekilde viral  proteinin  hem’e veya porfirine bağlanmasına engel olur.

Favipiravir de özel tedavi edici etkileri olan en yeni Coronavirus ilacıdır.

Bu ilaçda en onemli bağlayıcı molekül 1RP ( 6 - fluoro-3-oxo-4-(5-o-phosphono-beta-D-rıbofuranosyl)-3,4-dıhydropyrazine -2-carboxamide)

Favipiravir  ile E2 Glikoproteinine ve Nucleokapside bağlanamaz ve bağlanma enerjisi virus zarfı proteini, ORF7a ve ORF7 B ye yönelir porfirin yerine.

Zarf proteininin ve Favipiravir’ in bağlanma enerjisi porfirinlerin 2700 mislidir.

Zarf proteininin esas işlevi virusün konak hücrelere girmesine yardım etmektir ve Favipiravir virüsün insan hücrelerini enfekte etmesine engel olabilir.

Tavsiyeler:

Favipiravir, Hydroxychloraquine ve erken tam anti-koagulasyon tedavisi olabilecek en erken sekilde COVID tedavi protokoluna alınmalıdır.

* References :-                               
-Data is collected and interpritated from different clinical observations and reviews of many doctors and intensivists and from the postmortem examination pictures of Covid-19 victims in USA and Europe.

-Wenzhong Liu and Hualan Li2 (2020):
COVID-19: Attacks the 1-Beta Chain of Hemoglobin and Captures the Porphyrin to Inhibit Human Heme Metabolism; School of Computer Science and Engineering, Sichuan University of Science & Engineering, Zigong, 643002, China;
School of Life Science and Food Engineering, Yibin University, Yibin,644000, China; Correspondence: liuwz@suse.edu.cn;


.............Dr.Billur Tanalp' a TEŞEKKÜRLER
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.