You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Krup hastalığı nedir?

Krup hastalığı nedir?

Admin
Krup hastalığı nedir?
[Resim: krup-hastaligi-nedir-krup-hastaligi-beli...453168.jpg]

Krup , bebeğinizin üst solunum yollarını tahriş eden ve şişmelerine neden olan bir durumdur . Ses tellerinin altındaki hava yolu daralırken bebeğinizin nefes alması zorlaşır . Nefes alması gürültülü olacak ve yüksek perdeli bir köpek havlaması gibi ses çıkaran bir öksürüğü olacak. Sesi de, özellikle ağladığında, huzursuz ve kısık ses çıkarır.

Krup sonbahar ve kış aylarında daha sık görülür. Erkeklerde kızlardan daha yaygındır. 3 ay ile 5 yaş arasındaki bebekler en fazla risk altındadır. Bu durum özellikle ilk birkaç gün içinde veya çocuğunuzun ateşi gidene kadar bulaşıcıdır .


Krup sebepleri?

Çoğu zaman, krup'a bir enfeksiyon neden olur. Bu durumun iki türü vardır - viral ve spazmodik.

Viral krup, ses telleri (gırtlak) ve soluk borusunu ( trakea ) etkileyen virüslerden kaynaklanır . En sık krup'a neden olan virüs parainfluenza'dır. Soğuk algınlığı gibi başlayabilir . Fakat zamanla çocuğunuz “havlayan” bir öksürük geliştirecektir . Ayrıca soluduğunda alt havayolunda yüksek perdeli, hışıltılı bir ses çıkarabilir . Üst hava yolundaki krup sesi “sertlik” olarak bilinen sert, yüksek bir ses. Düşük ateş de olabilir.

Spazmodik krup, çoğu zaman gecenin ortasında aniden ortaya çıkar. Çocuğunuz nefes alırken uyanabilir. Ayrıca kısık, tiz ve kaba bir öksürük olabilir . Spazmodik krupta ateş yaygın değildir. Doktorlar , mide kaynaklı alerjilerden veya reflülerden kaynaklanabileceğine inanmaktadır .

Ne tür bir krup olursa olsun, çocuğunuzun nefes alması zorlaşırsa, retraksiyonlar ( kaburga çekilmeleri) veya istirahatte dahi sert şekilde devam ederse, derhal tıbbi yardım gereklidir. Ağlarken, ajite olduğunda veya oynarken ya da kaba bir öksürük olduğunda bu acil bir durum değildir. Ancak endişeniz varsa, bebeğinizi doktora götürün.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.