Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Konu

Star #1
Kuduz, merkezi sinir sistemine saldıran bir virüstür . Sadece memelilerde bulunur.

Virüsün insan vakaları son derece nadirdir, ancak semptomlar ortaya çıkmadan tedavi edilmezse ölümcül olur. Kuduz dünyadaki herhangi bir hastalığın en yüksek ölüm oranına (% 99.9) sahiptir. Kuduz olan bir hayvana maruz kaldığınızı düşünüyorsanız, derhal tedavi edilmelisiniz.

Nasıl Yayılır?

Normalde kuduz, enfekte bir hayvandan derin bir ısırık veya çizik yoluyla yayılır. Kuduz çoğunlukla çakallar, rakunlar, kokarcalar, yarasalar ve tilkiler gibi vahşi hayvanlarda bulunur, ancak virüs bulaşmış neredeyse tüm insanlar onu evcil köpeklerden kapar. Kuduz olmaktan kaçınmanın en iyi yolu evcil hayvanlarınızı aşılamaktır.

Semptomlar neler?

Tipik olarak, hemen hiçbir belirti yoktur. Kuduz vücudunuzda 1-3 ay boyunca uykuda kalabilir. Doktorlar buna “inkübasyon süresi” diyor. Virüs merkezi sinir sisteminizden geçip beyninize çarptığında belirtiler ortaya çıkacaktır .

Bir şeyin yanlış olduğunu gösteren ilk işaret ateştir. Genelde yorgun veya zayıf hissedebilirsiniz. Yaranın yerinde ağrı, karıncalanma veya yanma da hissedebilirsiniz. Virüs merkezi sinir sisteminize yayıldıkça, başka, daha şiddetli semptomlar geliştirirsiniz. 
 • Uyku yetersizliği ( uykusuzluk )
 • kaygı
 • karışıklık
 • Hafif veya kısmi felç
 • hiperaktivite
 • Kolayca tedirgin olmak
 • halüsinasyonlar
 • Normalden daha fazla tükürük
 • Yutma güçlüğü
Zamanla, bu belirtiler komaya , kalp veya akciğer yetmezliğine ve ölüme yol açar .


Bir Hayvan Sizi Isırdı veya Tırmaladı. Ne yapmalısınız?

Yarayı hemen sabun ve su ile yıkayın. Enfeksiyon şansınızı azaltmanın en iyi yolu budur.

En kısa zamanda bir doktora görünün. Yarayı tedavi edecek ve kuduz aşısına ihtiyacınız olup olmadığına karar verecek. 

Son birkaç ay içinde kuduza maruz kaldıysanız , kuduz virüsünü veya antikorlarını kontrol etmek için muhtemelen bir dizi test ( tükürük , kan , omurilik sıvısı, cilt ve saç ) uygulayacaktır .

Doktorunuz kuduzdan şüphelenirse, kuduz aşısı ile tedaviye başlayacaktır - maruziyet sonrası profilaksi (PEP). Aşı hemen maruz kaldıktan sonra verilirse hep başarılıdır. Aşılar 3 veya 5 doz olabilir. Doktorunuz bunu ayarlar.

Eğer hamile iseniz , kuduz aşısı siz ve bebeğiniz için güvenlidir.

Bir hayvanın kuduz olup olmadığını anlayabilir misiniz?

Agresif davranan ve ağızı köpüren bir köpek kuduz olabilir . Fakat kuduz bir hayvanı anlamak kolay değildir. Kuduz hayvanların çoğu utangaç veya çekingen davranır.

İşte başıboş veya vahşi hayvanlarla başa çıkmak için bazı sağduyu kuralları:
 • Asla başıboş bir köpeği veya kediyi evcilleştirmeyin.
 • Garip bir şekilde hareket eden bir hayvan görürseniz (agresif veya sizi ısırmaya çalışır), belediyeyi arayın.
 • Asla vahşi bir hayvana dokunmayın - ölü gibi görünse bile.
[Resim: x3nNi.jpg]
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task